Ne každý rok obyvatele na území České republiky klimatologicky zastihne více než 30 tropických dnů. Asi hned nezačneme pěstovat banány, ale v dané souvislosti mi přijde jako příhodný někdejší filmový titul - Stíny horkého léta:
Zpočátku to tak nevypadalo. V červnu byly tropické dny jen čtyři. Na sv. Medarda jsem za příjemné teploty 23°C ve stínu, projížděl areálem VŠB a sledoval na povrchu komunikace kolik nových bakalářů a inženýrů nám zase letos opustilo brány místní alma mater. Přitom jsem však stačil zaregistrovat, jak celá štítová stěna bloku B ubytovacích kolejí se právě obkládá minerální vlnou (k úplné spokojenosti mi chybí jen informace, zda to bylo osvíceností profesního projektanta, anebo mimořádné vzepjetí místního HZS, či snad stavební firmě minerální vlna zbyla z nějaké jiné dotované stavby).
Mám i druhou pozitivní zprávu. Týká se činnosti klasických tuzemských „šmejdů“, co do normy napíšou požadavek na instalaci nějakého, zpravidla zbytečného produktu a následně jej bezostyšně prodávají přes svou, či spřátelenou firmu – změnou Z2 ČSN 73 0802, platnou od 1. července, se zřejmě zatrhl tipec kabelům s jakousi mytickou „funkční intergritou“ pro nouzové osvětlení, u kterých mají jednotlivá svítidla vestavěn dobíjecí akumulátor (na změně normy mě překvapil nejen zpracovatel, kterým není nikdo ze současných „zavedených“ subjektů, co si z tvorby norem udělaly soukromý byznys, ale také změna jména u styčného pracovníka za ÚNMZ).
V rámci HZS již služební zákon máme (a dobře víme, co na věky věků „zakonzervoval“…). Nyní začal platit také v civilní exekutivě. A s ním přiletěla první vlaštovka – místo dosavadních 66 náměstků jich na tuzemských ministerstvech musíme mít 93 (o nižších postech zpráva ČTK neříkala nic). I přes setrvalá mediální konstatování vládce státní kasy (dona Bureše) o vykazovaných úsporách, se vlastně nic nového neděje a ve státní správě přetrvává plýtvavá mentalita (při plánování nákladů se výhradně zaokrouhluje na jednotky miliard). To mi přijde jako perpetum mobile – všichni se budou toužit stát zajištěnými státními zaměstnanci a současně svým působením v úřadech budou tvořit jakési hodnoty a těmi se pak budou sami živit …? (k tomu bych doporučoval, aby každý z náměstků mohl létat do práce vrtulníkem, aby každý erární zaměstnanec měl nárok na mimořádné odměny nejen před Vánoci, ale také na dovolenou a dostával příplatek za včasný příchod do práce …)? .
Data jsou neúprosná - v červenci bylo 12 tropických dnů (což normálně bývá celoroční průměr) a v srpnu dokonce 16 dnů. Oba měsíce pak byly nejsušší v celé historii pozorování ČHMÚ. A horko bylo i ve spřátelené Evropě. V jižní části kontinentu se místy vytvořily takové trhliny ve vyprahlé zemi, že jsme měli vážnou obavu z toho, aby se Řecko neodtrhlo od EU. Jenže bruselský socialismus s lidskou tváří nakonec zase zvítězil (dobře si však pamatuji, jak v únoru 2012 půjčila EU Řecku 130 miliard Eur – kromě spokojených politiků, již tehdy se osoby znalé věci nechaly slyšet, že půjčka nebude fungovat více jak 3 roky; a nyní kupodivu píšeme letopočet 2015 a dobrotivá EU posílá bratrské členské zemi na tři roky dalších cca 83 miliard Eur …).
