Proto jsem požadoval, aby rovněž navržený lehký obvodový plášť objektu vykazoval požární odolnost (včetně střechy), s důrazem na minerální tepelnou izolaci; přitom komunikační nebo prosvětlovací otvory mohly být v obvodové stěně směrem k silnici a dále v obou štítových stěnách. V těchto dispozicích pak bylo vydáno stavební povolení.
Po čase telefonoval investor, že v rámci změny stavby před dokončením, musí zohlednit zvýšenou plochu oken. Sdělil mi, že výkres změn ještě nemá, ale mohu se podívat přímo na stavbě. Shodou okolností jsem měl cestu kolem, tak jsem se zastavil a nevycházel přitom z údivu…
V této zemi snad každý, kdo jednou přikládal na oheň v kamnech, anebo opékal špekáček na táboráku, se automaticky stává „odborníkem“ v oboru PBS. Srážka s realitou byla taková, že pouze stěna k závodní vlečce + střešní plášť, mají minerální izolaci a ostatní obvodové stěny jsou provedeny z „požárního“ panelu, s PUR izolací. Investor (strojní inženýr) i zástupce dodavatele (stavební inženýr) mi shodně tvrdili, že do panelu s vnitřní minerální izolací nemohou vyříznout otvor pro okno nebo vrata (pochopitelně jde o zjevnou nepravdu, jenom u provedení s PUR izolací bývá vložení okna méně pracné).
Tak jsem vytáhl tablet, kde pro takové příležitosti nosím s sebou k nahlédnutí řadu zásadních exemplářů ze své sbírky „Zločinci, podvodníci …“. Na konkrétně instalovaný „požární“ panel polské výroby, tam archivuji z předchozích zakázek nejen klasifikační, ale i zkušební protokol. Tak jsem oběma přečetl:
Panel se zkoušel v horizontální orientaci a byl upevněn do zkušební pece v podpůrné konstrukci, kterou na straně tepelného namáhání i na straně odvrácené, tvořily ocelové profily tvaru L 120/30/3, resp. 80/30/3 mm (viz dílčí schéma - var.1):
Panel nebyl odzkoušen jako zavěšený z vnější strany zkušební pece, s volnými okraji a viditelnou PUR pěnou (viz dílčí schéma - var.2), což je zrovna použito na jejich stavbě.
Ze stanovených podmínek přímé aplikace výsledků zkoušek, bylo dovoleno odzkoušenou horizontální orientaci zaměnit za vertikální (převažuje na stavbě), ale nic se zde nepíše o tom, jak bez dalšího schválení, je připustné do panelu vyřezat otvor a vložit do něj nepožární okno v plastovém rámu nebo vjezdová vrata.
Pro jistotu jsem jim oběma ukázal celý text toho, co mohou na stavbě přímo sami aplikovat. Když jim poté došly argumenty, začali se společně vymlouvat, že tak přece dnes staví každý (skutečně velmi inovativní – to by snad mohlo stát v záhlaví každé ČSN, jako generální výjimka). Dále jsem jim vysvětlil, že vzhledem ke zvýšení plochy oken, se změní parametr odvětrání haly, že musím přepočítat ekvivalentní dobu trvání požáru a ze systémových důvodů započítat hmotnost použitého polyuretanu do stálého požárního zatížení - což vše, zejména s vyšší plochou oken, může významně ovlivnit dříve určené odstupové vzdálenosti.
Nakonec jsem odešel s tím, že zatím nemám nic předělávat. Celou věc nechají v klidu a k dalšímu kroku přistoupíme, jen pokud si toho někdo všimne na kolaudaci.
