Coby aktivní daňový poplatník musím smutně konstatovat (zase potečou ze státního rozpočtu zbytečné peníze – nejprve na vyšší platy a pak na nezasloužené výsluhy), neboť minulý měsíc se kohorta modrých generalissimů opět rozrostla. Dokonce si toho v negativním duchu všimla i média, kde nechyběly titulky: „Tlustý hasič“, anebo „Generál pro 15 hasičů“.
Jistě, zjevně obézní muž, který není dobrým příkladem pro všechny hasiče v aktivní službě, co musí absolvovat pravidelné fyzické testy, si povýšení do této hodnosti nezaslouží. Podle mého soudu, však jeho povýšení nelze akceptovat hlavně pro osobní přešlap v kauze „Patrol“. Kde podle zjištění Antimonopolního úřadu byznys pultů centralizované ochrany, provozovali bez výběrového řízení, výhradně „kamarádi“ z jediné firmy, což pro majitelé připojených objektů generovalo nepřiměřené ceny (o korupci ani nemluvě).
Ve druhém případě je skutečně na pováženou (hraničící s absurditou) jmenovat generálem velitele pouze dvou hasičských družstev. Navíc příslušníků veskrze miniaturní jednotky HZS, co má toho na práci tolik, že se 14. června 2018 mohla aktivně podílet na veřejném pálení rudých trenýrek, které místo prezidentské standardy vyvěsila nad Hradem skupina, s činy tehdejšího prezidenta, nespokojených výtvarníků.
Podle veřejně dostupných údajů byl Mgr. Radek Stránský do funkce velitele Hasičského útvaru ochrany Pražského hradu jmenován v roce 2016 a nese za aktivní účast podřízených hasičů na této akci plnou zodpovědnost (nemá proto u HZS co pohledávat – nadále platí můj komentář i poznámka, zveřejněné v Zápisníku z prosince 2018).
Poznámka: Co dodat více…??? Nemohu se zbavit dojmu, že u HZS stále přetrvávají způsoby minulého režimu - ocenění se uděluje výlučně za to, jakou funkci zastáváš …???
Mediální zprávy ze 14. května 2024 uváděly, že vyhořelý Domov Alzheimer v Roztokách (při požáru v červnu 2022 z 59 klientů dva zemřeli a dalších 55 se zranilo), je plně zrekonstruovaný – úředníci údajně zkolaudovali kompletně opravenou budovu a provozovatelé domova už mají všechna potřebná razítka k tomu, aby mohli zařízení otevřít.
HA, HA, HA – zejména to hasičské bych velmi rád viděl, protože opětovným přetažením dřevěné části střechy přes obvodovou stěnu ve 3. NP, se ani náhodou nejedná o objekt s NEHOŘLAVÝM konstrukčním systémem. Rovněž nelze uplatnit výjimku na smíšený konstrukční systém, neboť vůbec nejde o změnu stavby stávajícího ústavu sociální péče, jelikož původní využití objektu (tj. při výchozí změně užívání v období před požárem) byl hotel!!!
Poznámka 1: Nevím, jak k tomu „razítku“ od HZS mohli přijít. Společnost, co provozuje nejen toto zařízení, možná použila stejně zvrácenou „fintu“, jako v analogickém zařízení Darkov. Tehdy, přes úzké sociální vazby - zpracovatel PBŘ / dotčený HZS (manžel / manželka), stavbu posoudí odchylně od znění ČSN (bez adekvátních opatření). I zde totiž existují jisté indicie. Nikdo mi sice oficiálně (ani jako autoru dotčené ČSN) neposkytl požadované informace, kdo je v případě ÚSP Roztoky zpracovatel PBŔ (tj. při výchozí změně užívání před požárem, ani při opravě po požáru). Neoficiálně mám zprávu, že jde o firmu, jejíž výkonný ředitel je příbuzným náčelníka prevence na Gř HZS (bratr / bratr)???
Poznámka 2: Při setrvalém odmítání poskytnutí informací, s odkazem na probíhající vyšetřování, mě zvlášť zajímá, proč policie ČR řeší pouze okolnosti vzniku požáru (technická příčina x úmyslné založení)? Přitom evidentně nevyšetřuje verzi, že v takovém objektu vůbec neměl být provozován dotčený ústav sociální péče (tj. k žádnému požáru, navíc s tak tragickými následky, nemuselo dojít).
