A pak, že to nejde – nedávno se Stvořitel norem odebral do „věčných prostorů bez požárního rizika“ a už se na jeho místo, pisatele veskrze kladných posudků v oblasti požární bezpečnosti staveb, pasoval nový „expert“.
K tomuto zjištění jsem dospěl při konzultaci k zaslanému dotazu, ve věci praktické aplikace dílčího článku ČSN 73 0802. Z diskuse vyplynulo, že na stole jednoho tuzemského, krajského HZS leží „expertizní“ posudek, který podle jejich názoru pramálo koresponduje s dotčeným ustanovením současně platné normy. Pro bližší informaci, jsem se dotázal, kdo vlastně je autorem onoho „expertizního“ posouzení – a dostal jsem odpověď, že jde o elaborát z firmy „Bebčák i syn“.Poznámka:
Zde platí klasický Murphyho zákon – Jakákoliv situace, ať je sebehorší, má schopnost se zhoršit“. A bude hůř. Na rozdíl od Stvořitele norem, který přes všechny výhrady k podobné činnosti problematice PBS velmi dobře rozuměl, se totiž do role „experta“ samozvaně obsadil člověk, který si již za dob svých studií vysloužil přiléhavou přezdívku „brouk Pytlík“. Inu zřejmě žijeme v zemi zázraků – snad už nám zbývá jen vyčkat času, kdy na Pražském hradě (či Čapím hnízdě) jmenují kozla i kozlíka zahradníkem ...Trefné vyjádření jednoho profesního projektanta, jak se při své činnosti děsí manažerů s „dobrými“ nápady, je zcela příhodné k události, při níž se na Gř HZS, funkcí obdaření příslušníci, rozhodli vepsat do jejich „vyhlášky“ taxativní požadavek na instalaci bateriových kouřových čidel v objektech. Že se nejedná o zrovna dobrý nápad, uvádím setrvale. Při tom důkazy o tomto pochybení nehledám plánovitě, většinou se vyskytnou zcela samovolně.
Nedávno jsme s manželkou, při výjezdu do Valtic, přenocovali v penzionu, který byl zkolaudován v roce 2012. Přitom ze závazně požadovaného lokálního čidla zbyla na stropě jenom plastová patice: Dále následuje také „papírový“ příklad z produkce dozorového orgánu, když se na webu ČOI objevilo v tomto pololetí sdělení pro tisk:
AUTONOMNÍ HLÁSIČ KOUŘE UNITEC EIM-203 NENÍ SPOLEHLIVÝ Při kontrolách výrobků na vnitřním trhu Česká obchodní inspekce zjistila, že v nabídce pro spotřebitele je výrobek, který představuje vážné riziko. Při zkouškách bylo zjištěno, že hlásič kouře signalizuje vyšší koncentraci zplodin opožděně, což pro uživatele představuje riziko vážného poškození zdraví jejich vdechnutím při požáru. Česká obchodní inspekce nařídila okamžité stažení výrobku z distribuce a informace o něm jsou zveřejněny v celoevropské databázi nebezpečných výrobků RAPEX pod číslem A12/1674/15: (Autonomní hlásič kouře UNITEC Model EIM-203, Art. Nr. 46774; výrobce/dovozce: neznámý; distributor: INTER-UNION, TECHNOHANDEL GmbH, Osterreich) |
Poznámka:
Opět se potvrzuje fakt, že pokud se na Gř HZS rozhodnou v oblasti požární prevence, oznámit světu svůj „nápad“, tak jde o hnutí mysli příliš selektivní a naprosto mimo jakoukoliv realitu. U některých, dosud stále činných osob, kteří se na tom podíleli, mohu po mnohaletých zkušenostech s nimi prohlásit, že rozumí problematice PBS, asi tak stejně, jako někdejší poslankyně za stranu Zelených Kateřina Jacques rozuměla biomase …Poslední dobou tuzemský internet, či veřejnoprávní média publikovaly, že v ČR byla udělena ocenění (nebo se rozhodlo o jejich udělení), která podle mého soudu nejsou zrovna příhodná. Dokonce až tak, že jsem požádal svou oblíbenou literární postavu Saturnina o jeho názor:
Informativní zpráva z webu, cituji:
„Jako každoročně i v roce 2016 ocenil organizační výbor konference Červený kohout významné osobnosti, které se zasloužily o rozvoj požární ochrany a přispěly ke zvyšování odborné úrovně konference.“Oceněného příslušníka HZS vynechám (neznám jej osobně), ale zcela nepřehlédnutelný mi přijde druhý subjekt, cituji:
„Dalším oceněným je Ing. Pavel Zemene, Ph.D., předseda Sdružení EPS ČR, který je rovněž dlouholetým a pravidelným účastníkem konference Červený kohout“.