Poznámka:
A to jsem jim neřekl, že větu, cituji: „zvetšení hrúbky stěny“, u panelu s PUR izolací, napsanou v oblasti aplikace klasifikačního protokolu, považuji bez další zkoušky za významnou neznalost základních pravidel testování stavebních prvků s hořlavými komponenty. A už vůbec nic o tom, co si myslím o typu těsnění mezi jednotlivými panely, které bylo použito při zkoušce a které je následně aplikováno v praxi (blíže viz detail spoje): K veřejnému vývratu kombinované požární plošiny + žebříku, kterou jsem jako podivnou událost glosoval v minulém Zápisníku, mi napsal pan Eduard Rous (neznám ho, ale na webu jsem si dohledal jeho působiště - Technická inspekce České republiky, organizace státního odborného dozoru, gesce: revize a zkoušky vyhrazených technických zařízení). Konkrétně uvedl, cituji: „už 6. února 2016 jsem napsal, že plošiny BUMAR budou stát za h…o, chtěl jsem říci za nic, a to jsem je viděl jenom na obrázku na internetu“. A k tomu připojil dopis o čem tehdy psal:
Tedy přátelé Hasiči - požárníci, já bych na techniku vyrobenou polskou firmou BUMAR, v tomto případě plošina pro hasiče, nevlezl ani za 1000 eur. Když vynechám podvozek a auto na kterém je plošina postavena, tak nabývám dojmu, že čeští hasiči nákupem těchto plošin šlápli do pořádné kupy hnoje!!! Tato plošina je z hlediska bezpečnosti zásahu a zejména osob (hasičů - požárníků) provádějící zásah, absolutně nevyhovující. Nebezpečné přístupy na plošinu, úchopové madla, pracovní polohy, způsoby ovládání, ovládací prvky, bezpečnostní-výstražné-informační označení, je to amatérský výrobce. Milí hasičové, nákupem těchto plošin, se vracíte hodně do minulosti, téměř se bojím i to vyslovit" až na začátek století". Je mi líto, že prostředky vynaložené na nákup moderní techniky, jsou téměř touhle zastaralou mechanizací vyhozeny do nicoty. Můžeme se o to přít, jak dalece je to způsobeno špatnými zákony, které v rámci šetření, fandí té nejnižší nabídce, ale určitě ne té nejlepší nebo je to dopředu domluveno, můžu se i domnívat že i ovlivněno. Při výběru tohoto zařízení měla asi výběrová komise na očích pásku nebo nacpaný pupek a tím pádem otupělou mysl. Asi to nebylo ani poprvé a chce se mi říci, že bohužel ani naposledy. Tady to bude snad naposledy! Není ovšem všechno zlato co se třpytí, ale zde se za ty prachy získalo jen pozlátko. A to ty plošiny ještě ani nevyjely za hasičské objekty. |
Poznámka:
Co více dodat. Přitom jsem si naivně myslel, že v ČR jenom požární prevence nevzkvétá …. Během léta nebyl na opakování zrovna čas a tak se vracím k následujícímu tématu až na podzim. Konstatuji, že nyní jsme v ČR již 3 !!! (slovy: "tři"), co veřejně sdělují svůj názor na současné „polystyrénové šílenství“. Nedávno mi jeden známý poslal kopii archivního výtisku týdeníku Reflex č. 29/2016, ve kterém vyšel rozhovor s tuzemským jednatelem velké zahraniční stavebně-obchodní společnosti. Dále uvádím dílčí výsek z rozsáhlejšího rozhovoru (tu zásadní část jsem záměrně orámoval černou barvou, jako smuteční parte nad koncem zdravého rozumu v Čechách):K více než souhlasu (zejména v části, že se jedná o nesmyslný politický projekt, kdy nejdříve dotacemi zničíme lidem zdravé + požárně vyhovující bydlení a pak dalšími dotacemi budeme špatný stav zase napravovat), připojuji své dřívější konstatování, kdy v takových prostředích mi samovolně uhasínají simulační požáry. Kromě „samozhášivosti“ těchto prostorů mám v archívu rovněž program se simulací vývinu CO2 pro jeden dětský pokoj v „paneláku“, se dvěma malými spáči (fyziologicky při dýchání produkují 2 x 18 litrů CO2 / hodinu) a za jednu noc při zavřeném plastovém okně, byl 16 x překročen normový hygienický limit a hladina koncentrace ve venkovním vzduchu dokonce 400 x (fyzika nelže…).
Pokud se mnou hovoří profesní kolegové, zpravidla sdělují, že znají můj nesmlouvavý názor na zateplování polystyrénem. Jenže, urputně nebrojím proti jakémukoliv zateplování plasty. Já remcám proti systému „zaručeně nehořlavého“ polystyrénu, kde podvod se stal samozřejmou normou. Neboť, pokud se někdo rozhodne „podusit svou rodinu ve vlastní šťávě“, jen aby ušetřil pár korun za topení – tak ať si to svobodně udělá, ale nesmí přitom ohrožovat ostatní (tj. aby se při požáru plocha hoření nerozšířila na sousední dům nebo byt, případně na cizí pozemek).