Dne 30.4. přinesly zpravodajské portály informaci, podle níž se Vladimír Vrtulníkovič konečně dočkal a může slavit (dále cituji z agenturní zprávy ČTK):
Česko chce do roku 2030 nakoupit šest vrtulníků pro hašení lesních požárů. Jejich cena by byla do sedmi miliard korun, z toho polovinu by měla uhradit Evropská unie, řekl v úterý po jednání vlády ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Vrtulníky by podle něj mohly pomáhat i při katastrofách v okolních zemích. Kabinet rozhodnutí přijal v souvislosti s požárem v Národním parku České Švýcarsko, kdy Česko nemělo dostatek vhodné techniky pro hašení. Peníze na první stroj Unie už podle Rakušana poskytla, Česko se bude nyní snažit najít peníze na dorovnání evropského příspěvku, aby mohlo pořídit hned dva. Podle Rakušana klimatický vývoj zvyšuje v Evropě riziko dalších lesních požárů v budoucnu. Česko proto má ambici stát se jednou z evropských základen pro umístění letecké techniky, která by proti lesním požárům zasahovala. „Abychom mohli dostát těm ambicím, které by na nás Evropská unie v tomto projektu dávala, potřebujeme minimálně šest vrtulníků. O ty jsem taky požádal, ale v horizontu do roku 2030 podle rozpočtových možností,“ řekl Rakušan. |
Poznámka 1: Tak nikoliv jeden, ale hned „letka vrtulníků“ pro naše hasiče prošla vládou. Proč mám z uvedeného zdůvodnění dojem, že se nám z nejvyšší úrovně kontinuálně lže. Máme v rodině aktivního pilota klasických letadel (do vrtulníku by se nikdy dobrovolně neposadil). Věcně konstatuje, že vrtulníky jsou drahé, mají drahý provoz a nemají (na rozdíl od letadla) křídelní vztlak, který jim umožní průlet i nad ložiskem požáru. Rozhodně místo toho doporučuje nákup letadel (nejen pro efektivnější aerodynamické vlastnosti) – taková, co unesou ekvivalentních 3000 l vody, se dnes dají pořídit za bratru 70 milionů Kč. Přitom avizované vrtulníky Black Hawk vycházejí prostým výpočtem na více než 1 miliardu korun za jediný kus. Napadá mě věta George Orwela: „Mluvit pravdu v čase všeobecného klamu je revoluční čin“ (ukázka, jak efektivně může miliardový vrtulník stejného typu hasit, je uvedena již v Zápisníku z loňského září 2023)…???
Poznámka 2: Osobně mi vadí neuvěřitelná, kamuflážní výmluva na EU. Vrtulníky pro hasiče v počtu 3 ks by tuzemským rozpočtem nikdy neprošly, ale dokonce šest, zakoupených v „součinnosti s Evropou“, ano. Přitom oněch 50%“ slevy“ není zdaleka tak jistých, neb se uvádí: „polovinu by měla“, nikoliv „polovinu uhradí“ EU. Navíc, kdo bude financovat ten velmi drahý provoz a v neposlední řadě i platy špičkových pilotů, nikde zmíněno není. Analogicky, stejnou konstrukcí zdůvodnění mohou na vládu přinést zástupci Horské služby, Vodních záchranářů, Inspekce životního prostředí, Ochránci přírody a další instituce (skoro mi to připomíná stav, kdy ve čtyřčlenné rodině všichni chtějí mít auto, a přitom by jim po vzájemné domluvě klidně stačilo jedno). Při falešném nákupním optimismu – těch 3.5 miliardy, to jsou naše peníze, za které můžeme pořídit téměř zoufale chybějící investice do každodenní společenské potřeby (třeba jeden domov důchodců v každém kraji, anebo více než 1000 bytů pro mladé rodiny). Místo toho, pod zdánlivými křídly EU, nakoupíme další hračky, která pro splnění min. počtu ročních motohodin využijeme na vyhlídkové lety při přepravě modrých generálů (třeba z Ostravy do Prahy a zpět)…???.
