Ručka.jpg(1 kb) Předchozí měsíc byl sice na profesní události bohatý, přesto nemám pozitivní zprávu. Možná jen v obecnějších souvislostech námět na pozitivní čin – když se Don Andy Bureš stal na tuzemském ministerstvu financí jen nehrajícím kapitánem (a jeho nástupce lamentuje, že státní kasa je prázdná), nemusí se členové TNK 27 nechat „opít darovanou koblihou“ a za státní peníze „koupenou“ změnu ČSN 73 0842, směřující k legalizaci instalace plastů do podhledů prasečáků, neschválit a místo do tisku ji vhodit do koše.

Ručka.jpg(1 kb) Při nedávné tragédii v Londýně se v plné nahotě projevila veskrze komerční povaha současného stavebnictví (nejen tuzemského), která zcela ignoruje základní pravidlo naší profese: „plasty na stavbu nepatří !!!“. Bezprostředně po požáru jsem na jeden e-mail odpovídal: „… možná i laik z fotek pozná, že hořela plastová fasáda…“.

Když jsem po škole nastoupil do prvního zaměstnání ve státní správě, překvapili mě starší kolegové konstatováním, že „velký požár je pro hasiče požehnáním“ (teprve později jsem tuto realitu pochopil – věcnými argumenty se mi nedařilo přesvědčit vedení jednoho národního podniku o zrušení venkovního skladu hořlavých kapalin I. třídy nebezpečnosti; teprve když sklad úplně vyhořel a s ním dvě sousední budovy, tak najednou byly peníze na podzemní uložiště i na SHZ v okolních objektech). Dnes je škoda, že se Velká Británie rozhodla vystoupit z EU, neboť pokud by tento požár probíhal 14. 6. 2017 v Bruselu, tak dobrotivý Eurosojuz k 1. 7. 2017 na celém území direktivně zakáže používání plastů, coby hlavního stavebního materiálu, včetně likvidace již instalovaných zhovadilostí (stejně jako u nás, blahé paměti, zatočili s tuzemským rumem nebo pomazánkovým máslem, které přitom nebyly zdaleka tak mediálně atraktivní, jako rychle hořících 24 podlaží bytového domu).

Ještě hořelo, obětí postupně přibývalo a tuzemská média již chlácholila občany, že u našich bytových domů nic takového nehrozí, neboť již od 7. NP musí mít izolační polystyrén zpomalovače hoření (ha – HaHa – HAHAHA). Následně „odborně“ promluvil konjunkturální příslušník modrého Sboru a sdělil, že šlo o podobný požár, jako když v Praze hořel hotel „Olympik“, kde se on jako první slaňoval z vrtulníku (a považte tento exot je dnes předsedou TNK 27 – pokud mě paměť neklame, tak požár v hotelu Olympik se nešířil po plastové fasádě budovy, ale vnitřkem objektu, procházející částečnou rekonstrukcí; většina obětí se udusila kouřem, neboť saze zanesly čtecí hlavice magnetických karet dveřních zámků, které neměly vložku pro otevření centrálním mechanickým klíčem a vstupní dveře do pokojů se musely se zpožděním „otvírat“ motorovou pilou). K tomu den poté ve veřejnoprávní televizi blekotal do kamery na Pankrácké pláni, podobný exot (statik z ČVUT Praha, eurohujer Wald), který nám k požární bezpečnosti výškových budov sdělil toto, cituji:“…od roku 1977 máme požární kód, který je postaven na úplně jiné koncepci a od roku 2005 máme požárně bezpečnostní řešení, která jsou evropská …“ (málem jsem spadl ze židle ...).

Poznámka 1: Soudím, že „londýnský“ obkladový materiál je na české poměry docela drahý (bratru za 2000,- Kč/m2). Jinak by v inovované ČSN 73 0810 měl bezesporu samostatný článek, deklarující jeho zaručenou nehořlavost (vždyť toho houževnatého polyetylénu je mezi dvěma krycími vrstvami tenké kovové fólie přece tak málo, jenom 4 – 5 mm…)

