Ručka.jpg(1 kb) Svou profesní dráhu u HZS jsem začínal na úseku „požární prevence v zemědělství“. Proto mi následující skutečnost připadá ze strany výkonu státního požárního dozoru jako permanentní festival amatérismu. V poslední době jde o téměř klasickou, letní never ending story - na profesním webu k požáru obilí na 17 hektarech psali: „Jiskra od kombajnu zažehla v neděli 2. července 2023 před pátou odpoledne požár pole mezi Dobřany a letištěm Líně. Situace si vyžádala vyhlášení zvláštního stupně požárního poplachu. Na místě zasahovalo 22 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů s 34 kusy požární techniky“:

A to u nás žně teprve začaly. Docela by mě zajímalo, jak vysokou částku tuzemský erár ten mimořádný požární zásah stál? A přitom stačilo tak málo – vrátit se ke kořenům požární prevence.

Poznámka: Nechci vypadat jako staromilec, ale proč jsme zapomněli na historicky osvědčená opatření. Na každém větším poli sice nemusí vždy stát požární cisterna, ale rozdělení velkých lánů obilí průseky na menší části, anebo traktor v pohotovosti na oborání případného ložiska požáru, mi ani dnes nepřijde jako zpozdilé řešení …

Ručka.jpg(1 kb) Na zpravodajském webu iROZHLAS.cz uvedli dne 3. července 2023 článek, ve kterém se nad problematikou vyhlášení veřejné zakázky za 50 mega (konkrétně: pro tuzemský HZS zajišťovat po dva prázdninové měsíce se dvěma stroji vrtulníkovou pohotovost ???) řešil kompetenční spor mezi ministerstvem zemědělství, ministerstvem životního prostředí a ministerstvem vnitra: „Kdo bude v ČR hasit lesní požáry“. V článku byl zveřejněn také text: “Samotní hasiči to, ale vidí jinak. V odpovědích pro Český rozhlas zdůrazňují, že potřebují okamžitě dostupnou leteckou hasičskou službu sedm dní v týdnu a 24 hodin denně“???

Když pominu blouznění modrých generalissimů, pak optikou daňového poplatníka považuji v uvedeném článku za zcela zásadní následující informaci, cituji: „K hašení podle mluvčí generálního štábu Vlastimily Cyprisové už nyní můžou vojáci použít deset vrtulníků W-3A Sokol a pět helikoptér Mi-17“ (navíc se během letošního roku mají vzdušné sily armády rozšířit o 16 amerických vrtulníků, které umějí snad „všechno“).

Takže těch 50 mega (bez DPH) vůbec nemuselo být vyplýtváno za pouhé dva měsíce (navíc na platbu soukromé zahraniční firmě), ale bylo možné za ně s rezervou pořídit do ČR vaky na těch „spásných“ 3000 litrů vody (a vojáci snad jsou v pohotovosti 7 dnů v týdnu po celých 24 hodin).

Navzdory uvedeným skutečnostem a přes několikaletý hluboký deficit státního rozpočtu si však Vladimír Vrtulníkovič (s ministrem za zády) nadále uplatňuje vlastní ego. Mazácky, s brigadýrkou naraženou hluboko do čela, inscenuje na polní tiskovce médiím parodii na požární zásah – jak jedna helikoptéra umí za běžných podmínek nabírat z flexitanku vodu:

Poznámka 1: Absurdní stav výstižně komentoval jeden pravidelný čtenář Zápisníku: „Tak už to v té naší maličké ČR chodí. Před rokem 1989 hrozil trest za rozkrádání socialistického majetku. No a dnes vás za stejné činy vyznamenává prezident republiky“. Co dodat více…

Poznámka 2: V souvislosti s aktuálními ničivými požáry na řeckých ostrovech není od věci připomenout vyjádření místního odborníka na danou problematiku (Xanthopoulos), který prohlásil: “Ani kdyby Řecko získalo 150 hasičských letadel a vrtulníků – nyní jich má 89 (slovy: "osmdesátděvět") –, nemusí to stačit, pokud se nebudou řešit základní příčiny požárů“ (tj. množství suché biomasy v přírodním prostředí, včasné zpozorování a bezprostřední likvidace prvotních ohnisek). A 150 kousků techniky – není to u nás málo, Vladimíre Vrtulníkoviči…?

Ručka.jpg(1 kb) Člověk nemusí být zrovna bystrý pozorovatel, aby si při letních cestách po ČR nevšimnul, jak jsme se v poslední době přeorientovali z montoven na zemi skladům zaslíbenou (a těm nekonečně rozlehlým i neskutečně vysokým zvlášť):

V počtu skladové plochy, připadající na jednoho obyvatele, jsme dnes již první v Evropě. Dokonce se právě „chlubíme“, jak jsme v Kojetíně e-shopu Amazon postavili další sklad (údajně je 2x větší než ten první v Dobrovízi). V agenturní tiskové zprávě uváděli, že skladovat zboží je zde možné na rozloze 18,7 hektaru, a to při zásadní úspoře zastavěné plochy, protože půdorys zabírá jenom 5,1 hektaru, neboť budova skladu je 4 podlažní o výšce 27 metru…!!!?? (to PBŘ i souhlasné stanovisko HZS bych velmi rád chtěl vidět):

Raději se z nekonečně rozlehlého čtyřpodlažního skladu pokusím vrátit zpátky na zem do profesní příčetnosti. Nedávno jsem totiž obdržel nabídku na případnou spolupráci od nadnárodní projekční firmy – budou připravovat studii na logistickou halu v Praze o zastavěné ploše 70000 m2, kde část haly (40 %) má být plně automatizovaná, a to v celé skladové výšce 23 metrů (rádi by přibrali požárního specialistu už v první fázi projektu, aby identifikovali kritická místa a indikovali možnosti řešení).

