Hlavní stránka

Ručka.jpg(1 kb) Moje babička byla prostá venkovská žena. Školní docházku ukončila zrovna v době, kdy vypukla 1. světová válka. Místo dalšího vzdělávání musela převzít otěže hospodářství, aby zastoupila chlapy, kteří narukovali na frontu. Přesto jí nechyběl životní přehled a vždycky mi říkala: “Františku, když budeš po někom něco požadovat, vždy se nejdříve poraď se svým rozumem”. A čím jsem starší, tím více jí dávám za pravdu. A neplatí to jenom v osobním, ale také v profesním životě.

Nedávno jeden zákazník poptával konkrétní simulační model. Zahraniční investor chtěl rozšířit svou továrnu, jejíž projekt i následná kolaudace z roku 2007, spočívaly na docela chatrných základech – zjevně účelovém PBŘ, vyfutrovaném posudky od “expertů”, jejichž jedinou kvalifikací k danému účelu, bylo zaměstnanecké razítko z cinknuté fakulty místní VŠ. Máme sice třetí tisíciletí, ale přesto jsem doporučil, aby si investor použití simulačního modelu pro danou stavbu nejprve předjednal na příslušném HZS.

Investor se podle doporučení zařídil. Na krajském HZS na něj v zasedačce čekalo šest, vzorně vystajlovaných příslušníků “modré armády”. A v průběhu jednání jeho vysokoblahorodí, náčelník “zejména pro civilní obranu a občas pro požární prevenci”, zřejmě aby zapůsobil před svými druhy, že má ambice být ještě vyšším náčelníkem, anebo aby přítomným dokázal, že manažerský titul, či vědeckou hodnost, nezískal v nějakém víkendovém kurzu na Lipně, povstal a zapíchnul prst do výkresu s technologickou dispozicí. Důležitě prohlásil, že právě zde chce mít požár, při kterém bude probíhat evakuace osob z objektu. Jenže jako na potvoru, zrovna trefil místo, kde se k sobě pájejí hliníkové výměníky chladičů. Tam nic nezapálí ani vhozený pětilitrový “Molotovův koktejl”.

Následně mi přišlo docela legrační, jak v daném prostoru musel sám investor vymýšlet fiktivní požár. Perlou v hitparádě požadavků však bylo, když onen náčelník, jako vstupní podmínku pro evakuaci, chtěl zařadit zpožděnou reakci osob, vůči akustickému vyhlášení požárního poplachu, o celou jednu minutu. A pokud systém EPS objektu je nastaven, (pro eliminaci planých poplachů) na opakovanou signalizaci (s prodlevou na ústředně 30 sekund), tak výsledky simulačního modelu ukázaly, jak na hlavy osob, které podle požadavku náčelníka, klidně postávaly poblíž ložiska požáru, spadlo za 1 minutu “pouhých” 770 l litrů vody, z již otevřených hlavic sprinklerů rychlé reakce.

Nepřišlo mi férové dotčenému investorovi (který coby subjekt neznalý věci, si vyjednal špatné vstupní podmínky), vyfakturovat sto tisíc korun, za měsíc práce, ve kterém proběhly dva řádně objednané výpočty simulačních modelů, A do závěrečné technické zprávy konstatovat negativní výsledek, se zdůvodněním, že hloupost se nevyhýbá lidem ani zastávané funkci.

Tak jsem přidal další měsíc a provedl dva nové výpočty simulačních modelů, jednak s nastavením okolních podmínek podle současných normových pravidel (pro jistotu – neboť jejich splnění se nemusí dále prokazovat) a navíc simulační výpočet evakuace osob, ve vztahu k reálným podmínkám vzniku a průběhu požáru, v nejméně příznivém místě velkorozměrového, výrobního prostoru.

Poznámka: Soudný člověk ze své podstaty preferuje věci smysluplné, před úkony zjevně nesmyslnými. Proto, když jsem od investora obdržel koncept zápisu ze zmíněného jednání, tak jsem mu nabízel, že nejdříve na svém pracovišti (kde mám digitálně archivovánu celou řadu ukončených příkladů), provedu všem zainteresovaným výklad k problematice modelové evakuace osob. Bohužel nikdo nereagoval, ani nepřišel. Jenže něco nereálně požadovat, je jedna věc a faktické dopady, jsou věc druhá. Možná si pan náčelník neuvědomil, že simulační modely nejsou papírové posudky, do kterých je možné zakomponovat jakoukoliv hloupost. Asi neví, na kolik valut přijde strojový čas velkokapacitních cloudových serverů, které s  železnou pravidelností započtou každou ukončenou “jádrohodinu” (ta se musí zaplatit, jinak nedostanete zpět potřebná data). A výpočty evakuace osob, prováděné současně s průběhem požáru, jsou navíc “setsakra” časově náročné, protože u osob, na rozdíl od fyzikálních veličin, není možné jednotlivého člověka rozdělit na miliony malých částí a ty pak předat dále miliónům dílčích procesorů k urychlení běhu výpočtu. Jenže úředník za svou chybu nikdy nikomu platit nemusí – tak jsem ji zaplatil sám, za naši líbeznou Českou republiku. Dělám to rád, jak s oblibou tvrdí moje manželka a ještě mě to přitom baví...

Ručka.jpg(1 kb) Nedávno jsem četl novou knihu od autorky Jany Kolářové “Aby Vám neuplavalo mejdlo”, s docela výmluvným podtitulkem: “přišel čas protřít si zrak a pohlédnout realitě do tváře ”. Zkusil jsem na realitu naší profese pohlédnout, a nic příjemného zrovna nevidím.