Poznámka 2: Oba výše uvedené zaměstnance eráru jsem po právu nazval profesními “exoty“. Použiji zde svůj oblíbený příměr – veřejně nevystupuji coby odborník na medicínsko-gynekologické téma, přestože jako dlouhodobě ženatý, heterosexuální muž, jsem už předmět zájmu viděl. Přece zkušenost se slaňováním z vrtulníku při hašení požáru, anebo občasné používání v Bruselu darovaného programu k výpočtům požární odolnosti ocelových konstrukcí, ještě nikoho automaticky neřadí mezi odborníky v oblasti PBS. U subjektů, které si navíc zakládají na svých vědeckých titulech, se očekává, že složitější problematiku umí veřejnosti náležitě vysvětlit (…teplota vnitřního požáru bytu se pohybuje nad 600°C, přitom tabulka okenního skla praská již při teplotě 60°C a vypadává po dosažení 120°C; pak dochází k průniku horkých zplodin hoření do vzduchové mezery mezi obvodovou stěnu a zavěšenými fasádními obklady a následně i na vnější stranu fasády, kde vlivem fyzikálních podmínek stoupají rychle vzhůru a přitom oboustranně, na rozsáhlých plochách, ohřívají dobře vodivý kovový plášť obkladových panelů; přitom bod vznícení od horkého povrchu činí u ztužující vrstvy běžného polyetylénu 350°C a cca 450°C u téhož plastu s retardačními přísadami; následně vlivem vysoké teploty na vnější straně budovy začnou ze strany exteriéru praskat a vypadávat tabulky dalších a dalších okenních otvorů, které se nacházejí v kritickém teplotním poli; na vnitřní straně poškozených oken se pak vznítí záclony, závěsy nebo žaluzie, které jsou zpravidla ze syntetických materiálů – konkrétních 15 minut šíření plamene z 2 do 24 podlaží postižené budovy není proto vůbec nic nečekaného …). Přitom veřejnost nemuseli informovat třeba o faktu, kdy od roku 1986 byl ve Velké Británii změněn projektový předpis tak, že cituji: „vnější obklady nemusejí být nehořlavé, ale jen nepodporující šíření ohně“.

Ručka.jpg(1 kb) V souvislosti s požárem rádoby nehořlavé fasády bytového domu v Londýně mi napsal jeden profesní projektant: „…Metál pro šéfa polystyrenářů Za zásluhy o rozvoj PO, považuji za úlet století v oblasti požární bezpečnosti staveb…“. Nevím, kam, anebo v jakých kariérních souvislostech se u příslušníků Sboru, kteří vykonávají státní požární dozor, podělo racionální myšlení. Jako „hasič ve výslužbě“ se nad fotkou z nedávného tuzemského požáru zaručeně nehořlavého polystyrénu, v širších souvislostech zamyslím ve věci používání plastů u objektů, které jsou členěny do více požárních úseků:

Podle vyjádření mluvčího HZS: „Na místo dorazili hasiči ze šesti jednotek. Požár se ze střechy úřadu rozšířil i na plášť vedle stojícího obytného panelového domu. Plameny se podařilo hasičům dostat pod kontrolu během několika desítek minut, kvůli skrytým ohniskům pak museli rozebrat i část obvodového pláště paneláku“.

Pro srovnání - když v době před-polystyrénové přijela jedna jednotka HZS k ohlášenému požáru bytu (třeba od vadné ledničky), tak „pokropila“ vodou prostor kuchyně. Pak se hasiči podívali do stoupačky o patro výše, zda se oheň nešíří dále směrem nahoru. A paní v bytě pod ložiskem požáru poradili, že pojištění proti živelným pohromám platí i v případě vytopení vodou při hasebním zásahu. Zhruba za čtvrt hodiny se vrátili zpět na základnu (na fasádě paneláku zůstalo zpravidla jedno teplem poškozené okno a nad ním „začouzená“ skvrna).

Dnes můžeme sledovat, jak zvýšený počet zasahujících jednotek nejenže dlouho vyhledává skrytá ložiska v „zaručeně nehořlavém“ polystyrénu, ale často, vzhledem k zakouřenému prostoru schodiště, musí provádět evakuaci nemalého množství osob (…když požární dveře proniku „studeného“ kouře do jednotlivých bytů nebrání). To se dříve stát nemohlo, neboť obvodová stěna paneláku byla z betonu a žádné přídavné izolace na ní zkrátka nemohly hořet.