Nedávno mě navštívil jeden známý, dnes v pracovní pozici „likvidátor pojistných událostí“, který se přišel poradit „co s tím“ - ukázal mi fotku případu, se kterým si zrovna neví rady (při grilovaní pod pergolou, na kterou netřeba stavebního povolení, shořela střecha nejen u původce požáru, ale také část střechy sousedního domku v řadové zástavbě):
Poznámka:
Exemplární příklad (kolik takových studijních pokladů musí být k nalezení ve „spisech o požáru“ na tuzemských HZS...) - zděná požární stěna zde normativně přesahovala hořlavý střešní plášť, ale v přízemí, opět v souladu s dnes platnými ČSN, se pouze stýkala s požární, jenže zateplenou, obvodovou stěnou (blíže viz červené šipky). Právě cestou po zateplené fasádě, v systému „zaručeně nehořlavého“ polystyrénu, se oheň přenesl na sousední střechu. Doporučil jsem mu, ať škodu vymáhají po zpracovatelích ČSN a dále po těch, kteří věc mají v popisu práce a se zjevně špatným normativním řešením souhlasili. Manželka mě zase jednou vytáhla mezi lidi – do kina (údajně ve filmu půjde v rámci příběhu také o simulační modely). Trochu mě překvapilo, když jsme nejeli tradičně do přízemního multiplexu, ale do kina v rámci areálu, jemuž občané našeho razovitého kraje dali příhodně nové jméno „Fukušima“.Simulace ve filmu byla velmi výmluvná. Ukázalo se, co znalý programátor dobře ví, že nestačí zvolit jenom správné fyzikální údaje, meteorologická data, ale i reakční časy. Současně, na rozdíl od papírových posudků, se ukázalo, jak do programu simulace, lze v novém pokusu zadat realitě víc blízká data a sledovat, jestli úloha konverguje k možnému řešení.
Jenže v objektu, který jsme navštívili, by prověřovací simulace slušela více než voda žíznivému na poušti (bohužel, ze zjevných důvodů nikdo ze zainteresovaných o skutečnou pravdu nestojí). Nejprve jsem pomalu pojížděl autem dvěma podlažími podzemní garáže a hledal volné místo pro zaparkování (k Exitu bych rozhodně napoprvé netrefil a z řady výpočtů dobře vím, že požární větrání, byť nucené, nic v nízké podzemní garáži řádně neodvětrá - chce to jenom více východů).
Hned zkraje mě upoutalo nestandardní řešení, když bezprostředně na úroveň podlaží podzemních garáží, volně navazovalo podlaží prodejní plochy hypermarketu (blíže viz červená šipka):
Pak jsme použili „expres“ výtah, který nás bez zastavení převezl do „třetího patra“, kde jsme přímo uvnitř shromažďovacího prostoru narazili na místní, krajovou specialitu, a to volně stojící „hromadnou garáž“ (a jak lze vidět na následujícím snímku, ani „3. patro“ ještě nebylo nejvyšším podlažím, neboť podle indikační šipky se zde ještě něco vyššího nachází):
K tomu všemu ani kinosál, ve kterém se film promítal, nebyl v nejvyšším „patře“ objektu, neboť po eskalátorech jsme museli vystoupat ještě další dvě užitná podlaží. Tam jsem si nejprve zkontroloval únikovou trasu – kdy po stisknutí madla panikového kování u dveří vedoucích z kinosálu, jsem nevstoupil do prostoru bezpečnějšího, ale evidentně do prostoru s požárním rizikem a teprve po jeho překonání a stisknutí dalšího dveřního madla, jsem se mohl ocitnout v prostoru jedné CHÚC (blíže viz zelená šipka):
Tímto se omlouvám za nekvalitní fotku „hloupým“ mobilem (nezachytil jsem totiž současně východ z kinosálu a také větší část navazujícího prostoru s požárním rizikem). Zkoušel jsem hledat nějaký profesionální snímek na internetu (bohužel marně). Za odstrašující z tohoto pátrání však považuji jiný, na kterém hlavní schodiště + přilehlá podlaží obchodního centra současně slouží jako hlediště při místních kulturních akcích (to je sukces, až z něho hasiče mrazí; o zpracovateli ČSN 73 0831 ani nemluvě…):
Možná jsem už starý, mám vetchý zrak a profesně jaksi to řešení PBS nevidím. Jenže paměť mi docela slouží a stále si moc dobře pamatuji na bouřlivou diskusi v SC1 při TNK 27 na začátku tisíciletí, kdy jsme nakonec připustili jedno podzemní + jedno nadzemní podlaží, a to bez omezení rozměrů PÚ pro konsenzuálně přípustná „jednopodlažní“ obchodní centra; a k tomu navíc i již problematické max. třípodlažní vestavěné nákupní galerie kolem společné pasáže (s nezbytným požárním vymezením ze všech stran, kromě vstupního průčelí) a žádné volné „ostrovní“ komerční plochy jsme tehdy rozhodně nepřipustili (takže jsem si pořízené fotky ve své „Sbírce…“ uložil jako: „bizarně šestipodlažní, neomezeně velký PÚ“):
Nakonec jsem přece jen jakousi dílčí část PBS spatřil (tj. klasickou "českou trojku") EPS + pod prosklenou střechou visící transparentní kouřové zástěny, zřejmě fragmenty přirozeného SOZ + v nich hustá síť sprinterových hlavic (jenže pouze zoufalec si může myslet, že voda tříštěná ze sprinklerů nebude srážet kouř k podlaze do dýchací zóny, možná právě evakuovaných osob):
Tomuto objektu se budu na hony vyhýbat, neboť mi uvnitř přijde ještě horší, než jsem si z venkovní strany myslel (jen by mě zajímalo, co investor naléval při kolaudaci objektu – zlé jazyky totiž tvrdí, jak při hlasování o vítězném soutěžním návrhu zástavby dané lokality, dostal každý zastupitel igelitovou tašku, s reklamními prospekty, dále propisku a balíček 200 ks stejných obrázků na bankovním papíru).
