Současný internet je stále více zahlcován balastní reklamou, kterou často ani nelze obejít. Celý letošní podzim na mě u velkých zpravodajských portálů pravidelně vyskakoval banner: Protipožární ochrana - Na protipožární ochranu staveb jsme specialisté přes 25 let, s podtitulkem –„Obraťte se na profesionály v oblasti protipožárního zabezpečení“
Reklamy v jakémkoliv médiu zásadně ignoruji. Jednou jsem však vetchou rukou omylem kliknul jinde a nevyžádaná reklama se na monitoru rozlila v celé své „kráse“. Podle 3x zopakovaného základu slova „protivopožarnyj“ jsem nabídku služeb tipoval na zahraniční firmu, někde z evropské části Ruska (kupodivu byla tuzemská, z východních Čech).
Vždycky jsem opatrný, když někdo sám sebe nazývá expertem, specialistou, či dokonce profesionálem. Tak jsem doménu projel filtrem, který mi vydatně pomáhá získávat nové exempláře do sbírky „Zločinci, podvodníci a jiná ….“. Opět nezklamal. Nejprve mi nabídl text, v němž pisatel (ve funkci technického ředitele), mudruje podle novinového článku nad důsledky jednoho tuzemského požáru z roku 2014, v domu s pečovatelskou službou. Kromě jiného spekuluje, cituji: „Požár tedy zůstal lokalizován v bytě, pravděpodobně za požárními a kouřotěsnými dveřmi. Kdy se rozšířil kouř do všech chodeb, jestli již při požáru nebo až při zásahu, těžko říci“. A k tomu přispívá svým názorem na údajně zmírňující požadavek ČSN 73 0835:2006, který se má týkat upuštění od samozavírání u vstupních dveří do bytových jednotek pro důchodce.
Kdyby však pisatel vyvinul úsilí hodné pracovního nasazení specialisty, pak by možná zjistil, že sedmipodlažní objekt byl zkolaudován jako bytový dům již v roce 1973 a na dům s pečovatelskou službou (s celkem 94 byty) byl přestavěn v letech 1993-97. A možná by také zjistil, že vstupní dveře do bytu ve 2. NP s ložiskem požáru, stejně žádný samozavírač nepotřebovaly (požár totiž vznikl v noci ve 2.55 - a kdo má v tuto hodinu dokořán otevřeny vstupní dveře). A třeba by rovněž zjistil, že kouř se rozšířil do chodby přes dveře, které vykopnul noční vrátný (neboť mu takový postup předtím poradili hasiči na tísňové lince). Tímto nechci navádět k dalšímu závěru, aby se pisatel zamyslel třeba nad tím, proč při požáru byla zraněna jedna osoba ve 4. NP + další v 6. NP; a pokud byl příčinou kouř, jakou cestou se do jejich bytů vlastně rozšířil …???
Druhým příspěvkem byl úvodník editora firemního občasníku, který s odkazem na průběh další, v kratičké době již x-té změny korupční ČSN 73 0810, formuluje text o tom, jak probíhá především urputný boj mezi příznivci minerální vlny a polystyrénu. A v této souvislosti technické veřejnosti sděluje, že již hodně pamatuje, a proto může „trochu nahrát bojovníkům za polystyrén“, neboť ten vlastně u nás nehořel ani v dobách „dřevního socialismu“.
Jenže u profesionálního přístupu k dané problematice, bych místo populistických vět, (obratně zformulovaných tak, aby firemní byznys stále dobře „šlapal“), očekával spíše zásadní otázku - kdo vlastně v této zemi vykonává státní požární dozor a proč ve své institucionální kompetenci nerozhodne, co vlastně v ČR na fasádu patří? A možná by znalý profesionál přidal ještě další otázku - proč stát, který zateplování dotuje z veřejných financí, nepřispívá výhradně na izolační materiály nehořlavé a současně také zdravé z hlediska vnitřního prostředí zateplených staveb?
