Ručka.jpg(1 kb) Když jsem brýlatému pánovi, co se „srdečným“ mediálním úsměvem, nám denně v proudu nic neříkajících frází, servíruje v televizi jakési uspokojení, posílal na loňské Vánoce PF, ve kterém melodie známé koledy podkreslovala fatální průběh evakuace z vítkovického Gongu (kde 880 osob nemá v dotčeném prostoru žádný východ – což hodnotím za největší šílenost PBS v ČR, spatřenou na vlastní oči), narazil jsem na webu rovněž na politikovu soukromou adresu.

Přišlo mi tehdy docela podivné, že jde o e-mail: bosobotka@seznam.cz; nechat si na jeho postu zdarma dostupnou e-mailovou schránku, když mohl použít např. @gmail.com (který má alespoň „dvoufaktorovou autentizaci“ - tj. pro přihlášení z jiného zařízení se vyžaduje kromě hesla ještě potvrzující SMS), nesvědčí o mimořádné počítačové gramotnosti současného šéfa státní exekutivy.

A jak už to zpravidla bývá, co se má pokazit, tak se pokazí - hackeři na začátku roku 2016 údajně prolomili jeho heslo (spíše bych tipoval na nějaký scrrenovací prográmek, který byl obsažen v rozkliknuté příloze u zaslaného e_mailu). Z posléze zveřejněných textů, mě upoutaly dva:

Poznámka: Jinak ke zmíněnému PF Gong mi zatím přišla jediná reakce – referentka dotčeného stavebního úřadu mi napsala: „Váš podnět jsme postoupili Hasičskému záchrannému sboru MS kraje v Ostravě“ – HA, HA, HA

Ručka.jpg(1 kb) Zrovna na přelomu roku 2015/2016 rozsáhle hořel luxusní hotel Address Downtown v Dubaji:

Možná si řeknete, proč by nás měl právě zajímat nějaký požár, vzniklý ve vzdáleném Orientu. Jenže z průběhu konkrétního požáru je možné vydedukovat jisté souvislosti, a to zejména pro příslušníky HZS, kteří u nás řídí výkon státního požárního dozoru.

Zřejmě i v ČR se najde jen málo optimistů, kteří budou tvrdit, že mezinárodní hotel, vysoký 302 metrů, neměl v prostorech s požárním rizikem instalováno sprinklerové SHZ. Proč tedy požár, který vznikl ve 20 patře, nebyl v zárodku systémem SHZ indikován a uhašen, či omezen na takovou míru, aby jej bylo možné dohasit bez zbytečného úsilí – když jednotky zápolily s plameny dalších 20 hodin a bylo možné pozorovat jejich rozšíření na více než dalších 20 podlaží …? (osobně mě nepřekvapuje šíření ohně po fasádě, protože nástřik monolitického betonu z vnější strany budovy hořlavou polyuretanovou izolací, je zločinem na PBS nejen v ČR, ale vice mě překvapuje rozšíření požáru z pokoje na fasádu – vždyť, kvůli odolnosti proti nárazům větru, muselo být jako výplň otvorů u „mrakodrapu“ použito „kalené“ bezpečnostní sklo, a to nevypadne z rámu dříve, než při prohřátí tabule skla nad 500°C). Zmíněná souvislost nám však jasně sděluje, že ono to SHZ není tak všehoschopné, jak si doposud namlouváme

Poznámka: V historických souvislostech je potřeba uvést, že v dobách kolektivního vlastnictví výrobních prostředků jsme systémům SHZ i SOZ dali v ČSN řady 73 08xx významné návrhové bonifikace. Asi proto, že jsme tato zařízení u nás, ani nikde ve východním bloku, nevyráběli a dováželi jsme je pouze na výjimečně významné stavby, z kapitalistického Západu (bez reálných zkušeností jsme tehdy věřili ve všemocnost tohoto zařízení). Jenže od listopadu 1989 již uplynulo více jak 25 let, zařízení jsou běžně komerčně dostupná, mámé již s nimi jisté zkušenosti (včetně jejich navrhování), přesto ničím neopodstatněné lpění na „tradici“ zůstalo. Přitom dnes má v projektových normách PBS platit obrácený postup – chceš-li návrhovou bonifikaci, musíš účinnost instalovaných zařízení prokázat a nikoliv je, bez dalšího průkazu, slepě aplikovat (jak se dnes zpravidla děje). Kdyby se na Gř HZS konečně rozhoupali a alespoň začali ve statistickém sledování požárnosti hodnotit, jestli vůbec tak preferované SHZ plní své tři základní funkce: 1 - zda samočinně indikovalo požár, 2 - zda jej uhasilo v I. fázi jeho rozvoje a 3 - zda případné dohašení bylo provedeno bez zbytečného úsilí. Volám po tomto postupu již více než 10 let a stále nic; komu to asi vyhovuje …?.