Když je vedro a pán Bůh dopustí, může v EU hořet dokonce i kostel:
Dne 31.7.2015 publikovala jedna pracovnice z ústředního inspektorátu ČOI (nikoliv na jejich webu, ale na portálu TZB Info), že ve věci kontrolní akce „požární dveře“ již byla realizována nápravná opatření, cituji: „Česká obchodní inspekce vyhodnotila nevyhovující stavební výrobky požárních dveří s deklarovanou požární odolností 30 minut jako nebezpečné podle zákona č. 102/2001 Sb., o obecné bezpečnosti výrobků. Výrobky byly následně výrobci staženy z trhu a oběhu. O přijetí ochranných opatření bylo informováno MV – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR a také Ministerstvo pro místní rozvoj“. Jinak formulačně se jedná o identický přepis tiskové zprávy ředitele ČOI ze dne 29. 8. 2014, jen s tím rozdílem, že čas budoucí byl cca po roce nahrazen časem přítomným. Osobně jsem se v květnu tohoto roku, v jednom jihomoravském penzionu přesvědčil, že uváděná skutečnost není pravdivá a o důsledném stažení výrobků z oběhu silně pochybuji (je evidentní, že ČOI může dělat kontroly „dodržování míry piva“ v tuzemských hospodách, ale na kontrolní činnost v odborné oblasti prostě nemá …).
V ČR zřejmě vypukla plošná epidemie Alzheimerovy choroby a tato zjevně nakažlivá nemoc sociálního byznysu dorazila i do našeho kraje razovitého – a když nastrčení figuranti, představující „bílé koně“ zastřešujících firem, neuspěli na prvotní, územně příslušné instanci HZS, tak dbalým příslušníkům oznámili, že se obrátí na nejvyšší místa krajského HZS (ano, tam se jistě najdou osoby, které nemají v genetické výbavě zařízeno udělat něco poctivě …).
Na počest konání letních Evropských her v ázerbájdžánském Baku se místní radní rozhodli (zřejmě po vzoru svých bratří ze zemí bývalého socialistického bloku) „zkrášlit“ nevzhledné fasády obytných budov plastovými obklady. Tyto pak překryjí tenkovrstvou omítkou a přidají fungl novou fasádní barvu. No a jeden z výškových objektů hořel již v době oprav – při požáru zemřelo 16 osob (některé agentury uváděly, že následně rozzuřený dav u části takto „opravovaných" objektů obklady zase strhal):
Pokud nastane klimatologicky nenadále období roku, tak se vždycky na generálním štábu modrého Sboru najde pomazaná hlava, která do medií populisticky oznámí zásadní požadavky - za mokra hasiči potřebují nové čluny, nová velkokapacitní čerpadla a nové lidi; za sucha potřebují nové vrtulníky, nová letadla a nové lidi. Dne 12. srpna na stanici ČRo 1 dokonce sám náčelník štábu uvedl zcela konkrétní číslo – Sboru letos chybí ke zdolávání mimořádných událostí přesně 812 osob. Nechci sázet na to, že „aktuální“ ranní rozhovor byl předtočen. Chtěl jsem totiž dopředu, cestou produkce pořadu, položit avizovanému funkcionáři otázku (leč marně), proč pan náčelník zapomíná ve svých vyjádřeních na to hlavní – na starou, dobrou, lety ověřenou praxi v oborávání okrajů polí a rozdělování lánů na menší plochy. Dále pak připomenout fakt, že zabránit přenosu požáru z pole do lesa, je především povinností toho, kdo na poli u lesa sklízí úrodu (neboť les má ze zákona vymezeno ochranné pásmo). Konstatuji, že zase jsme v této oblasti zcela rezignovali na prevenci a sázíme výhradně na výrazně dražší, byť mediálně jistě zajímavější represi. Proto mi přišlo „horké“ mediální vyjádření generálního náčelníka profesně nekompetentní (přitom vůbec neřeším, že z vnějšího pohledu má charisma jako rozvařený brambor a ve své firmě bych jej dříve nezaměstnal ani ve funkci nočního vrátného ...).
Ještě jednou k tématu chybějící požární prevence v době sklizně úrody. Neboť později v médiích zazněla na dané téma jistá prohlášení – údajně právníci ve službách HZS zastávají názor, že cituji: „demokracie nedovoluje zemědělcům při sklizni nic přikázat“ (málem jsem nad tím zaslzel …); anebo když tisková mluvčí generálního štábu prohlásí, že za vznik požáru nikdo nemohl, protože žací lišta zavadila o kámen na poli (chtěl bych vědět, zda ústřední mluvčí HZS byla někdy na poli, kde se dnes seče strniště na výšku cca 40 cm, protože slámu nikdo nechce a současně upozornil na fyzikální fakt, že jenom proud jisker, a to až po jisté době působení, může občas zapálit hořlavou látku tuhého skupenství). Zde navrhuji, aby všichni právníci i tiskoví mluvčí, s výhledem na zaměstnaní u Sboru, nejdříve tak cca půl roku zametali nádvoří hasičské stanice, pak druhý půlrok uklízeli v garáži, alespoň jeden rok pracovali na ústředně, pak 2 roky při výjezdu a nejméně 5 let na požární prevenci (z toho polovinu času na stavební). Pak teprve budou o hasičském oboru něco vědět a mohou později smysluplně vykonávat svou práci.
