Z dřívějších zkušeností dobře vím, že to nemám dělat, přesto mi přišlo poněkud zvláštní nakupovat tři balíčky semen pro předjarní výsev rajčat prostřednictvím e-shopu. Proto jsem onehdy přisedl do auta k manželce, která zrovna jela do místního obchodního centra pořídit pravidelný týdenní nákup. A zase mě realita nezklamala:
Člověka moc nebaví omílat donekonečna to samé - jak instalované panikové kování musí zajistit požadované otevření libovolného dveřního křídla do jedné sekundy od stisknutí horizontálního madla, a to tlakem nepřesahujícím limit 80 N (případně spekulovat o tom, zda se z druhé strany neskrývá elektromagnet, blokovaný EPS – neboť v ČR jsme „inovativně vymysleli“, že ve shromažďovacích prostorech může nastat pouze jediná paniková situace, a to v případě vzniku požáru + ještě za předpokladu, že zařízení EPS nebude vypnuto, či nemá nastavenu nereálnou dobu zpoždění). Chci se však obecněji zamyslet nad skutečností, jak současný erár, v intencích ústředních pokynů, provádí na území ČR požární prevenci. Není žádnou utajovanou skutečnosti, že výkonné složky HZS při současných požárních kontrolách již nenacházejí závady, ale nedostatky (jak inovativní…). Přitom k jejich „vyřízení“ stačí, aby postižený subjekt hodil na dopisní papír jednu větu, kde příslušnému HZS oznámí v čase minulém, že zjištěné nedostatky odstranil. Nic více. Tímto je příslušná „věc“ úředně vyřízena; žádná následná dohlídka se nedělá. Případné ověření se přesouvá až na termín další, řádně naplánované požární kontroly u stejného subjektu, při které se má sledovat také „vyřízení“ minulých nedostatků. Elementární fakt, kdy mezitím může uplynout časový úsek v řádu let, zřejmě nikoho nezajímá (a to vůbec neřeším místní flexibilitu, jak na předem avizovanou kontrolu dotčený subjekt zareaguje, aby zjevné požární nedostatky nebyly v průběhu jedno či dvoudenní kontroly zrovna přítomny …).Poznámka:
Takový koncepční materiál k provádění preventivních kontrol, musel na Gř HZS vymyslet hlavou nějaký významný příslušník, s mnoha tituly a vojenskými hodnostmi před i za jménem. Osobně bych navrhoval celý výkon státního požárního dozoru realizovat metodou interaktivního kola štěstí, pořízeného z evropských dotací – kdy při požární kontrole, kolaudaci objektu nebo při schvalování projektu dostane druhá strana možnost „vytočit si slevu“ – a podle současného stavu se klidně na 95 % políček může naprogramovat položka „nedělat_nic“ + na zbývajících 5% pak „dodržovat předpisy“. To nám, panečku, zvýší efektivitu práce a těch tabulkových míst, co se ušetří …Jako student VŠB jsem v místním kinosále „Nad menzou“ viděl mj. americký western Život a doba soudce Roye Beana, kde se v titulní roli Paul Newman změnil z obyčejného gaunera na místního soudce. Z filmu si dodnes pamatuji výmluvnou scénu, ve které před zraky přihlížejících „soudce“ vytrhne z federálního trestního řádu jeden list a prohlásí: „...tento zákon se mi nelíbí, tak jej právě ruším...“.