Poznámka:
Vraceli jsme se tehdy z kina zpět. A cestou jsme narazili na několik předvolebních billboardů, kde v hasičské uniformě sděloval místní krajský kladeč věnců občanům, aby mu dali svůj hlas do Senátu. To mi přišlo stejně zoufalé, jako kdyby se kandidující lékař vyfotil v bílém plášti a se stetoskopem na krku (náčelník mi tím připomněl dobu komunismu, kdy na propagandistických plakátech usměvavá družstevnice v šátku držela srpem snop obilí a spokojený dělník vedle ní svíral kladivo). Dnes už je po volbách a uniforma zřejmě zabrala. Nově zvolený senátor (podle veřejnoprávních médií jako JEDINÝ nezávislý kandidát ze všech 27 volených), získal při těchto volbách nejméně platných hlasů (6058 - to je mi panečku mandát). Jen bych rád věděl, kde pan „Nezávislý“ získal peníze, aby mohl podle známého volebního protestsongu: „vystavit svou mordu u dálnice na billboardu“, protože z dob svého podnikání moc dobře vím, kolik taková reklama na jednom billboardu u dálnice stojí (na to, by při vší úctě, jeho měsíční gáže nestačila). A pokud si chodil přivydělávat ve vedlejším pracovním poměru, tak si raději měl vzít uniformu + dobré brýle a podívat se po městě, jak v každodenní praxi působí jeho podřízení (třeba do Fukušimy...). Ve Věstníku ÚNMZ č. 10/2016 je kromě jiného uvedeno:V říjnu 2016 vyšla tiskem "Oprava" ČSN EN 13063-1+A1 (73 4213) Komíny - Systémové komíny s pálenými/keramickými vložkami - Část 1: Požadavky a zkušební metody pro stanovení odolnosti při vyhoření sazí; (opravuje se vydání z dubna 2008).
Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 34/0036/16 Zkoušky elektrických a optických kabelů v podmínkách požáru - Část 1-2: Zkouška svislého šíření plamene pro vodiče nebo kabely s jednou izolací - Postup pro 1 kW směsný plamen (přejímaný mezinárodní dokument: EN 60332-1-2/A11:2016 – zpracovatel Asociace výrobců kabelů a vodičů Jihlava).
Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 35/0094/16 Postup zhodnocení integrity obvodu optických vláken v kabelu v rámci odolnosti při požárním zkoušení (přejímaný mezinárodní dokument: EN 50582:2016 – zpracovatel Mgr. Maciej Kucharski, Soběhrdy).
Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 73/0086/16 Požární klasifikace stavebních výrobků a konstrukcí staveb - Část 4: Klasifikace podle výsledků zkoušek požární odolnosti prvků systémů pro usměrňování pohybu kouře (přejímaný mezinárodní dokument EN 13501-4:2016 - zpracovatel PAVÚS Praha).
Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 73/0087/16 Požární klasifikace stavebních výrobků a konstrukcí staveb - Část 2: Klasifikace podle výsledků zkoušek požární odolnosti kromě vzduchotechnických zařízení (přejímaný mezinárodní dokument EN 13501-2:2016 - zpracovatel PAVÚS Praha).
Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č.73/0088/16 Požární klasifikace stavebních výrobků a konstrukcí staveb - Část 5: Klasifikace podle výsledků zkoušek střech vystavených vnějšímu požáru (přejímaný mezinárodní dokument EN 13501-5:2016 - zpracovatel PAVÚS Praha).
Hlavní stránka | Minulý zápisník |