V rámci právě konaného fotbalového mistrovství Evropy ve Francii nemohu opomenout také profesní pohled na problematiku. Z následujícího obrázku (zde Národní stadión v Paříži, rekonstruovaný v roce 2006) je evidentní, jak v civilizovaných zemích důsledně dbají na zajištění podmínek pro případnou evakuaci osob.
Červeně ohraničené okraje a žluté identifikační šipky hlediště zvýrazňují fakt, jak se dílčí ulička mezi bloky sedadel rozšiřuje ve směru evakuace osob (přitom se jedná o venkovní shromažďovací prostor). U nás máme již od roku 2001 takové pravidlo zavedeno v ČSN 73 0831 (konkrétně pro požárně méně příznivé vnitřní shromažďovací prostory). Jenže, pokud se při sportovních televizních přenosech, podívám do tuzemských hledišť nových stadionů, které návrhově prokazatelně spadají do doby platnosti dotčené normy, nic podobného ani náhodou nevidím.Poznámka:
Po loňských zkušenostech s multifunkční aulou Gong v Ostravě Vítkovicích, nechci dále spekulovat o tom, jak byla schválena jejich projektová dokumentace. Spíše se ve společenské rovině vrátím k průběhu skupinové části turnaje EURO 2016. Tehdy tuzemská veřejnoprávní televize, zavítala i s kamerou do interiéru hotelu v Tours, kde přebývali naši borci. A spolukomentátor, bývalý fotbalista, se zjevně nespisovným vyjadřováním, divákům bezelstně přečetl jeden z nápisů na motivační nástěnce: „ Nemusíš být dobrý, hlavně když jsi krásný…“. Sám se přitom tvářil, jaká je to velká sranda. Jenže, účet nám již soupeři vystavili a více příhodné mi přijde parafrázovat část textu jedné, onehdy populární písně: „ …inu z prdu se nedá udělat kulička…“ (a natož vhodné podmínky pro zajištění evakuace osob …).Nějak u nás poslední dobou nefunguje osvědčené didaktické pravidlo: „Opakování je matka moudrosti“. Přesto se o něj znovu pokusím na stále aktuální téma: „Chceš-li přijít o střechu nad hlavou u zatepleného baráku, postav si k němu přístřešek pro auto“.
Při stručné, historické retrospektivě průběhu požáru auta pod přístřeškem (ty se stavěly vždycky) u rodinného domu v „nedotační“ době, je možné konstatovat - tehdy přijela jedna CAS, její osádka bez zvýšeného úsilí uhasila auto, „očernila“ konstrukce dřevěného přístřešku, prohlédla navazující rodinný dům a do půl hodiny se vrátila bez úhony zpět na základnu. Následně „vyšetřovák“ na místě shledal „očouzenou“ část bezprostředně přilehlé stěny, možná sem tam vypadlé sklo v blízkém okně a toť vše (pokud pomineme škodu na vlastním vozidle, tak ostatní škody na domě i přístřešku vyčíslil ve výši cca 5 000,- Kčs, socialistických).
Dnes je panečku všechno jinak. Dne 8. června 2016 mi na webovém filtru oznámil titulek / podtitulek aktuální zprávu: „U požáru řadovek ve V….i zasahovalo 12 jednotek hasičů /hasili dvě hodiny, dva z nich se zranili, škoda za pět miliónů a požár se přenesl na třetí dům v řadě“. Dále článek obsahoval zajímavé snímky: Takhle „mírumilovně“ situace vypadala při volném rozvoji požáru na amatérském videu (paradoxně je na záznamu slyšet komentující hlas, cituji: „a hele policajti dříve než hasiči...“). Bezesporu "nejlepším" řešením bývá postavit v proluce mezi domy nikoliv jeden, ale hned dva přístřešky a ještě nad auty udělat střechu z makrolonu - a fakt, kdy na štítové stěně obou domů byl instalován tuzemsky zaručeně nehořlavý polystyrén, snad není potřeba připomínat (škoda, že tento zázračný materiál již není po požáru vidět a zůstaly po něm jenom „bochánky“ původního lepidla). A pro zvídavé ještě detail u druhého domu. Již 9 let veřejně a setrvale kladu tutéž otázku – kdy už někdo v ČR zastaví tuto konjukturální idiocii o zaručeně nehořlavém polystyrénu…???Poznámka:
Stále více mám dojem, že erár, který v ČR má z dikce zákona vykonávat státní požární dozor, se chová analogicky, jako v Andersenově pohádce „Císařovy nove šaty“ a poníženě skanduje s ostatním davem, jak nám to u nás „krásně nehoří“. Jenže zatím se v řadách modrého Sboru nenašlo jediné dítě, dosud nezkaleného rozumu (neb mu to služební poměr nedovoluje), aby popravdě zavolalo: „ vždyť polystyrén přece hoří“. Ale, že se u Sboru mezi dospělými lidmi nenajde ani jeden spravedlivý, to jsem skutečně nečekal (a někteří, co sedí ve své funkcí jako sádrový trpaslík na české zahrádce, dokonce ochotně panáčkují, když se „polystyrénářům“ udělují medaile za rozvoj PO).Nedávno mě při jízdě po metropoli našeho razovitého kraje, míjel v levém pruhu černý mercedes, který se od ostatních vozidel odlišoval inovativní státní poznávací značkou: 000-VIP01. Neviděl jsem sice chlapovi za volantem do obličeje, ale podle zvolených znaků na SPZ soudím, že majitel auta musí být významný český myslitel. Možná by stálo za zvážení vyhledat jej v celostátním registru vozidel a nabídnout mu jmenování do Takové Normální Komise č. 27. Docela by se hodil i za předsedu. Pokud však zmíněná funkce není právě volná, může v komisi pracovat alespoň na pozici, ve které bude v inovovaných ČSN 73 08xx za nás číst všechny ty blbosti, abychom my již nemuseli ...
Poznámka:
Současná tvorba ČSN v profesním oboru PBS mi totiž stále více připomíná výprodej skladů nepotřebného zboží. Zřejmě si budeme muset vyčkat až na futuristickou technologickou singularitu (tj. kdy inteligence počítačů překoná inteligenci lidstva).Nedávno v tištěném vydání celostátního „Babišova věstníku“ (dříve MF Dnes), vyšel článek s titulkem: „Kolik berou“. V navazujícím textu paní redaktorka zařadila srovnávací tabulku průměrných platů u vybraných profesí státních zaměstnanců – a hasiči se zde umístili na pěkném 4. místě, s částkou 35 436,- Kč.
Z vlastní vůle nejsem zaměstnancem eráru, a tudíž jim jejich výplatu nezávidím. Jako občan ČR však mohu odvedenou práci v těchto profesích srovnávat. A vzhledem ke své letité zdravotní indispozici a současnému působení v oboru PBS, mi vůbec nepřijde fér, když zdravotní sestry (nemajíce žádných benefitů služebního poměru), mají plat o více než 5000,- Kč nižší.
Poznámka:
Nechci spekulovat nad tím, zda majitel deníku nechal článek publikovat záměrně, ve smyslu své mantry: „všetci tu kradnú“ (…jen on pobírá dotace…). Ani si netroufám domýšlet důsledky, pokud zdravotní sestra udělá profesní chybu. Jenže, na druhé straně shledávám, s jakou nesnesitelnou lehkostí bytí, jsou u Sboru páchány profesní chyby při rutinním nebo neznalostním schvalování vadných projektů.Nedávno jsem v souvislosti s ČSN 73 0848 (a jejich příp. klonů) konstatoval, jak vzhledem k současnému složení TNK č. 27 a personálnímu obsazení prevence na Gř HZS jsme v oblasti PBS dopředu odsouzení k prohře. Ve věcné návaznosti uvádím jednu osobní zkušenost na odpudivé téma ekonomicko-komerčních ustanovení v současných ČSN – konkrétně u tlačítek CENTRAL / TOTAL Stop:
V rámci zpracovávané simulace FDS jsem jako podklad obdržel také zápis z jednání mezi investorem, profesním projektantem PBS a místním HZS. Dále cituji: „Za měřícím trafem (pro velký odběr nahrazuje elektroměr závodu) budou instalovány dva vypínače, od kterých budou vedeny kabely do dílčích ovladačů ve vrátnici závodu. Zde mohou jednotky HZS vypnout elektrický proud po jejich stisknutí - jedním pohybem shora dolů“.A teď realita + následky: tlačítko CENTRAL zruší v případě požáru dodávku veškerého proudu do areálu závodu (tj. vyřadí rovněž síťové napájení hlavního el. čerpadla SHZ a již aktivované sprinklery přestanou hasit). Bezprostředně potom „naskočí“ záložní diesel agregát závodu, který lze rovněž vypnout tlačítkem TOTAL. Otevřené sprinklerové hlavice, co mezitím přestaly fungovat, „čekají“ až naběhne lokální dieselagregát pro záložní čerpalo SHZ (ten již nejde zmíněnými tlačítky vypnout); jenže záložní čerpadlo nemá takovou kapacitu výkonu jako hlavní el. čerpadlo SHZ.
