Ručka.jpg(1 kb) Tradičně se nejprve pokusím o pozitivní zprávy:

Ručka.jpg(1 kb) Přišel mi poštou „občasník“ naší, vpravdě odborové organizace ČKAIT, ve které všichni tuzemští profesní projektanti s „razítkem“, musí být povinně členy a platit funkcionářům komory 3000,- Kč ročního příspěvku za to, že si následně 2x ročně můžeme za 1000,- Kč koupit on-line přístup do databáze ČSN.

Kromě jiného zde zrovna napsali, o průběhu letošního shromáždění delegátů oblastní valné hromady našeho razovitého kraje, kde v diskusi mj. vystoupil host (v textu uváděli: „náměstek pro prevenci HZS MSK plk. Ing. Miloš Štřelka) – ten přišel, aby přítomným projektantům všech profesí sdělil, cituji: “… informoval o složité situaci s vydáváním závazných stanovisek. V rámci MSK se vydává ročně 7000-8000 stanovisek, ale tomu neodpovídá současný stav personálního obsazení. Z tohoto důvodu se omezí počet staveb, ke kterým se stanoviska budou vydávat ...“ . Nevím, za co si veřejně „fňukající“ příslušník HZS ty plukovnické výložky zasloužil (možná je vyseděl v kanceláři, anebo někomu dobře a rád podržel tašku). Přitom za průměrný měsíční plat příslušníka HZS ve výši 42 800,- Kč (jak nedávno uváděla veřejnoprávní ČT 1 ve své hlavní zpravodajské relaci), je to vskutku bohatýrské řešení…

Poznámka: Nějak mi sdělení ve věci vyhlášení personální nouze nesedí – přece snad všichni příslušníci HZS nepřešli z požární prevence do daleko snadnější oblasti „civilní obrany“ (tj. z hlediska pracovního nasazení a při stejných služebních výhodách). Současně není tajemstvím, že tuzemské stavebnictví je od roku 2008 v permanentní recesi (sami to na počtu projektů vidíme). Docela dobře si pamatuji, jak jsme v někdejším Severomoravském kraji, zvládli vydat 7000 stanovisek ročně, a to vše již v časech, kdy kodex ČSN 73 08xx platil. Dal bych panu plukovníkovi jednu podnikatelskou radu - když jsem přijel na některou obchodní pobočku naší firmy a zaměstnanci byli v prodlení se zpracováním cenových nabídek, tak jsme si společně všichni sedli a psali tak dlouho do noci, až zase bylo vše OK !!!

Ručka.jpg(1 kb) Několik střípků zapadajících do současné mozaiky PBS:

Poznámka: Zřejmě zase můžeme při nějakém větším průšvihu očekávat, jak den poté, vystoupí v hlavní zpravodajské relaci na ČT 1 nějaký napomádovaný panáček z Gř HZS a sdělí národu, že přeživší zachránila „duchapřítomnost přítomných …“.

Ručka.jpg(1 kb) Zima skončila a zase máme roční období „běloruského – letního“ času. Možná si řeknete jak, tato skutečnost souvisí s PBS. Řekněme, že historicky a také v iracionálním duchu jistého tradicionalismu. Kromě obou světových válek, totiž hodinový posun času zavedli na konci 70 let minulého století nejprve v USA (neboť tehdy, během celosvětové ropné krize, jedna americká univerzita spočítala, že tím ušetří 1% spotřeby energie). A zhruba do stejného časového období spadá vytvoření základní ČSN 73 0802. Jenže doba, lidé i technologie mezitím doznaly významných změn (opět v USA, na téže univerzitě spočítali, jak dnes hodinový posun generuje energetickou ztrátu -1%). Sice zrovna není ropná krize, přesto vekslování s časem nadále přetrvává. Stejně tak setrvale platí ve své původní koncepci kodex ČSN 73 08xx, který preferovaným dělením staveb do požárních úseků, odpovídá době svého vzniku, tj. systému kolektivního společenského vlastnictví (navíc k tomu různí „šíbři“, co v tom umí chodit, přidali ve stejném stylu ucpávky, manžety, kabely s jakousi „požární odolnosti“, případně nadbytečná tlačítka Central/Total stop). Přitom současnou základní prioritou PBS je zajištění podmínek evakuace osob v I. fázi rozvoje požáru (inu žádný velký průšvih jsme v posledních letech neměli a zřejmě na něj čekáme …)

V souvislostí s evakuací osob musím přiznat, že se mi nepodařilo získat výkresy nové hokejové haly, nedávno postavené v našem razovitém kraji, abych provedl avizovanou simulaci evakuace osob po únikové cestě, kterou nazývám: „nová trasa pro běh na 400 metrů překážek“ (kromě negativního pořízení s výkresy jsem jako přídavek obdržel málo pozitivní informaci, že problematiku PBŘ tam zřejmě řešila firma „zpracovatel i syn“).

Sliby se mají plnit – proto jsem dále zařadil ukázku alespoň toho, jaký vliv na průběh evakuace 10-ti osob (dospělí muži) bude mít jenom jeden schůdek vysoký 15 cm, široký 200 cm a dlouhý ve směru úniku 160 cm.

Výsek ze simulace – první osoba vystoupí na schůdek (srovnávací čas 15 sekund):

Zvýšení hustoty osob na schůdku a následné zpomalení průběhu evakuace (srovnávací čas 21 sekund):

Poslední osoba sestupuje ze schůdku (srovnávací čas 33 sekund):

Poznámka: Škoda těch nezískaných výkresů; soudím, že stále mezi námi aktivně působí lidé, kterým u HZS projde úplně všechno....

Ručka.jpg(1 kb)

Ve Věstníku ÚNMZ č. 3/2017 je kromě jiného uvedeno:


Hlavní stránka Minulý zápisník