Název italsko-francouzského filmu: „Vyšetřování skončilo – zapomeňte“, může vystihovat následující glosu. Dne 3. 5. 2024 totiž na webu ČRo zařadili titulek: Požár, který u Berouna hořel 50 hodin a způsobil škody za 1,8 miliardy, založil člověk, zjistili hasiči (následně přebírali zprávu ČTK):
Vyšetřovatelé zjistili, že ohnisko bylo venku před halou v místě, kde byly přepravní obaly. Zjišťovalo se, jestli nezačaly hořet například od osvětlení nebo elektromotoru vrat, to se podle hasičů podařilo vyloučit, a je tedy evidentní, že oheň založil člověk. Není jasné, zda se podaří zjistit, jestli někdo oheň založil úmyslně, nebo třeba na místě odhodil nedopalek cigarety. Požár vypukl loni 14. srpna. |
O uvedeném požáru jsem podrobněji psal v již uvedeném Zápisníku ze září 2023. A tehdy, moje první profesní otázka byla: Proč byla před okny výrobní haly, v jejím v požárně nebezpečném prostoru, umístěna venkovní skládka plastových palet a obalů?
Pak následovala série dalších otázek, především na zpracování projektové dokumentace objektu, dále na schválení požárně bezpečnostního řešení, kolaudaci stavby i preventivní dohled ze strany státního požárního dozoru. Bohužel, také v tomto případě stále nic bližšího nevím. Opět jsem obdržel jedinou odpověď, že vzhledem k probíhajícímu vyšetřovaní případu, mi nemohou k zaslaným dotazům nic konkrétního sdělit. Proto jsem se obrátil přímo na předsedu profesní komory ČKAIT, aby se komora, z titulu své deklarované autority, dotázala ona. Bohužel ani ze strany ČKAIT jsem se žádné reakce nedočkal (nevím, za co jim vlastně platím členské příspěvky?).
Poznámka 1: Nakonec jsme se až mediální cestou dozvěděli, že v Žebráku se ze strany zainteresovaných institucí vlastně nic trestuhodného nestalo (možná si někdo jenom odskočil ven zakouřit – o tom, že bezprostředně před výrobní halou přepravní obaly neměly co dělat, ani slovo). Proto ta skepse s výše uvedeným titulkem (film s Frankem Nerem v hlavní roli nebyl také zrovna optimistický). Máme totiž opět zapomenout, neboť u nás stále budeme tolerovat špatnou práci i nestandardní postupy profesně zainteresovaných subjektů (jak privátních, tak státních).
Poznámka 2: Přitom o evidentně cinknutém vstupním parametru výška plamenů (normativně stále "přežívá" socialistických - max. 6 metrů), což zásadně degraduje stanovení odstupových vzdáleností u volných skladů hořlavých látek, se podrobněji zastavím při „uvedení na pravou míru“ v dílčí části svého webu: „Saturnin a normy“, neboť svým významem přesahuje formát tohoto Zápisníku.
Pohádka „O Kohoutkovi a Slepičce“ má přece jen pokračování. Dne 24.dubna 2024 jsem cestou posta@hrad.cz oslovil prezidenta republiky:
Vážený pane prezidente, dne 28. října 2023 byli u příležitosti státního svátku oceněni medailí "Za hrdinství" také dva příslušníci policie ČR. Bohužel se ukázalo, že při konkrétní události projevili osobní statečnost úplně jiní lidí (blíže viz příloha). |
Následně jsem 20.5. 2024 obdržel e-mail z útvaru „Sekretariát prezidenta republiky“, kde stálo, cituji: „Vážený pane Pelci, reaguji na Váš e-mail ohledně ocenění dvou příslušníků policie ČR, kteří zasahovali u požáru v Táboře. Píšete o osobách, které se skutečně zasloužily o záchranu lidí. Napište nám jména těch osob jako Váš návrh na vyznamenání. Když tak učiníte do 31.5.2024, zařadíme je do seznamu“.
Z formulace není patrná žádná sebereflexe (třeba, že z jejich strany došlo dne 28. října 2023 k pochybení a podrobnosti sami zjistí) a přehráli míč zpět na mou stranu hřiště. Tak jsem obratem (dle vlastních záznamů k události) oslovil pověřeného tiskového důstojníka 42. mechanizovaného praporu v Táboře, s žádostí o upřesnění. Hned následující den jsem obdržel odpověď a bez odkladu ji zaslal zpět na Hrad:
Poznámka: Tak se 28. října 2024 nechme překvapit. Jenom mě trochu znepokojuje nesrovnalost mezi udají v „Souhrnné správě o zásahu, část Evakuace osob", kde územně příslušný HZS uvádí dva vojáky a samotní vojáci pak 4 zachránce.
Ve Věstníku ÚNMZ č. 5/2024 je kromě jiného uvedeno:
Hlavní stránka | Minulý zápisník |