Ručka.jpg(1 kb) V případě průběhu nedávných požárů zase jednou došlo na mé „oblíbené“ téma: „Chceš-li snadno přijít o střechu nad hlavou – tak si postav blízko svého rodinného domu přístřešek pro auta (nejlépe pro dvě a více).“ Dne 5. ledna 2016 mi webový filtr nabídl, že v našem kraji razovitem došlo ke vzniku požáru osobního automobilu pod přístřeškem a požár poté zapálil zaručeně „nehořlavý“ polystyrén kontaktního zateplení u novostavby. Z fotodokumentace jsem usoudil, že asi nezapálil celodřevěnou, prokazatelně hořlavou kůlnu, stojící hned vedle přístřešku:

Venku hasičům na práci pěkně sněžilo ...! Přitom nechci, aby funkčně zodpovědné osoby, u tohoto požáru sofistikovaně přemýšlely třeba nad tím, proč entalpie (tj. energie, potřebná k pokračování oxidační reakce), je u pěnového polystyrénu násobně nižší, než u dřevěného bednění zahradní budky; a jaký to má při obdobné teplotě vznícení srovnávaných hořlavých materiálů praktický dopad. Přesto by mohli ze spisu o požáru alespoň podumat nad tím, zda požár přece jen netrval déle, než tuzemsky „normových“ 15 minut (což je doba zkoušky, kterou jsme jako jediní na světě znásilnili mezinárodní zkušební normu ISO 13785-1, a to systémově nepřípustnou českou přílohou). Pokud existuje vůle, stačí cestou ÚNMZ, nařídit pražskému PAVÚS, aby tuto přílohu, sepsanou pod taktovkou zateplovačů, konečně zrušil a zaroveň stanovit dobu k provedení nových zkoušek reakce na oheň u fasádních systémů s hořlavou izolací.

Poznámka: Soudím, že bafuňářům modrého Sboru je to stejně jedno, jim totiž žádné souvislosti nedocházejí, protože dutinu lebeční zřejmě používají k ústrojně předpisovému nošení čepice „brigadýrky“. A naši občané, ti po mediální masáži, vyměnili svůj zdravý rozum, za tendenční snižování spotřeby energie u budov za jakoukoliv cenu (a v tomto duchu stát dotuje vše i to, co je zřejmým zločinem …).

Ručka.jpg(1 kb) Občas zachytím mediální „vlaštovku“ k evidentně zpackané akci „požární dveře s odolností 7 minut“ – nedávno do veřejnoprávního ČRO I vypustili z ČOI zprávu o tom, jak testované požární dveře nevyšly; a k tomu přidali „obranu“ jednoho z přistižených, který do éteru namítá, že jejich dveře byly před zkouškou špatně osazeny a špatně seřízeny ve státem akreditované laboratoři a že se proto dále budou bránit soudní cestou …???.

Nikdo však už k tomuto blábolu nedodal další komentář. Třeba, jak za doby mého podnikatelského působení, byl „přistižený inženýr“ jedním z největších podvodníků v oboru. Označovali jsme jej jako „obchodního cestujícího s požárními atesty“. Nikdo rovněž posluchačům nesdělil, že skokové prohnutí dveří a porušení jejich celistvosti při vyšší teplotě, bylo způsobeno materiálovou záměnou vnitřní izolační výplně (která z úsporných důvodů nahradila původně odzkoušenou originální, zahraniční výplň). Anebo nikdo na vysvětlenou nekonstatoval, jak při testu šlo o běžné dveře, které byly zakoupeny ve veřejné maloobchodní síti, kdy si zákazník, podle přiloženého návodu k obsluze, může dveře doma osadit i seřídit sám; a že odborní pracovníci zkušebny, kteří zazdili a před zkouškami seřídili, podle stanovených normových pravidel, tisíce jiných požárních dveří, záměrně pochybili zrovna u těch jeho dveří a rovněž u dveří dvou dalších „výrobců, kteří používali stejně lacinou vnitřní izolaci.

Poznámka: Více snad ani netřeba dodávat - možná jen to, aby soud mohl probíhat k obveselení občanů ČR v přímém přenosu (a jako "odborní" přísedící by vystupovali malý generalisimus + ředitelé PAVÚS a ČOI).

Ručka.jpg(1 kb) Ve Věstníku ÚNMZ č. 1/2016 je kromě jiného uvedeno:

  • Od 1. února 2016 začnou k přímému použití platit anglická znění ČSN EN 16712-1, 16712-2 a 16712-3 (38 9460) Přenosné prostředky pro dodávku hasiv požárními čerpadly – Přenosná pěnotvorná zařízení - Část 1: Přiměšovače PN 16, - Část 2: Savičky přiměšovače, - Část 3: Ruční proudnice PN 16 na těžkou a střední pěnu.

  • Je možné se přihlásit do připomínkového řízení ke třem úkolům technické normalizace č. 34/0053/15 Zkoušky elektrických a optických kabelů v podmínkách požáru - Část 1-1: Zkouška svislého šíření plamene pro vodiče nebo kabely s jednou izolací - Zkušební zařízení (přejímané mezinárodní dokumenty: EN 60332-1-1/A1:2015 + IEC 60332-1-1/A1:2015), dále č. 34/0054/15 Zkoušky elektrických a optických kabelů v podmínkách požáru - Část 1-3: Zkouška svislého šíření plamene pro vodiče nebo kabely s jednou izolací - Postup pro určení hořících kapek/částic (přejímané mezinárodní dokumenty: EN 60332-1-3/A1:2015 + IEC 60332-1-3/A1:2015) a č. 34/0055/15 Zkoušky elektrických a optických kabelů v podmínkách požáru - Část 1-2: Zkouška svislého šíření plamene pro vodiče nebo kabely s jednou izolací - Postup pro 1 kW směsný plamen (přejímané mezinárodní dokumenty: EN 60332-1-2/A1:2015 + IEC 60332-1-2/A1:2015) – zpracovatel Asociace výrobců kabelů a vodičů České republiky a Slovenské republiky, Jihlava.


Hlavní stránka Minulý zápisník