Ručka.jpg(1 kb) V širších, profesních souvislostech přemýšlím, zda se jedná o výhradně pozitivní zprávu. Dne 18. ledna 2022 metropolitní hasiči, tentokrát za asistence nového ministra vnitra ČR, „slavnostně otevřeli“ novou stanici v Praze-Holešovicich za 367 289 861,72 Kč (přitom již 30. září 2021 zde při kolaudaci stavby, promlouval v rámci předvolební agitace, bývalý ministr Hamáček):

Osobně kvituji, že výjezdová vozidla v nové stanici zatím nejsou zasažena ostravským, oranžovo-růžovým hnusem (sám „otec stvořitel“ je nazává „lentilky“) a doufám, že tradiční barva v Praze ještě dlouho vydrží. Vedle toho oceňuji, že výšková technika v garáži je od zavedené značky (nikoliv polské provenience Bumar…???).

Poznámka: Na druhé straně shledávám, že pan Rakušan netrefil profesní prioritu - stejně jako jeho předchůdce na postu ministra vnitra, „nakročil“ na snadnější cestu, mediálně atraktivní požární represe. Věcně si neuvědomil, že zcela zásadní a současně nákladově významně levnější oborovou strategií je požární prevence (bohužel, s nízkým vlivem na „vztahy s veřejností“).

Ručka.jpg(1 kb) Nedávno jsem ze dvou charitativních organizací obdržel e-mail, s „potvrzením o daru“ (který si mohu uplatnit pro daňové účely). Součástí přílohy byly také fotografie dokladující, na jaké bohulibé účely budou sbírkami získané finance použity. Jednou z nich byl červnovým tornádem zdevastovaný domov důchodců Hodonín (obchodně „S-centrum“):

Protože poškozený ústav sociální péče je evidentně zateplený pěnovým polystyrénem, hledal jsem informaci o tom, kdy byla budova postavena (na webu uváděli kolaudaci v roce 2002). Nechci v současnosti řešit „staré děje“ a polemizovat nad skutečností, kdo zpracoval PBŘ dotčené stavby, kdo k projektu na příslušném odboru HZS vydal souhlasné stanovisko a zda na počátku tisíciletí bylo vůbec možné použít u šestipodlažní novostavby tento hořlavý obklad obvodových stěn (nikoliv - ani podle tehdy platných pravidel). Pevně doufám, že jsem přispěl na dobrou věc a po současné opravě zateplení domova důchodců nahradí v celé ploše nehořlavý materiál (dopředu odmítám zavrženíhodný přístup: „…přece, když tam byl polystyrén, dáme ho tam znovu …“ ???).

Poznámka: Inu, názorný příklad toho, co všechno může profesně odhalit jedno takové tornádo…

Ručka.jpg(1 kb) V pandemicky neutěšené době registruji řadu událostí, které se mohou jevit jako veskrze tragikomické:

Ručka.jpg(1 kb) V noci na 30. ledna 2022 přibyl do pantheonu požární ochrany ČR další „cenný“ přírůstek – v pořadí již 4 miliardový oheň v tomto tisíciletí:

Vyšetřování stále probíhá a zatím nikdo nic oficiálního nesdělí (tj. stav k 31. lednu 2022). Mě však ani tak nezajímá výše škody (co vznikla soukromému subjektu a potažmo jeho pojišťovně), jako částka, kterou musí stát vynaložit za mnohahodinové nasazení 8 profesionálních a 12 dobrovolných požárních jednotek + mezikrajové výpomoci technikou z hasičského záchranného útvaru. Přitom člověk nemusí být požární Sherlock-Holmes, aby z fotografií trosek, zveřejňovaných bezprostředně po požáru tuzemskými zpravodajskými weby, poznal, o co zde kráčí:

Také si kladete otázku, jak po celou dobu výstavby a následném provozu tohoto objektu fungovala státní požární prevence. Realitu výstižně popisuje e-mail ze dne 30. ledna od pisatele, který je s danou problematikou na místě dobře obeznámen (dále cituji v téměř v plném znění):

Jistě Vám v dnešním přílivu zpráv neunikl požár v Mladé Boleslavi. Ve městě kde jsem několik let profesně působil. Ve městě kde u každé skladovací či výrobní haly stojí řada komínků z palet s různými autodíly.

Je až s podivem jak výkon SPD, tedy kontrola PBŘ a následná kolaudace fungovala a věřím, že i nadále funguje. Na druhou stranu kontrolní činnost vykonávala svoji práci v provozech, kde to ne vždy bylo úplně nutné. Ano, bylo spousta firem která už od pohledu od silnice porušovala snad vše, co bylo možné. Venkovní skladování v PNP, zastavění požárního hydrantu o zastavění únikových cest ani nemluvě. V MB dostávala požární prevence pořádně na frak.

Bohužel v MB prevence dostává na frak i nadále a s každým dalším požárem si nachází i nové dno. Pokaždé když potkám bývalé kolegy se dokonale ubezpečím, že tento stav se ještě dlouho nezmění.

Dobrých zpráv v požární prevenci je jako šafránu. A bojím se že vlastně už vymizely.

A kdo tvrdí že spása je nadohled v podobě nového GŘ HZS ČR, ten ještě nepochopil, jak ve velkém průseru jsme.

Poznámka1: Co dodat více. Snad jenom v širším kontextu fakt, že zmíněné miliardové požáry se udály až po roce 2000 (tj, mimo „divoké devasedátky"), kdy na Gř HZS začal v „úřadovat“ Miloš Svoboda (ano ten, co byl vloni oceněn za přínos PO), kdy hasičská civilní obrana postupně převálcovala požární prevenci. A připomenout, že hlavní strategii ústředních podnáčelníků i většiny šéfů krajských HZS se stalo čekání na povýšení do první nebo další generálské hodnosti…???

Poznámka2: Dokážu pochopit, že kvůli nedostatkům ve služebním zákoně není možné všechny neschopné, líné, anebo pouze na svou kariéru zaměřené příslušníky vyměnit. Přitom stačí, kdyby ti s více hvězdami na generálské výložce nařídili, aby „CO-mani“ vstali ze svých zahřátých kancelářských židlí a nasedli do 200 osobních vozidel, které v září loňského roku HZS zakoupilo. Pak by každodenně vyjeli na neohlášenou, tématickou požární kontrolu těchto objektů. I kdyby stihli jen jednu za den, tak mohou vykonat 1000 za týden a 20000 za měsíc. Odhaduji, že cca po čtvrt roce mohou tyto kontroly pravidelně zopakovat (to by jistě nestačily kamióny na odvoz nepatřičných věcí na odstavná parkoviště za městy, jak se nyní děje při ohlášených kontrolách). Současně by velmi prospělo preventivně zastavit nějaký ten zvlášť špatný provoz. A když nějaký modrý generalissimus, při svých spanilých jízdách po vlastech českých, uvidí vedle výrobní haly navršenu haldu hořlavých palet, může jit příkladem a situaci sám zkontrolovat…

Ručka.jpg(1 kb) Ve Věstníku ÚNMZ č. 1/2022 je kromě jiného uvedeno:


Hlavní stránka Minulý zápisník