Poznámka 1
: Osobně bych se k obtěžování ostatních vtíravou reklamou ze zásady nesnížil. Musím však přiznat, jak cestou z pohřbu Stvořitele norem, mě překvapil pisatel druhého příspěvku sdělením, že v roce 2005 bylo chybou, když dodatečně změnil svůj původní souhlas s konečným návrhem revize ČSN 73 0821 (údajně mu to „poradil“ jistý Pavel Vaniš).Poznámka 2
: V dané souvislosti však lze optimisticky konstatovat, že v oblasti PBS se jenom dva kohouti hádají, komu výrobek méně hoří. Nedávno mi totiž ambulantní kardiolog, na otázku proč zahraniční lék na srdeční arytmii, který u mě evidentně zabírá a vykazuje také jisté preventivní účinky, není schválený pro použití v ČR – sdělil, že farmaceutická firma, která v ČR vlastní licenci na schválený preparát (říkejme mu třeba „normální rytmus“), je údajně tak korupční, že ovlivnila nejen schvalovací proces, který lék se bude u nás předepisovat, ale rovněž zajistila blokaci, aby se na tuto diagnózu neprodával žádný lék konkurenční, s jinou účinnou látkou ….?Již při své první zahraniční služební cestě po roce 1990 jsem se mohl přesvědčit, že Češi jako zátěž své minulosti přeceňují tituly. V civilizovaném světě je totiž rozhodující to, co člověk umí a nikoliv to, co si píše na zvonek u dveří (takže šéf anglické firmy s 5 tisíci zaměstnanci byl prostě J. Garcia, dokonce se narodil v Brazílii a návštěvy se u něj doma nepřezouvaly do pantoflů). Uběhlo téměř 25 let a shledávám, že jsme tuto zátěž v ČR nijak neodbourali a zejména ve skupině erárních zaměstnanců, ještě více „vyfutrovali“. Hitem nové doby se totiž stal tzv. „velký vědecký“ titul Ph.D (zkratka z latinského philosophiae doctor). Docela by mě v naší hasičské profesi zajímalo, na které vesmírné galaxii tento nadstavbový studijní program vyučují a jací meziplanetární školitelé jejich výzkumné práce vedou (neboť odborná uroveň současných padagogů, působích v našem oboru, je mi dostatečně známá). Protože, pokud na doctory občas v běžné praxi narazím, přestávám tu hasičskou philosophiae svým prostým selským rozumem chápat:
Krátce po zveřejnění minulého zápisníku zatelefonoval jeden z nich a položil mi otázku - proč jsem odpůrcem tlačítek Central/Total Stop? (k samotnému dotazu uvádím, že dotyčný se možná tázal z pověření jiného „drVoštěpa“ – třeba z centrály HZS, co měl u těchto tlačítek významné otisky prstů). Tak jsem mu vysvětlil standardní postup, jak zařízení, které chceme v rámci technické normy požadovat, se musí na začátku příslušné ČSN nejprve definovat a teprve na základě jasně zformulované definice je možné v navazujícím textu normy stanovit návrhový požadavek. Aby příslušné zařízení mohly v projektech navrhovat osoby, kterým profesně přísluší (tj. projektanti silnoproudu a nikoliv hasič ve svém, zpravidla „slohovém“ cvičení…). Jenom nevím, zda ho tato elementární logika přesvědčila a jestli se časem v PBŘ nedočkáme toho, jak budeme požadovat instalaci celé řady dalších centrálních uzávěrů plynu, vody, VZT a podobných, ve jménu „dobra“ spáchaných zhovadilostí.
Nedávno jsem doporučil v závěru technické zprávy, která shrnovala poznatky z výpočtu simulačního modelu konkrétního objektu, zvážit variantu samočinného spuštění více kouřových sekcí SOZ najednou. Zahraničnímu investorovi v místní průmyslové zóně, který věc předložil dále ke schválení, se cestou jednoho doctora z příslušného krajského HZS dostalo vyjádření, aby toto doporučení bylo ze závěrů vypuštěno. V rámci přesvědčování, abych dotčený text změnil, mi nvestor přeposlal úryvek firemní korespondence s tímto úředníkem, cituji: „argument HZS je takový, že chtějí, aby fungovalo jen SOZ ve výchozí sekci s požárem (tj. dle původního projektu PBŔ) a ostatní sekce si jednotky HZS otevřou manuálně“. Skutečnost, že ještě před příjezdem hasičů (nejbližší jednotce HZS to trvá bratru 30 minut) kouř zaplní celý prostor výrobní haly (jak bylo názorně zachyceno na videu, přiloženém k závěrečné technické zprávě), zřejmě místního, otitulovaného podnáčelníka vůbec nezajímala (hlavně když se dodrží podle normy vypracovaný projekt …).
Skoro mi vehnalo slzy do očí, když letos na celostátní, požární konferenci, prohlásila před 250 posluchači jedna erární „vědkyně“, že při provedené velkorozměrové zkoušce dřevostavby si v době 60 minut zachovaly stabilitu masivní prvky i stěny, které neměly otvory (tj. byly celistvé bez oken i dveří). To je mi panečku novinka. Již za dob mého podnikání jsme u dřevěných požárních dveří, konstrukční tloušťky 60 mm, dosahovali požární odolnosti 60 minut (to u nás věděl každý vyučený stolař, který se povinně musel zúčastnit zkoušky požární odolnosti, aby cítil pokoru k tomu, co bude dále vyrábět). Jenže kdo jiný než philosophiae doctor by měl vědět, že právě u těch otvorů v obvodových stěnách vězí zásadní problematika požární bezpečnosti dřevostaveb (její veřejné vyjádření mi připomíná jiný skvost, který již mám ve své sbírce – onehdy bylo vážně napsáno, že subtilní ocelová konstrukce dosáhne požární odolnosti 180 minut, pokud nebude vystavena požáru).