Jen pro upřesnění – zkratka EPS v tomto případě rozhodně neznamená elekrickou požární signalizaci, ale vyjadřuje zkratku pro plast - Expandovaný PolyStyren. Navíc je z přiložené fotografie až neskutečně zajímavé, kdo nám to u předání ocenění s tak milým úsměvem asistoval:
Saturnin konstatuje, že za „rozvoj požární ochrany“ oceněný předseda Sdružení asi jezdí na zmíněnou akci pravidelně, aby tam na vlastní oči sledoval, zda všechna ustanovení o zaručeně nehořlavém polystyrénu, která si po roce 2007 sami vepsali do ČSN 73 0810, jsou nadále zachována v plném znění i ve všech častých změnách této normy (tj. institucionálně důležití „hasiči“ nad nimi stále drží ochrannou ruku a byznys Sdružení spokojeně šlape). Stejně tak prý ocenění mohl dostat za významný podíl na inovativním znásilnění mezinárodní zkušební normy ISO 13785-1, a to českou národní přílohou, při níž snížili nařízenou dobu zkoušky o 50 %, aby testování pečlivě připravených vzorků zateplených fasád, konečně přinášelo „reálné“ výsledky. Případně, může jít o ocenění za prostý obchodní úspěch, kdy v roce 2015 dosáhlo české stavebnictví na absolutně rekordní spotřebu ve výši 62 100 tun EPS. Z hlediska dopadů na současnou i budoucí PBS v tom Saturnin neshledává nic pozitivního a dané ocenění mu přijde stejně bizarní, jako kdyby don Al Capone dostal Nobelovu cenu za mír. Na závěr ještě Saturnin podotkl, že při bližším zkoumání fotografie se možná konečně ujistil o tom, kdo vlastně může být ze strany eráru za zaručeně nehořlavý polystyrén tak motivován. Já jsem zase pochopil pohnutky osoby, která v roce 2007 sepsala požadavek, aby z tehdejší TNK 27 byli odvoláni všichni racionálně smýšlející členové. Jenže pak se do naší diskuse vložila manželka a prohlásila, že my chlapi to nechápeme, protože on přece obdržel ocenění proto, že min. na dalších 30 let zajistil hasičům dostatek práce při likvidaci požárů zateplených objektů …
Ve večerní hlavní zpravodajské relaci, odvysílala dne 7. dubna 2016 televizní stanice ČT 1 obrazovou reportáž s komentářem, jak se na Pražském hradě uskutečnilo slavnostním předání Zlatých záchranářských křížů. Kdy vítězové z řad nominovaných je převzali z rukou prezidenta ČR. Na webu jsem pak našel fotku s popiskem, cituji: „Jedněmi z oceněných byli i zástupci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje plk. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D. (zástupce ředitele HZS MSK), plk. Ing. Petr Adamus (ředitel územního odboru Nový Jičín) a npor. Bc. Martin Türke (velitel hasičské stanice Bílovec)“:
Protože se jednalo o ocenění pro HZS Moravskoslezského kraje, přišlo mi zvláštní, proč vedle velitele stanice (nejbližší místu zásahu) + ředitele dotčeného územního odboru, se na Hrad nedostavil k převzetí ocenění rovněž krajský ředitel HZS osobně? Pak jsem však na webu nalezl fotku, z níž vyplývá, jak se náčelník ve stejný den zúčastnil otevření Integrovaného Výjezdového Centra na místním letišti v Mošnově, dotačně zbudovaného pro Zdravotnickou záchrannou službu Moravskoslezského kraje a pro podnikovou Hasičskou záchrannou službu Letiště Ostrava (i přes účast hejtmana šlo evidentně o mediálně méně exponovanou akci):
Saturnin konstatoval, že umí pochopit, proč Zlatý záchranářský kříž dostali na Hradě dva běžní občané ČR, kteří z vlastního popudu vytáhli na odlehlé silnici všechny zraněné osoby z hořícího auta. Ale už méně rozumí ocenění pro státní instituce, které mají záchranu životů jaksi v popisu práce. A prý mu k tomu nestačí ani fakt, že třeba zrovna ten den měli dosažitelnost a seděli doma na „telefonu“ funkčně důležití velitelé (dokonce, i kdyby šlo o samotnou osobu kardinála de Richelie modrého Sboru). Prý mu to přijde stejně pochybné, jako když letos v České televizi zcela vážně odvysílali pořad volby „Důchodce roku“ (prý tam jeden dědeček před kamerami ukazoval, že je stále připraven být ohebný a při cviku hlubokého předklonu si dá hlavu až ke kolenům). Jenže, na rozdíl od Saturnina, si po zkušenostech s nedávnou zakázkou v jedné průmyslové zóně našeho razovitého kraje myslím, že skutečnost, pokud ve stejný ten byl jeden támhle a jiný onde, souvisí s něčím úplně jiným …?