V době federální ČSSR si komunistická strana přála, ústy jednoho generálního ředitele bratislavské petrochemické továrny, aby výška plamenů při požárech technologických zařízení i při hoření nádrží hořlavých kapalin, nebyla vyšší než 6,0 metrů. Stvořitel norem, tehdy ve funkci náměstka stavebního výzkumného ústavu, musel přání strany respektovat (přestože mu byl dobře znám letitý Thomasův vztah, pro výpočet výšky plamenů, neboť knihu z níž čerpal zásadní pravidla pro tvorbu ČSN 73 .. mi osobně ve slabé chvíli ukázal). Přesto neznám důvod, když vedoucí úloha strany byla z Ústavy ČR dávno vyškrtnuta, proč tato relikvie přežívá v normách dodnes. Pro praktické příklady jsme letos v létě nemuseli chodit daleko:
Při nedávné požáru v Záluží byly plameny vyšší než tovární komín
V EU hořely zásobníky ropy a agentury uváděly výšku plamenů až 200 metrů:
Je evidentní, že svět dnes neřídí technici, ale obchodníci, které nezajímá nic jiného, než aby mohli s výrazným ziskem prodávat zboží i mizerné kvality (a v tuzemsku se zmíněná strategie aplikuje obzvlášť důsledně). Tato skutečnost je zřejmá rovnež z četby Věstníku ÚNMZ, kde se třeba dozvíme, kolik dosud platných technických norem obsahující metody zkoušení kvality potravin, anebo jejich závazné složení, bylo zase zrušeno. Pak se však nesmíme divit (již dříve jsem o tom psal, že stejná potravina, kterou si koupím ve vesnické prodejně v Rakousku a u nás v Ostravě, jsou svojí kvalitou i chutí zásadně rozdílné). Už si toho v letošní "okurkové" sezóně všimla tuzemská media – společně s Potravinářskou komorou ČR nakoupili v Drážďanech a v Praze 20 stejných výrobků, které nechali otestovat v akreditované laboratoři. A hned k tomu měli titulek „Češi dostanou pizzu s polovičním množstvím salámu než Němci“ (místo toho mají zdravější kukuřici ...haha). A třeba v dánském lančmítu bývá pro Čechy použit "zdravější" drůbeží separát, kdežto pro Němce vepřové maso. A pikantní na tom je fakt, že nákup celé várky testovaných výrobků v Německu vyšel o 14% levněji (přijde mi docela podivné, že jsme nedávno museli změnit název pomazánkového másla na „tradiční pomazánkové“, abychom podle předpisů eurosojuzu neklamali spotřebitele; ale že ve stejném výrobku pro německý a český trh se veřejně šidí na materiálu, nikomu z místní exekutivy, ani z všeobjímající EU, vůbec nevadí …).
Jednou v létě jistý Miroslav Novák (před 50-ti kily tělesné hmotnosti náhradní brankář našeho fotbalového mančaftu), dnes hejtman Moravskoslezského kraje, dával rozhovor HN a tam uvedl, že Číňané si velice považují místní fakulty FBI při VŠB (v historických souvislostech je potřeba zdůraznit, že Číňané jsou při vedení své obchodní strategie až nebývale diplomatičtí – a možná to říkal ten řidič požárního kola, pak bych tomu hejtmanovu bonmotu rozuměl…):
Zase jsem měl jednu slabou chvilku a souhlasil s pomocí studentovi FBI VŠB, co řešil přidělené téma diplomové práce „na srovnání jedné současné a předchozí projektové normy řady 73 08..“ (kterou údajně jeho řídící pedagog, ani knihovna na VŠ nemají k dispozici). Student přišel, historickou verzi normy si oskenoval, dokonce jsme cca 2 hodiny pohovořili na dané téma (současně jsem však neakceptoval jeho žádost o další pomoc, neb taková činnost je především věcí jeho, státem placených pedagogů). Jenže za čas mi přišel od studenta e-mail, zda bych mu „neoskenoval“ také odkazovou normu ČSN 73 0802 z roku 1995 (údajně se omlouvá, ale neví, jak je norma svým obsahem rozsáhlá). Teď nechci hodnotit příhodnost požadavku studenta, ale přijde mi velmi neobvyklé, když student odborné fakulty VŠ píše závěrečnou práci a vůbec netuší, jak rozsáhlá může být kmenová ČSN pro navrhování PBS (buď je to úplně špatný student a nemá v posledním ročníku VŠ co dělat, anebo výuka na místní fakultě VŠ již zcela přešla na jiný program, se zaměřením na výrobu graduovaných členů ochranek v tuzemských supermarketech).
