Hlavní stránka

Ručka.jpg(1 kb) Skutečně jsem chtěl na úvod napsat něco profesně pozitivního – třeba o tom, jak mohu sledovat v  současných televizních zprávách, které se týkají supermarketů, že pod stropy prodejen již nevisí záplava různých hořlavých plachet s reklamou, anebo s duchaplnými texty na něco zaručeně nejlepšího.

Jenže nedávno se manželka vrátila z běžného nákupu v místním obchodním řetězci, který právě změnil majitele, a položila mi otázku – hádej, jaký sortiment nahradil prodejnu sportovních potřeb? Hádal jsem odvážně, leč ani na potřetí se netrefil – neboť místo maloobchodu se sportem se součástí požárního úseku vnitřního shromažďovacího prostoru stala “hromadná garáž” (následující fotka z mobilu sice není profesionální, přesto má vypovídající hodnotu a skutečně nebyla pořízena v nějaké podzemní garáži):

Poznámka: V našem razovitém městě, krajském, takové změny stavu již můžeme směle řadit k místní tradici. Není to poprvé a erár úpravy zřejmě toleruje, hlavně když obchod kvete. Přesto by mě zajímalo, zda automobily mají vyjmutý akumulátor, vypuštěný olej z převodovky i z rozvodovky a prázdnou palivovou nádrž….???. Jenže jak se potom dostaly na místo určení …??? (zřejmě je tam donesla parta silných chlapů ze stěhovací firmy)

Ručka.jpg(1 kb) V oblasti netušených obzorů možného výdělku, usiluje tuzemská armáda inovativních “podnikatelů” v sociálním byznysu, o získání státního příspěvku na péči pro nemohoucí občany. Konají přece záslužnou práci (postižení lidé dnes nemusí strádat někde v osamění). A oni, charitativní spasitelé, přitom jenom “zvednou peníze, které zatím leží na zemi”. K tomu, aby příspěvek mohli “zinkasovat”, však potřebují oficiální razítko. V rámci jeho získání většinou shánějí také souhlas územního HZS, aby dnes pusté, rekreační středisko v bohem i lidmi zapomenuté lokalitě, anebo zchátralá podniková ubytovna, mohly být stále řazeny do kategorie budov skupiny OB3 (tj. určené pro ubytováni – dokonce s 20-ti osobami v jedné obytné buňce) a že tímto vlastně nedošlo ke změně užívání objektu.

Ve věcné souvislosti nebudu nyní rozvádět fakt, že svezení zejména přestárlých občanů do takového objektu, není ani náhodou ubytováním, ale zařízením sociální péče. Dokonce, s prognózou soustředění osob, kterým stát přiznal nárok k získání příspěvku na péči, je nutné podstatnou část takto právě “zřizovaného” ústavu sociální péče, zařadit do kategorie ošetřovatelského oddělení.

Moje úvaha se týká jiné skutečnosti – když se dnes ČSN řady 73 08xx mění rychleji než aprílové počasí, proč se dosud neupravily, některé “prehistorické” taxativní požadavky, které byly zcela poplatné požadavkům tehdejšího režimu:

Poznámka: Staří filosofové říkali, že nepochybuje jen ten, kdo nic nedělá. A v trendu současné doby nepochybuje rovněž i ten, který systém zneužívá. Co vy na to, páni důstojníci z akce neschopného Gř HZS ve vztahu k PBS…?

Ručka.jpg(1 kb) Následující příspěvek je profesní spíš okrajově. Docela však vypovídá o stavu celé naší společnosti. Seriózní zahraniční tisk a rovněž tuzemská média (která dále uvedený subjekt zatím nevlastní), často poukazují na  neustálý střet zájmů hlavního ANOnisty, současně vystupujícího v roli vládce státní kasy. Přitom jsme vlastně zapomněli, jak takový střet zájmů může vypadat.

V květnu 2009 poptávala velká, tuzemská projektová firma, zda v rámci technické pomoci neposoudím, pro stavbu PREOL Lovosice, odstupové vzdálenosti od válcových sil na řepkové semeno. Zakázka mimořádně spěchala, žádost totiž přišla snad týden před termínem kolaudace objektu. Zpravidla takové zakázky odmítám (jenže mě doporučil dlouholetý profesní kolega a problém byl zajímavý i exaktně - např. pro konkrétní řešení kubických rovnic). Tak jsem “rychlovku” nakonec přijal. Následně proběhla kolaudace výrobního bloku a poté i slavnostní zahájení provozu. Poté vyšla v celostátním deníku na titulní straně fotografie, kde majitel Agrofertu (Babiš/Bureš) s úsměvem pózuje před řepkovými sily s tehdejším předsedou jedné parlamentní strany (Paroubkem), kterou majitel továrny zrovna v předčasných volbách podporoval. Jo, kdybych tak dopředu věděl, pro koho budu ve skutečnosti celý týden i navazující víkend pracovat …??? (nejsem na to vůbec pyšný - pozitivní snad může být jen fakt, že na základě této zakázky vznikl dílčí pomocný výpočet, který dnes mohou využít registrovaní zákazníci na mém webu).