Pro zpestření výčtu něco nepožárního – „populární“ mluvčí současného prezidenta republiky vydal tiskové prohlášení, kde uvedl, cituji: „Náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky generál major Rostislav Pilc udělil v úterý dne 12. dubna 2016 Medaili generála Stanislava Čečka paní Ivaně Zemanové za její významný osobní přínos k prezentaci Vojenské kanceláře prezidenta republiky a Hradní stráže na veřejnosti a ke zlepšování postavení žen v ozbrojených silách České republiky“.
Nejprve jsme se Saturninem nevěděli, zda nejde o zpozdilý aprílový žertík. Jenže posléze se na webu objevily dokonce fotky z hradního ceremoniálu. Po jejich shlédnutí Saturnin prohlásil, že medaili má asi zato, jak se „první dáma“ občas projde po Lánské oboře v maskáčích, anebo za osobní odvahu, když uléhá vedle vrchního velitele armády, který nikdy nebyl na vojně (měl modrou knížku) a docela často páchne po C2H5OH.
Veřejnoprávní ČT 1 ve svém vysílání dne 18.4. 2016 informovala občany mj. o tom, jak se ministři české vlády dohodli, cituji: „…prezidentu Miloši Zemanovi doporučí jmenování Tuhého a Ryby do hodnosti generálmajora, tedy do druhé nejvyšší generálské hodnosti. Oba jsou v současné době brigádními generály a jejich povýšení se ve vládním návrhu zdůvodňuje například tím, že při výkonu funkce prokazují vysokou profesionální připravenost a všestranné praktické zkušenosti“.
Saturnin prohlásil, že pokud to není pouze shoda jmen a má jít skutečně o amorfního náčelníka modrého Sboru, tak jej tato informace zrovna nenaplňuje opravdovým štěstím. Dokonce zkoušel najít něco pozitivního a vzpomněl si na památný náčelníkův rozhovor v ranním vysílání ČRO 1 ze dne 12. srpna 2015. Kdy v době vrcholícího letního sucha, náčelník projevil neskutečnou odvahu a se všestrannou praktickou zkušeností vehementně požadoval nová letadla, vrtulníky, velkokapacitní čerpadla a vyslovil zcela konkrétní číslo pro navýšení modrého Sboru o dalších 812 příslušníků. Jenže sám Saturnin pak prohlásil, že kromě represe na povýšení navržený ústřední náčelník, vysoce profesionálně zastřešuje také požární prevenci. A zde se, bohužel, v denním životě ukazuje stará pravda o tom, že když vedení instituce stojí za starou bačkoru, tak se podle toho zpravidla chová i poslední příslušník ve výkonu služby …
Krátké povídání ke kauze „ČSN bezplatně“ – minule jsem popisoval stav, jak byla v Parlamentu ČR nepřípustným způsobem, (tj. proti nálezu US) spáchána nestandardní novela platného zákona (čemuž se v právní hantýrce říká "účelové obcházení zákona", ale z hlediska selského rozumu jde o klasický případ zneužití vrchnostenského postavení státu). V souladu se svým slibem, že ani v případě špatně schváleného zákona neplatí retroaktivita, jsem požádal odsouzenou stranu o zpřístupnění plného znění technických norem, které jsou uvedeny v obecně platném právním předpisu, konkrétně v příloze č. 1 vyhlášky č. 23/2008 Sb., ve znění vyhlášky. č. 268/2011 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb. Následně jsem od pana Mgr. Kytličky, vedoucího oddělení právního ÚNMZ, obdržel půlstránkovou, zamítavou odpověď. Pokud pominu právní balast v odpovědi, uvedu v následující citaci jen dvě zásadní věty, které sám jejich pisatel v textu tučně zvýraznil: „V této souvislosti je proto nutné zdůraznit, že uvedený rozsudek se netýká všech technických norem, ale pouze těch technických norem, které jsou závazné podle stavebního zákona a jeho prováděcích předpisů. Vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb ve znění vyhlášky 268/2011 Sb., byla vydána k provedení zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, a nikoliv k provedení zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů.