Jak nedávno výstižně konstatoval jeden profesní projektant, cituji: „největší nepřítel hasičů v českých montovnách je pracovník „logistiky“, jak uvidí volné místo , hned tam strčí bednu“. Personálně se zpravidla jedná o nechvalně proslulý „kindermanagent“, který ze školních lavic, povětšinou humanitního nebo ekonomického směru, nastoupil do svého prvního zaměstnání. Dostane firemní laptop, místo v prostorné open-space kanceláři, profesionální „logistický“ program a k tomu MS Office. A hned začnou směle prezentovat – zruší skladové prostory závodu a navrhnou je pronajímat externí firmě. Všechny komponenty ze skladu rozloží na volná místa ve výrobně (nechají jen úzké uličky pro příchod k WC – lidé se přece mají věnovat práci a nikoliv bloumat po fabrice); co se ze zrušeného skladu nevejde do výrobny, můžeme uložit třeba v šatnách, které se rovněž zruší (zaměstnanci se přece mohou převlékat ve svém autě na parkovišti). A v barevných grafech, promítaných na velké plátno prostřednictvím PowerPointu, to všechno vypadá tak ekonomicky krásně …
V rámci celkem nevinného profesního dotazu (zda, na únikové cestě v nemocnici mohou být dveře osazené kováním klika/koule), jsem si nechal poslat výkres PBŘ. A tímto mi přibyl do sbírky „kuriozit“ vzácný exemplář, kdy u vícepodlažního pavilonu nemocnice, s min. počtem 20 lůžek na každém oddělení, se může i v roce 2015 vykytovat pouze jedno schodiště (uprostřed dispozice) a jakási okruhová chodba kolem něj (doufám, že souvislost stavby s územím „Rathova království“, nemá s úplatky politikům a nutnou úsporou nákladů na druhém schodišti, včetně vytvoření podmínek pro horizontální evakuaci pacientů, nic společného …).
V poměrně krátké době jde již o třetí případ, kdy se zmiňuji o analogickém rozsáhlém požáru - opět se jedná o bývalý průmyslový areál, ve kterém výrobní prostory nahradily sklady čehokoliv (zpravidla velmi hořlavého). Sice se zase budou na dotčeném HZS hněvat, ale podle mého soudu jde znovu o důsledek absence výchozí stavební, anebo dohledové požární prevence (a v areálech bývalých rozsáhlých výrobních podniků zvlášť). K tomu, aby u nás nevznikaly rozsáhlé požáry skladových prostor, máme přece samostatnou projektovou normu – a pro včasné zpozorování požáru i pro případné omezení jeho rozsahu, jsou v této normě uvedena docela zřejmá ustanovení (a není asi náhodou, že v hlavním městě se zase jednalo o sklad zboží z jihovýchodní Asie).