Obratem jsem jim ve věcné souvislosti odpověděl:

  • Jednopodlažní hala s plochou 70000 m2, překračuje u tuhých hořlavých látek cca 17 x normový limit pro přípustnou velikost jednoho požárního úseku.
  • Zpracování PBŘ v takovém případě musí probíhat v režimu odchylném od ustanovení projektové ČSN 73 0845, kdy náhradní opatření, zajišťující příslušnou míru požární bezpečnosti, musí schválit územně příslušný HZS.
  • Za náhradní opatření nelze považovat instalaci systémů EPS + vodního SHZ, případně SOZ, neboť je při plochách požárního úseku skladu nad cca 2000 m2 dotčená ČSN stejně závazně požaduje.
  • Vzhledem k současným poznatkům v oboru PBS považuji u „nekonečně“ rozlehlého požárního úseku skladu za akceptovatelný postup, kdy se modelovou simulací pro nejméně příznivý případ prokáže, že instalované samočinné hašení se bude aktivovat v první fázi rozvoje požáru a že požár následně uhasí anebo jej potlačí tak, že může být dohašen bez mimořádného úsilí jednotkami HZS (zpravidla se jedná o omezení požáru na místo výchozího vzniku, bez dalšího šíření).
  • Instalace zaplavovacích sprinklerů rychlé reakce typu ESFR, instalované pouze na stropě skladu, rozhodně není zárukou splnění předchozího požadavku.
  • Současně se simulačním modelem musí prokázat, že ve skladu přítomné osoby mohou vnitřní prostory v případě vzniku požáru bezpečně opustit (tj. aby kouř, anebo oblak kouře sražený tříštěnou vodou k podlaze nezasáhl dýchací zónu na trasách unikajících osob).
  • Režim odchylný od ustanovení ČSN, spojený s modelovou simulací vyžaduje, aby všechny izolace v obvodovém nebo střešním plášti skladové haly neobsahovaly žádné plastické hmoty.
  • Režim odchylný od ustanovení ČSN v místech plně automatizovaného provozu může vést k opatření na bázi „automatizovaného“ hašení konkrétního místa.
  • Postup a opatření v režimu odchylném od ustanovení ČSN doporučuji dopředu projednat s územně příslušným HZS a pořídit z něj zápis, který budou parafovat obě strany.

Poznámka: Přiznávám, že ani náhodou nejsem příznivcem dotčené problematiky (sklady, stejně jako montovny, nemají pro ČR valný ekonomický přínos). Mě profesně zaujal ten automatizovaný provoz – neboť robotický systém, co unese 1 tunu skladovaného materiálu, přece může místo zboží uchopit paletu, na které bude 500 litrů vody + agregát na tlakovou vodu a dopravit ji bezprostředně ke skladové buňce, v níž bylo indikováno ložisko hoření.

Ručka.jpg(1 kb) Nakonec jedna glosa nepožární – dopady klimatické změny již všichni pociťujeme na vlastní kůži i v našich středoevropských končinách. Vědomi si společenské odpovědnosti jsme na střechu našeho rodinného domu nechali nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu. Jenže od 19. června 2023 však FVE leží ladem a zatím marně čekáme až nám distribuce většinově státní ČEZ přijde nainstalovat jakýsi, podle našeho soudu zcela zbytečný modem (neboť modem pro sledování výkonu má systém FVE zabudován již v továrním nastavení).

A pokud se na distribuci ČEZ obrátíte s prosbou o sdělení termínu instalace, dostanete místo termínu odpověď: „Požadavek evidujeme pod značkou kontaktu 1135743722 a je stále ve zpracování“. Na upřesňující dotaz: „Můžete nám, prosím, místo řetězce znaků 1135743722 a je stále ve zpracování, uvést termín připojení v číselném formátu 2023-0x-xx“, pak obdržíte automaticky generované sdělení: „Z důvodu zvýšeného počtu příchozích požadavků budeme na váš e-mail reagovat později…“

Poznámka: Tak nevím. Začínám mít dojem, že ČEZ s připojením otálí ze zjevných důvodů, aby nepřišel o koncového zákazníka (v celoročním modelu mám totiž ověřeno, že většinu vyrobené energie použijeme pro vlastní spotřebu). Jinak našemu připojení nic nebrání, neboť jsme vzdáleni cca 200 metrů od distribuční trafostanice (podle výchozí revize FVE máme nadstandardní hodnoty pro připojení k síti) a technik distribuce ČEZ, který druhý den po instalaci FVE k nám přijel opět zaplombovat hlavní rozvaděč (po jeho "přestavění" právě kvůli FVE) nám sdělil, že připojení mikrozdroje do sítě provádějí do pěti pracovních dnů od obdržení pokynu. Anebo distribuce ČEZ bez prodlení připojuje pouze instalace FVE přímo od spol. ČEZ, ale připojení FVE instalovaných jinými dodavateli blokuje záměrně (což je flagrantní porušení monopolního postavení).

Ručka.jpg(1 kb) Ve Věstníku ÚNMZ č. 7/2023 je kromě jiného uvedeno:


Hlavní stránka Minulý zápisník