Profesní argumenty ke zjevně vadnému stavu:

  1. Při aplikaci plastového zateplení směšujeme dvě, z hlediska tepelné působení, zcela neslučitelné etapy průběhu požáru, a to I. fázi počátečního rozvoje a II. fázi plného rozvoje.
  2. K I. fázi se vztahuje kategorie „třída reakce na oheň“ (testovací metody tepelného namáhání mají výkon od 20 do 100 kW); k II. fázi se vztahuje kategorie „požární odolnost, kde je výkon tepelného působení o tři řády vyšší (tj. v MW).
  3. Je systémově nepřípustné, když v ČSN stanovujeme podmínky pro požární pásy mezi jednotlivými PÚ (tj. stavební prvek, který jednoznačně spadá do II. fáze požáru a musí vykazovat požární odolnost), dovolit pro „systém“ přídavného zateplení pouze požadavek třídy reakce na oheň B (což samo o sobě značí, že přispívá požáru) a pro polystyrén, vložený pod tenkou vrstvou omítky, která ve II. fázi rozvoje požáru, vlivem přítomné zbytkové vlhkosti prokazatelné rozpraská, dokonce dovolíme třídu reakce na oheň E.
  4. Byl jsem fyzicky přítomen u 263 zkoušek požární odolnosti otvorových výplní. Nejvíce jsou pro mě stále inspirativní zkoušky, které nedosáhly očekávaného výsledku. Ve věcné souvislosti bych každému příslušníku HZS, který v rámci funkčního zařazení schvaluje do užívání znění ČSN, anebo se vyjadřuje k projektové dokumentaci staveb (kde jsou pod tenkou krycí vrstvou aplikovány hořlavé materiály) doporučil, aby osobně alespoň 1x shlédl celý průběh zkoušky požární odolnosti u vzorku, který se svou skladbou jeví jako nehořlavý (např. ocelové dveře v sestavě: 2 x povrchový plech a mezi nimi 50 mm minerální izolace).
  5. Moje zkušenost vychází z konkrétních faktů - nejprve jsme nakoupili desky minerální izolace v zahraničí a zkouška vyšla EI 60/EW 90 minut. Následně jsme pořídili levnější, „licenční“ desky od tuzemského výrobce a zkouška stejné konstrukce vyšla EI 15 minut, když došlo k porušení kritéria celistvosti E, vlivem trvalého plamenného hoření na neohřívané straně vzorku (v místě vloženého zámku a dílčího vystřižení pláště kolem dveřních závěsů došlo cca ve 25. minutě zkoušky ke vznícení pyrolýzních produktů z organického pojiva minerální vlny, kterého, jak se později prokázalo, bylo použito „jen“ 3,5%). V této souvislosti je porovnání ocelových požárních dveří, se záhy necelistvou plochou tenkovrstvé stěrky, aplikované na polystyrénové izolaci požárního pásu, zcela tristní
  6. Legalizací hořlavého materiálu (tj. třídy reakce E, který významně přispívá požáru již v I. fázi rozvoje) na povrchu původních obvodových stěn, jsme v ČR zcela „zabili“ výchozí koncepci zřizování únikových cest (ÚC). Přes všechny proklamace o novém kodexu ČSN 73 08xx z roku 1977, byl systém poplatný tehdejší ideologické objednávce (tj. aby bytové domy pro masy byly, co nejlevnější). Proto vznikla kategorie čtyřpodlažních bytových domů s nechráněnou ÚC a teprve od vyšších podlaží se zřizovaly chráněné ÚC (z úsporných důvodů zpravidla větrané otvíravými okny v obvodových stěnách – a nikoliv jako zcela uzavřené prostory uvnitř dispozice objetu, s nucenou výměnou vzduchu). Jenže když nyní na panel nalepíme polystyrén, který na rozdíl od původního stavu na fasádě hoří, tak prostor ÚC před zakouřením nezachrání ani vložený pás minerální vlny, neboť fyzikální podmínky a meteo-situace jsou zpravidla "silnější", než dílčí plocha onoho dělicího pásu.
  7. V daném případě je úplně jedno, zda se jedná o dům dvoupodlažní, anebo dvaceti podlažní (vyšší objekt je v případě vzniku požáru pouze mediálně atraktivnější).
  8. Stejně jako o požárních pásech, je možné argumentovat o negativním vlivu hořlavé izolace zateplení na vytváření odstupových vzdáleností, včetně odpadávání hořících částí (což je opět problematika, která spadá do II. fáze plného rozvoje požáru).
  9. Návrhově směšovat dvě různé fáze požáru je profesní blud a smysl má pouze plastová izolace, která bude po celou dobu požární izolace celistvě uzavřena uvnitř posuzované konstrukce.