Ve stejném duchu se zachoval jeden současný politik, co na minulém sjezdu své partaje (zrovna ve vítkovické multifunkční aule Gong), nazval nás, všechny tuzemské živnostníky – parazity. Nevím, zda právě za tuto "zásluhu", mu strana přidělila dnešní roli ministra průmyslu a obchodu. Nehraje zdaleka tak dobře, jako legendární představitel Roye Beana, ale rovněž jemu se zrovna nedávno znelíbil jeden paragraf platného stavebního zákona - konkrétně „volný přístup ke stavebním normám“. Dokonce jej k jeho dodržování donutil odvolací soud svým pravomocným rozhodnutím. Nejprve si ministr rozsudek vyložil po svém, když cestou podřízené instituce (ÚNMZ) nechal zpřístupnit ČSN, která se zabývá „výstavbou autobusových zastávek“ + tří dalších norem podobného zaměření (přitom jen v příloze č. 1 k dosud platné „vyhlášce“ č. 23/2008 Sb., je takových ČSN odkazem „zezávazněno“ více než 50). Takže nakonec ten „nevhodný“ paragraf v zákoně prostě zrušil a veřejně přitom do médií lhal, že jeho zrušení zdůvodňuje, cituji.“… dostatečnou ochranou autorských práv k technickým normám“. V dané souvislosti jsem ze svého archívu vytáhl vlastní smlouvu o tvorbě ČSN č. 405/2004/UN, ve znění dodatku č.3 ze dne 12. února 2007, kterou se mnou jako zpracovatelem, uzavřela příslušná státní instituce jako objednatel. Ve věci autorských práv se tam sjednává následující:
5. Práva a povinnosti smluvních stran 5.1 Práva a povinnosti zpracovatele 5.1.1 Zpracovatel postupuje veškerá práva k užití všech výstupů vzniklých řešením úkolu objednateli. Objednatel se tímto stává výhradním nabyvatelem práv užít všechny výstupy vzniklé řešením úkolu, a to v jakékoliv formě, a je oprávněn získaná oprávnění převádět na třetí osoby. |
Poznámka:
Tak nevím – možná nás čeká „radostné“ období, kdy vhodně motivovaní úředníci z ÚNMZ, či osoby ze spřízněných „Center technické normalizace“, budou psát všechny ČSN sami, a to podle pokynů subjektů, které na tom mají ekonomický zájem. A my případní úživatelé, za nahlížení do jejich obchodních příruček, vydávaných v ČR pod hlavičkou ČSN, ještě budeme platit pravidelné poplatky - jak geniální ...???Dne 11. února 2016 veřejnoprávní ČT 1 ve večerních Událostech servírovala koncesionářům mj. aktuální příspěvek k požáru Ústředního stavědla ČD v Bohumíně a k následné výluce mezinárodní i regionální železniční dopravy:
Televizní moderátor divákům sdělil, že škoda na zařízení se odhaduje na 200 milionů korun; k tomu bylo přidáno obrazové vystoupení mluvčího Správy železniční dopravní cesty ve věci, že technologie byla vybavena „samozhášecím zařízením“ a že je pro ně překvapení, jak k něčemu takovému vůbec došlo.
Mě osobně přišlo více než podivné, proč se požár rozvinul do takového stavu. Neboť již v dobách mého působení u HZS se železniční stavědla i jejich nezbytná technologie, vybavovaly systémy EPS (a v důležitém přepravním uzlu Bohumín zvlášť). Přitom na „Dráze“ snad stále funguje nepřetržitá 24 hodinová služba. Tak proč nikdo včas nezareagoval na prvotní hlášení čidel EPS, a s pomocí přenosných hasicích přístrojů ložisko v zárodku zlikvidoval (že by taktéž na „Dráze“platilo všeobecné, šetříme kde se dá a zkrátka „už nejsou lidi...“). Protože mě současně zajímalo, zda avizované „samozhášecí zařízení“ nedodala například firma „zpracovatel ČSN + syn“, tak jsem o bližší vysvětlení požádal přímo mluvčího SŽDC; zde je jeho odpověď:
Děkuji za Váš dotaz ohledně Bohumínské mimořádné události. Jednalo se o mé vyjádření pro ČT, které bylo točené v prvních hodinách po požáru a na základě průběžných informací, které jsem měl z místa požáru. Tyto informace byly a jsou postupně upřesňovány v rámci stále běžícího vyšetřování. Informaci jsem posléze dementoval a opravil jako nepřesnou. „Samozhášecí technologií“ totiž nebyly vybaveny všechny skříně, jak jsem původně tvrdil. Budova samotná i technologická místnost byla samozřejmě vybavena prvky požární ochrany. Není problém, na základě ukončeného vyšetřování, Vám data, týkající se požární bezpečnosti, v nějakém přiměřeném rozsahu posléze poskytnout. V tuto chvíli je však ještě od vyšetřovatelů nemáme. Vzhledem k rozsahu a výši škody to odhadujeme ještě na několik týdnů. Děkujeme za pochopení. |
Ano, chápeme - počkáme a možná jednou uvidíme ….