Začnu seshora - kdo na totalinózním ústředí vykonává státní správu a jaká je celková úroveň požární prevence:

  • Léta si nikdo nevšinul, že v obecně prospěšném objektu zrušili EPS - až to musel “objevit” požár za 70 mega…?

  • Proč jsou různými technickými i netechnickými prostředky zablokovány statisíce východů z objektů…?

  • Proč v tuzemských obchodních a průmyslových zónách platí výhradně imaginární požární předpisy…?

  • Proč nikdo nevidí, jak v bývalém kravíně je skladován Semtex, anebo dřívější velkokapacitní vepřín slouží jako sklad odpadního plastu z Německa…?

  • Kdo připustil stav, kdy do vysloužilé bytovky se svezou dementní osoby z půlky kraje a “legálně” ji za významné podpory sociálních dávek, někdo provozuje jako sociální ústav…?

Samostatnou kapitolou je pak technická normalizace v oboru:

  • ČSN řady 73 08xx jsme nedávno novelizovali až za hranice fyzikálních zákonů …?

  • Úplně klidně si celé pasáže norem píší zainteresované firmy samy…?

  • Bez mrknutí oka znásilníme mezinárodní zkušební normu a ještě se plácáme po ramenou, jací jsme to borci…?

  • Ve fungl nových normách mnohdy požadujeme instalovat zbytečná zařízení, která prodávají ve svých firmách zpravidla členové normalizačních klubů…?

  • V normách stále udržujeme “komunistické” požadavky na požární odolnost u každého sloupku dřevěné kůlny…?

  • Máme setrvale vedle sebe dva různé druhy požárního rizika, které počítáme s přesností na dvě desetinná místa a výsledek poté aplikujeme do základní, návrhové tabulky,  s rozptylem hodnot v intervalu minimálně 15 minut …?

  • Kromě výše uvedených “přesných” výpočtů, současné PBŘ obsahují slohové cvičení ve vizionářském stylu “bude – bude”; a když přijede na věc, tak zpravidla máme na stavbě “nic – nic” a vše se nakonec flexibilně vyžehlí “expertizním” posudkem…?

  • Ekonomické riziko nadále počítáme podle součinitelů, jejichž hodnoty odpovídají hierarchii plánovitého socialistického hospodářství…?

  • V celostátní statistice pečlivě hodnotíme, zda někdo před příjezdem jednotek HZS použil k hašení “vnitřní hydrant”, ale jestli fungovalo, normami tak bonifikované, stabilní hasicí zařízení, nikdo ani náhodou nesleduje…?

A můžu na realitu pohlédnout ještě hlouběji - v zahraničí si, podle diskusí na Webu, projektanti simulují požáry i na cestě vlakem do práce. U nás, pokud napíši článek o tak exaktně jasné věci, jako je simulace prostupu tepla stavební konstrukcí, či vymezení odstupových vzdáleností, anebo dokonce ke zcela zásadní věci, jakou je určení reálné doby evakuace osob, tak mi článek v celostátním plátku HZS neotisknou ani náhodou.

Poznámka: A krajem, jako podomní obchodník, obchází firma “Zpracovatel i syn”, co má všude u Sboru známé, co věci zařídí ke spokojenosti všech a k tomu mává praporem: “U nás zaručeně nehoří pěnový polystyrén ani polyuretan”.

Ručka.jpg(1 kb) Nějak se přihodilo, že u mě dosud fungují instinkty z prvního zaměstnání (tehdy severomoravská krajská inspekce požární ochrany). A touto optikou měřím i současné dění u HZS. Nedávno můj interní webový filtr upozornil, ( http://karelsvetnicka.blog.idnes.cz/c/447210/Jsou- odvazni-hasici-u-nas-vedeni-zbabelymi-podvodniky.html) na fakt, že již druhý český člověk si všimnul, jak někdejší vůdce Sboru, jistý Miroslav Štěpán, byl hrobařem českého hasičstva. Podle mého názoru hlavně tím, když vyměnil osobní touhu po generálské hodnosti za to, aby pod křídla HZS přešla z českého ministerstva “války” problematika civilní obrany (odhaduji, že vojáci se jí určitě velmi rádi zbavili).

Ale, zpět k instinktům - vím, jací lidé tehdy na jednotlivých štábech CO vegetovali, jak byli časově vytíženi a vůbec, jakou měli pracovní náplň. Přesto se nestačím divit, když nedávno ve večerních televizních zprávách vidím, jak tuzemský “automat na slova”, co vede státní exekutivu, plombuje červený kamion a konvoj vozidel, s výrazným označením Hasiči, vyráží na Ukrajinu s dodávkou humanitární pomoci (přitom v rámci “mezinárodní vytěžovací služby by to kamiony, které pendlují na Východ, určitě zvládly levněji). A další den znovu večerní zprávy a tentokrát v  červeném nákladním autě, se stejným výrazným nápisem, příslušníci HZS odvážejí z areálu zemědělské farmy, bedny s plastickou trhavinou …..????

Poznámka: Tak nevím – teď už snad zbývá jenom příslušníky modré armády ozbrojit (jistě i takové smělé myšlenky se pod velitelskými brigadýrkami rodí) a vyrazit na nějakou válečnou misi. Ale kdo, páni důstojníci, bude dělat tu každodenní, požární prevenci, která k úkolům HZS bytostně patří ….

Ručka.jpg(1 kb) Ve Věstníku ÚNMZ č. 2/2015 je kromě jiného uvedeno:


Hlavní stránka Minulý zápisník