Poznámka:
Tak nevím, zda se tímto nevytváří zásadní precedens, kdy při územním a stavebním řízení se nemusí postupovat podle již tak podivuhodné „vyhlášky č. 23“. Neboť, když si v databázi otevřu platný stavební zákon a dám vyhledat řetězec znaků, který by odkazoval právě na tuto „vyhlášku 23“ nenajdu odkaz žádný. Když zvolím jiný řetězec znaků, s odkazem na „zákon č. 133“, tak v příslušném zákoně najdu pouze jeden (a to v úvodním ustanovení); nakonec jsem našel ještě jeden odkaz, konkrétně na vyhl. 246/2001 Sb. (je uvedena v souvislosti s obsahem PBŘ, nutným k „ohlášení staveb odstavných, manipulačních, prodejních, skladových nebo výstavních ploch podle §104 odst. 1 písm. f stavebního zákona)…
V e-mailové poště mi nedávno, zřejmě omylem, přišla pozvánka:
Dovolujeme si Vás co nejsrdečněji pozvat na mezinárodní KONFERENCI POŽRÁNÍ OCHRANA 2016, jejíž jubilejní XXV. ročník se
koná ve dnech 21. – 22. září 2016 v Ostravě, ve spolupráci s FBI VŠB - TU Ostrava a s Českou asociací hasičských důstojníků, pod záštitou rektora Vysoké školy
báňské - Technické univerzity Ostrava prof. Ing. Iva Vondráka, CSc., generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR brig. gen. Ing. Drahoslava Ryby
a Českého národního výboru CTIF.
Hlavním tématem konference bude: 25 LET KONFERENCE POŽÁRNÍ OCHRANA. |
Poznámka:
Přišlo mi docela zvláštní, že hlavním tématem 25. ročníku mezinárodní konference požární ochrana, je právě "25 let konference požární ochrana". Ale třeba se mýlím a budou tam probírat nějaké zajímavé příspěvky z minulých ročníků. V tomto případě bych se přimlouval, aby vědecký výbor konference znovu zařadil do programu jednání příspěvek na téma "Multifunkční aula Gong v Ostravě-Vítkovicích", který jako „třešnička na dortu“ byl prezentován v jednom z předchozích ročníků (což mi letos, po publikování výsledků z fatálního průběhu evakuace osob z horní části hlediště, potvrdil jeden z tehdejších posluchačů daného příspěvku).Ve Věstníku ÚNMZ č. 4/2016 je kromě jiného uvedeno:
Od 1. května 2016 začne k přímému použití platit anglické znění ČSN EN 60695-1-11 ed. 2 (34 5615) Zkoušení požárního nebezpečí - Část 1-11: Návod k posuzování požárního nebezpečí u elektrotechnických výrobků - Posouzení požárního nebezpečí (jejím vyhlášením se zrušuje ČSN EN stejného čísla i názvu, vydání z června 2011).
Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 73/0008/16 Zkoušky reakce na oheň stavebních výrobků - Stanovení náchylnosti stavebního výrobku k souvislému doutnání (přejímaný mezinárodní dokument: FprEN 16733 – zpracovatel ÚNMZ Praha).
Hlavní stránka | Minulý zápisník |