Poznámka:
Děkuji pěkně za takovou normu - a „nehynoucí sláva“ všem v profesi se angažujícím philosophiae doctor, kteří tak pěkně domysleli důsledky svého vpravdě „průkopnického“ počinu. Jak příhodně praví můj oblíbený spisovatel Ken Folet „šašci se nemají snažit hrát Hamleta“.
Glosa ze sousedních luhů a hájů – není to tak dávno, co deník Passauer Neue Presse informoval čtenáře o události, kdy bavorský ministr lesnictví při nedbalém spalování zahradního odpadu, zapálil svůj vlastní lesík na statku u města Regen, nedaleko hranic s Českou republikou. Údajně zdánlivě uhašené uhlíky vyklopil politik ze strany CSU v lese na svém pozemku a o několik hodin později byl porost v plamenech (hasiče prý přivolal sám ministr …).
Poznámka:
Na tom případě je pozoruhodná zejména skutečnost, že ve spořádaném Německu, sype odpad do lesa ministr – u nás v ČR, to až na světlé výjimky, dělají všichni…A znovu fotbal, při televizních přenosech z turnaje EURO 2016, během vynuceného přepínání z běžících reklam ("sponzoringu") na veřejnoprávní stanici (přitom jsem zatím žil v omylu, že vzhledem k financování z koncesionářských poplatků, není ČT ani skrytou reklamní agenturou), jsem se konečně dozvěděl rozluštění hádanky, která mě provází již od dětských let – proč tenkrát rodiče poslali Červenou Karkulku samu přes les? Odpoveď zní: „Protože nebyli očkováni proti klíšťové encefalitidě!!! (jak geniálně jednoduché…).
Ve Věstníku ÚNMZ č. 6/2016 je kromě jiného uvedeno:
Od 1. července 2016 začne platit ČSN EN 54-27 (34 2710) Elektrická požární signalizace - Část 27: Hlásiče kouře pro potrubí; (současně se zrušuje ČSN EN stejného označení i názvu z července 2015).
Od 1. července 2016 začne platit ČSN EN 54-29 (34 2710) Elektrická požární signalizace – Část 29: Multisenzorové hlásiče požáru – Bodové hlásiče využívající kombinaci kouřových a teplotních senzorů; (současně se zrušuje ČSN EN stejného označení i názvu z července 2015).
Od 1. července 2016 začne platit ČSN EN 54-30 (34 2710) Elektrická požární signalizace - Část 30: Multisenzorové hlásiče požáru – Bodové hlásiče využívající kombinaci senzorů oxidu uhelnatého a teplotních senzorů (současně se zrušuje ČSN EN stejného označení i názvu z července 2015).
Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 34/0023/16 Zkoušení požárního nebezpečí - Část 1-20: Návod k posuzování požárního nebezpečí u elektrotechnických výrobků - Zapalitelnost - Obecná směrnice (přejímané mezinárodní dokumenty: FprEN 60695-1-20:2015 + IEC 60695-1-20 – zpracovatel SVÚOM Praha).
Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 73/0035/16 Požární klasifikace stavebních výrobků a konstrukcí staveb - Část 5: Klasifikace podle výsledků zkoušek střech vystavených vnějšímu požáru (přejímaný mezinárodní dokument FprEN 13501-5 – zpracovatel ÚNMZ).
Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 73/0036/16 Požární klasifikace stavebních výrobků a konstrukcí staveb - Část 2: Klasifikace podle výsledků zkoušek požární odolnosti kromě vzduchotechnických zařízení (přejímaný mezinárodní dokument FprEN 13501-2 – zpracovatel ÚNMZ).
Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 73/0037/16 Požární klasifikace stavebních výrobků a konstrukcí staveb - Část 4: Klasifikace podle výsledků zkoušek požární odolnosti prvků systémů pro usměrňování pohybu kouře (přejímaný mezinárodní dokument FprEN 13501-4 – zpracovatel ÚNMZ).
Hlavní stránka | Minulý zápisník |