Poznámka: V souvislosti s faktem, kdy u ocelových požárních dveří hoří i organické komponenty uvnitř minerální izolace, s obsahem pojiva cca nad 3%, by mě docela zajímalo, zda na systémové řešení kolosálního profesního podvodu s "nehořlavým zateplením", má někdo u modrého Sboru „koule“ (nehledě k případu, který se nedávno stal v Londýně). A co kdyby se alespoň probrali z klidu na ÚNMZ a alespoň bez náhrady zrušili nepřípustnou českou přílohu k mezinárodní zkušební normě ISO 13785-1, se sníženou dobou zkoušky o 50 %, aby dávala polystyrénářům „relevantní“ výsledky.

Ručka.jpg(1 kb) Přišel mi e-mail s předmětem zprávy: „Rarita pro Saturnina“, ve kterém profesní autorizovaná osoba píše, jak jí „manager“ stavby vysvětluje, že jsou v ČR dva druhy požárních dveří. Po přečtení příspěvku, nevím, zda zaslaný text je následkem demence, způsobené nadužíváním „chytrých“ telefonů (…inu, dotykáč, nejlepší přítel člověka…), anebo jde o rychlou reakci trhu na nové ustanovení ČSN 73 0810, ve vztahu k blokování dveří na všech typech ÚC. Dále publikuji příspěvek v plném znění:

Vážení,

prosím Vás, vyjádření firmy „xxxx“ je správné, ale na problematiku, která se netýká „problému“ který řešíme. Nepleťte se prosím pojmy „Požární dveře – požární uzávěry“ a „Dveře s požární odolností“ popřípadě s funkci únikových dveří. Zásadně se způsob aktivace elektromagnetických zámků tímto rozlišuje. Únikové dveře na patrech mají požární odolnost, protože oddělují 2 požární úseky. Není to ale „Požární uzávěr“ !!

Pokud potřebujeme otevírat únikové dveře od EPS, bude tam v každém případě osazen reverzní zámek, který je trvale pod napětím. Při vyhlášení požáru dojde ke ztrátě napětí a tedy k odblokování střelky. Jen toto je hasičsky správně!

Poznámka: V uvedené souvislosti vůbec netuším, z jakých pohnutek se tuzemský HZS stal generálním patronem naprosto nesmyslné akce, kdy jakékoliv únikové dveře může blokovat EPS. Doporučuji s tím urychleně skoncovat, neboť v současné době si potřebu bezprostředního úniku osob, mohou mnohem více vyvolat úplně jiné okolnosti, než je vznik požáru v objektu !!!

Ručka.jpg(1 kb)

Ve Věstníku ÚNMZ č. 6/2017 je kromě jiného uvedeno:

  • Od 1.7. 2017 začne platit ČSN EN 54-12 ed. 2 (34 2710) Elektrická požární signalizace - Část 12: Hlásiče kouře - Lineární hlásiče využívající optický paprsek; (současně se zrušuje ČSN EN ed. 2 stejného označení i názvu ze září 2015 a dále ČSN EN 54-12 Elektrická požární signalizace - Část 12: Hlásiče kouře - Hlásiče lineární využívající optického světelného paprsku z července 2003).
  • Od 1.7. 2017 začne platit Změna Z2 ČSN EN 54-12:2003 (34 2710) Elektrická požární signalizace - Část 12: Hlásiče kouře - Hlásiče lineární využívající optického světelného paprsku; (jejím vydáním se zrušuje Změna Z1 ze září 2015).
  • Od 1.7. 2017 začne platit Změna Z2 ČSN 73 0848:2009 Požární bezpečnost staveb - Kabelové rozvody.
  • Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 34/0019/17 Zkoušení požárního nebezpečí - Část 8-2: Uvolňované teplo – Přehled a významnost zkušebních metod (přejímané mezinárodní dokumenty: EN 60695-8-2:2017 + IEC 60695-8-2:2016; zpracovatel ÚNMZ Praha).
  • Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 73/0029/17 Zkušební metody pro stanovení příspěvku k požární odolnosti konstrukčních prvků - Část 7: Ochrana aplikovaná na dřevěné prvky (přejímaný mezinárodní dokument: FprEN 13381-7; zpracovatel ÚNMZ Praha).
  • Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 73/0033/17 Zkoušení požární odolnosti provozních instalací - Část 11: Systémy ochrany proti požáru kabelových rozvodů a příslušenství (přejímaný mezinárodní dokument: FprEN 1366-11; zpracovatel ÚNMZ Praha).
  • Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 73/0035/17 Zkoušení požární odolnosti nenosných prvků - Část 5: Větrací mřížky (přejímaný mezinárodní dokument: FprEN 1364-5; zpracovatel ÚNMZ Praha).

Hlavní stránka Minulý zápisník