Během letošní teplotně nadprůměrné a suché zimy jsem nedávno projížděl po cyklostezce, kolem alma mater. Na odstavných parkovištích se to právě hemžilo červenými služebními vozy. Doma jsem ze zvědavosti nahlédl na web, a tam psali, že zrovna probíhá jubilejní, mezinárodní konference „modrých vojáčků“ HZS.
Z publikovaného programu k této akci se necítím být povolaný k tomu, abych posuzoval, jak přínosné k tíži daňových poplatníků, se může jevit téma: „Transformace kritické infrastruktury převrátí svět budoucnosti“. Spíše mě, jako člověka, který se zabývá programováním simulačních modelů, zaujal název příspěvku: „Podpůrné softwarové nástroje pro řešení migračních problémů“.
Jako občana ČR se mě, dnes u Sboru tak populární "ochrana obyvatelstva" rovněž dotýká; proto chci ve věcné souvislosti, zatím bez jakýchkoliv softwarových nástrojů, předestřít tři elementární pravidla (neboť tvorba jakéhokoliv SW musí vycházet z jasných parametrů True nebo False):
Pokud si všichni potencionální příchozí budou přes své „chytré mobily“ posílat zprávu, že „EU uprchlíky bere …“, tak žádný simulační program migrační vlnu nezastaví (a to ani při zvýšeném úsilí tuzemského „modrého“ Sboru).
Naopak „dotykáče“ příchozích i zprávy na všech sociálních sítích, kde komunikují mezi sebou nebo se svými převaděči, jim musí sdělovat naše podmínky – do EU nebude vpuštěn nikdo, u něhož se nedá prokázat původ z mezinárodně uznané válečné zóny.
V případě udělení azylu bude uprchlík přesunut do oblasti pobytu, o které rozhodne EU (i kdyby se místo vytouženého Berlína jednalo o naši Ostravu–Přívoz).
Poznámka:
Výše uvedené skutečnosti uvádím jako prostý fakt, bez ohledu na to, jak svým letitým zrakem v oficiálních médiích (i když nám v tomto případě často nasazují brýle mámení a zdaleka nesděluji syrovou pravdu), mohu sledovat skupiny osob, které nemají v pořádku své osobní doklady a vůbec se jaksi nechovají v souladu s místními pravidly - nečekají až jim panáček na semaforu ukáže zelenou, vyhazují darované jídlo, nejdou si ulevit do veřejných záchodků, neznají odpadkový koš, neplatí v MHD a jak jsme se až dodatečně dozvěděli, tak někteří z nich, evropským ženám s nezahalenou tváří, prováděli po setmění na veřejnosti zdarma mamografické, či gynekologické vyšetření.
Ve Věstníku ÚNMZ č. 2/2016 je kromě jiného uvedeno:
Od 1. března 2016 začne ČSN EN 60695-11-20 ed. 2 (34 5615) Zkoušení požárního nebezpečí - Část 11-20: Zkoušky plamenem – Zkouška
plamenem o výkonu 500 W (současně se zrušuje ČSN EN stejného označení i názvu z února 2000 – další postup v této věci je ještě upraven změnou Z1 z února
2016). Od 1. března 2016 začne k přímému použití platit anglické znění ČSN EN 12101-3 ed. 2 (38 9700) Zařízení pro usměrňování
pohybu kouře a tepla - Část 3: Technické podmínky pro ventilátory pro nucený odvod kouře a tepla (současně se zrušuje ČSN EN stejného označení i názvu z května
2003). Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 34/0061/15 Zkoušení požárního nebezpečí
- Část 1-11: Návod k posuzování požárního nebezpečí u elektrotechnických výrobků – Posouzení požárního nebezpečí (přejímaný mezinárodní dokument:
EN 60695-1-11:2015 + IEC 60695-1-11:2014 – zpracovatel ÚNMZ Praha). Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 34/0062/15 Elektrická požární signalizace
- Část 7: Hlásiče kouře - Hlásiče bodové využívající rozptýleného světla, vysílaného světla nebo ionizace (přejímaný mezinárodní dokument: FprEN 54-7 –
zpracovatel ÚNMZ Praha).
Hlavní stránka
Minulý zápisník