Docela často upozorňuji na skutečnost, že tuzemský HZS svou výchozí a společensky smysluplnou činnost zaměnil za Sborem stále více preferovanější hru na „modré vojáčky“. V této souvislosti se mi jeví plán, postavit na jihu Moravy stany pro „uprchlíky“, směřující do západní části Evropy „balkánskou cestou“, za další pokračování této hry. Jenže daný problém svým rozsahem zcela přesahuje rámec působnosti HZS – neboť to, co dnes sledujeme na evropském kontinentu v přímém přenosu, je podle mého soudu začátek nové vlny stěhování národů. Nejsem nacionalista, ale rozhodně to není žádný hluboký lidský příběh, jak nám denně sdělují vysílací stanice veřejnoprávní služby. Problém je totiž zcela zásadní a má příčiny někde úplně jinde – v rámci páchání všeobecného dobra euroatlantická civilizace „pomohla“ méně rozvinutým (a nejen v Africe), především v oblasti zdravotnictví (bylo to logisticky poměrně snadné, ekonomicky zajímavé pro farmaceutické firmy a s docela rychle se dostavujícími výsledky). Jenže púvodní obyvatelstvo, místo z 15-ti počatých dětí, ze kterých kdysi vychovali dvě dospělé osoby (na jejichž obživu stačily okolní zdroje a populace zůstala cca stejná), jich věrni staleté tradici plození, dnes vychovají 13 (a zdroje pro tak početnou populaci bohužel v daném místě, ani v dosažitelném okolí nejsou). A do toho přišel internet a všechna ostatní média s ukázkami, jak v řadě zemí světa se žije mnohem lépe (logicky nejprve odcházejí za lepším ti silnější - v EU nám pomalu začíná tikat časovaná bomba, tu žádným seberychleji postaveným stanem nezastavíme).
Když jsem dopisoval text tohoto Zápisníku teprve jsem si uvědomil myšlenkovou velikost, vskutku vojenské strategie generálního štábu modrého Sboru – nebudeme dělat vůbec nic, a pak při rozsáhlých mimořádných událostech budeme chtít nové lidi, novou techniku i další peníze (jen si někdo nesmí konečně všimnout toho, že mimořádné události vznikají právě proto, že při výkonu SPD záměrně nic neděláme …).
Na úplný závěr něco aktuálního a ryze nepožárního – o dokončení průběhu jedné privatizace významné společnosti, působící v
našem kraji razovitém (následující text byl odposlechnut při rozhovoru prezidenta ČR, který poskytl celoplošnému rádiu Frekvence 1):
„Prezident reagoval na dotaz posluchačky, zda nevěděl o propojení Bohuslava Sobotky, Radka Pokorného a Zdeňka Bakaly, když Sobotku pověřoval sestavením vlády.
Zeman řekl, že to samozřejmě nevěděl, jelikož tyto informace vycházejí na povrch až v poslední době. „Nejsem policejní vyšetřovatel a pokládal bych za nekorektní
k tomu dělat nějaký kategorický komentář,” řekl Zeman. „Jediné, co mě na tom znepokojuje, je, že menšinový podíl státu v OKD byl prodán Karbon Investu za čtyři
miliardy. Asi měsíc poté ho Karbon Invest přeprodal panu Bakalovi za devět miliard, aniž by se v tom měsíci uskutečnily nějaké významné investice. Takže
tady máme takzvaný 'vývar' ve výši pěti miliard korun a mě by zajímalo, kam se těch pět miliard podělo,” řekl Zeman.
Zbývá jen doplnit vztahové souvislosti (což v pořadu také zaznělo), že Sobotka při privatizaci OKD v roce 2004 zastupoval zájmy státu jako ministr financí,
vlivný pražský advokát a premiérův velmi dobrý známý Radek Pokorný tehdy zastupoval kupujícího ...???.
Ve Věstníku ÚNMZ č. 8/2015 je kromě jiného uvedeno:
Od 1. září 2015 začne platit ČSN EN 60599-2-22 ed. 2 (36 0600) Svítidla - Část 2-22: Zvláštní požadavky -
Svítidla pro nouzové osvětlení (současně se zrušuje ČSN EN 60598-2-22 stejného názvu z července 1999). Od 1. září 2015 začne k přímému použití platit anglické znění P CEN/TS 15912 (49 0085) Trvanlivost reakce na oheň
- Třídy výrobků na bázi dřeva ošetřených prostředky proti ohni pro konečné použití ve vnitřním a venkovním prostředí. Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 73/0052/15 Zkušební metody pro stanovení
příspěvku k požární odolnosti konstrukčních prvků - Část 9: Příspěvek k požární odolnosti ocelových nosníků s otvory ve stojině;
(přejímaný mezinárodní dokument: EN 13381-9:2015 – zpracovatel ÚNMZ Praha). Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 73/0053/15 Zkoušení požární odolnosti
nenosných prvků - Část 1: Stěny; (přejímaný mezinárodní dokument FprEN 1364-1 - zpracovatel ÚNMZ Praha).
Hlavní stránka
Minulý zápisník