Ale zpět ke střetu zájmů – evropský, multikulturní "Sovět" v tomto roce ukončí etapu poskytování dotací na biopaliva I. generace (tj. taková, kdy se zemědělská půda primárně nevyužívá k pěstování potravinářské pšenice nebo řepky, ale vypěstované plodiny se přímo spotřebují na výrobu biopaliva). Na rozdíl od pravidel “Bruselu” však ČR tuto dotační podporu (nyní z prostředků našeho státního rozpočtu), navrhuje “dobrovolně” prodloužit o dalších pět let. Přitom návrh zákona připravilo ministerstvo financí, ale předkladatelem v parlamentu byl v rámci koaliční domluvy ministr zemědělství.

Poznámka: Pokud si někdo myslí, že se o žádný střet zájmů nejedná, tak jen samotný PREOL zpracovává 450 tisíc tun řepky ročně. Tak nevím – možná komentář nahradí slova klasika absurdního humoru Járy Cimrmana, můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je snad všechno, co se proti tomu dá dělat…

Ručka.jpg(1 kb) Dne 13.března 2015 uvedl veřejnoprávní Český rozhlas, na stanici Radiožurnál, jako hlavní ranní zprávu toto - Češi se jako národ stali mezinárodním šampiónem a vedou světové tabulky ve spotřebě pěnového polystyrénu na hlavu. Možná, by autoři tuzemských státních symbolů mohli k heslu “Pravda vítězí”, připsat na oficiální standardu nový, aktuální slogan: “Polystyren - více než zateplení … ”. V této souvislosti je možné připomenout, že minulý měsíc konkrétní amatérské video, shlédla celá řada z nás. Na téměř ukázkovém “školním” příkladu bylo vidět, jak rychle se požár šířil po zateplené fasádě bytového domu (abych předešel spekulacím – není to v ČR, ale u blízkých sousedů, z geopoliticky “nepoučitelného” východního bloku):

Ručka.jpg(1 kb)

Tak nenápadně všechno začalo:

Ručka.jpg(1 kb)

A tak nápadně to brzy vypadalo:

Každý z “příznivců” zaručeně nehořlavého polystyrénu bude jistě tvrdit: “ to se přece u nás nemůže stát…”. Bohužel skutečnost je jiná – může se to stát i v ČR. Kdo totiž někdy programoval simulační modely a prohlížel si výsledky výpočtů, ten s rostoucím počtem provedených variant, si stále více uvědomuje platnost základního návrhového pravidla: “V rámci tvorby předpisů PBS se postupuje s předběžnou opatrností”. A v konkrétním případě požáru se sešlo současně více nepříznivých okolnosti:

  • Ložisko požáru nemělo pouze energetický normový výkon 100 kW (např. vlivem blízko okna postavené skříně na oděvy mohlo mít klidně 250 kW);

  • Na rozdíl od normové zkoušky byly v každém otvoru instalovány rámy plastových oken.

  • Na rozdíl od tuzemské “normové” zkoušky požár trval déle než omezených 15 minut.

  • Na rozdíl od zkušebního vzorku nebyla na celé ploše stěny provedena krycí omítka v předepsané minimální tloušťce.

  • Na rozdíl od zkušebního vzorku nebyly desky pěnového polystyrénu aplikovány na původní nehořlavý povrch vždy jako kompaktní pro celé své ploše.

  • Nepříznivou meteosituaci z hlediska šíření požáru představoval větrný den.

  • Nepříznivou meteosituaci z hlediska šíření požáru představoval letní, případně tropický den.

  • Při letním nebo tropickém dnu může šedý povrch tenkovrstvé krycí omítky dosáhnout až teploty 65°C.

  • U pěnového polystyrénu začíná termický rozklad (tj. pevná látka se postupně mění v hořlavý pyrolýzní plyn) již při teplotě 60°C.

  • Vlivem taveniny kapek styrenu se požár šířil také směrem dolů.

A to všechno, vážení “příznivci” zaručeně nehořlavého polystyrénu, jsou okolnosti té neopomenutelné předběžné opatrnosti, ke kterým musíme při tvorbě předpisů PBS přihlížet (tj. nikdo nemá jistotu, jak to na stavbě skutečně dopadne při realizaci, jaké budou okolní podmínky při vzniku požáru a jaká bude vnitřní dispozice místnosti s ložiskem požáru). Proto v žádném případě nelze betonovou stěnu, která bude olepena plastovými deskami, hodnotit jinak než jako hořlavou.

Poznámka: Se zaručeně nehořlavým polystyrénem na fasádách je to stejné, jako s rozpálenými kamny – jednou se jich dotknete a víte, že to byla chyba. Každý by se měl zamyslet nad svým konáním a zpozornět, když někdo v médiích jásá nad tím, že je něco moc fajn a že to bude přínos pro všechny (tito novináři, či reportéři zpravidla bývají zařazení na výplatních páskách dotačních a spřízněných PR agentur).

Ručka.jpg(1 kb) Původně jsem chtěl napsat krátké zamyšlení o zavlhlých kabelech, s jakousi mystickou “funkční integritou”, které se za bratru 1 miliardu Kč mají vyměnit, v největším tuzemském “tunelu” do rozpočtu veřejných financí, který se poeticky jmenuje Blanka; je vybudován v Praze a zatím slouží jako největší krytá skateboardová dráha na světě (do níž místy zatéká). Ale protože na serveru ještě nedopočítal simulační model, na kterém jsem si chtěl něco ověřit – takže více až příště.

Ručka.jpg(1 kb) Ve Věstníku ÚNMZ č. 3/2015 nejsou publikovány informace s aktuálním vztahem k problematice požární bezpečnosti staveb


Hlavní stránka Minulý zápisník