Tak jsem se od jedné účastnice nedávného profesního setkání HZS + projektantů, konaného pod křídly jisté realizační firmy, konečně dozvěděl „čistoskvoucí pravdu“, že ostravská „multifunkční aula Gong“ je vlastně naprojektována dobře – objekt prý má dvě chráněné únikové cesty typu C a že o tom „správném řešení“ moc lidi neví. Osobně přiznávám, že o konkrétní problematice něco málo vím, neboť jsem si nahlédnutí do projektové dokumentace u místního stavebního úřadu vyžádal (dokonce je mi známo, jak se ty CHÚC v podzemí vzájemně spojují …). Nechtěla však prozradit, kdo nám to na veřejnosti tak pěkně vystupoval v roli užitečného idiota (za takové tvrzení by se totiž mělo odebírat kulaté razítko, případně služební stejnokroj, či vysokoškolský diplom...). Jedno je však jisté, hlasatel "pravdy" měl bližší informace k projektu (nebylo totiž tak lehké se k němu dostat ) – buď to byl přímo zpracovatel PBŘ, nebo osoba závislá na zakázkách pro hlavního majitele objektu, případně někdo ve službách HZS, či profesní projektant, který to má vztahově velmi dobré u místního HZS (případně bezprecedentní kombinace předchozích variant…).
Jen pro zopakování připomenu, že u vnitřního shromažďovacího prostoru je naprosto prioritním požadavkem PBS, vytvořit takové podmínky, aby soustředěné osoby mohly tento prostor včas opustit (a nikoliv jaký typ CHÚC je pro ně připraven v navazující části objektu). Následující ukázkové video zobrazuje v horní části hlediště "Gongu" zjevný fakt, jak nedostatečně široké uličky mezi bloky sedadel a pouze dva započitatelné východy (v reálu jednokřídlové dveře), nezajistí v průběhu celé I. fáze rozvoje požáru (tj. 10 minut) evakuaci všech zde přítomných 880 diváků (jen pro upřesnění – výhradně dospělé osoby se na videu pohybují standardní normovou rychlostí a podle příslušné ČSN činí mezní doba evakuace, při zohlednění provozu SOZ, max. 180 sekund):
Poznámka:
Bohužel, při modelové panikové situaci zůstalo uvnitř hlediště i po deseti minutách evakuace více než 100 osob (a to jsem nesnížil rychlost evakuovaných ve vazbě na pohyb po schodech dolů, případně vzhledem k produkci kouře, anebo vůči zúžení vodorovného ochozu přídavnými židlemi, běžně zde provozovaného „přístavku“ a ani to, jak mezi diváky mohou být rovněž děti nebo starší osoby…). Taková událost by se jistě v reálném životě neobešla bez významné pozornosti světových médií všeho druhu. Možná právě nastal čas popřát, vždy usměvavému „automatu na slova“, který si tak zjevně užívá svůj současný pobyt ve Strakově akademii, k letošním Vánocům (aby pořád nemusel řešit jen uprchlíky, ale i vlastní občany). Oni údajně politici ve své ješitnosti poštu s vánočními gratulacemi čtou osobně. Tam bych mohl, po úvodní koledě, zařadit video, zachycující předpokládaný průběh evakuace osob z ostravského "Gongu" (jen nevím, zda k tomu přidám také závěrečný titulek, jak po požárech ve shromažďovacích prostorech východní Evropy, protestující dav v ulicích přímo bez voleb sesazuje premiéry…).
Je prosinec, a nadešel čas vyhlásit Blbost roku. Letošní volba byla poměrně snadná – vítězem se stává tuzemská akce: „požární dveře s deklarovanou odolností 7 minut“. Na začátku se zástupci dotčených státních institucí důležitě předváděli před kamerami a na konci “stáhli ohon mezi nohy“ a celou akci v tichosti „odpískali“. Jistě, nikdo ze zainteresovaných nemohl přiznat, že selhal hlavně stát a naprosto nesmyslný systém certifikací (tj. zejména netransparentní způsob přejímání vorků ve státem akreditovaných laboratořích, předávání výrobních výkresů testovaných vzorků až po provedených zkouškách a vydávání stavebně technických osvědčení zpravidla na základě dokumentace, kterou si podle své ekonomické potřeby vypracoval sám výrobce …). Zřejmě bude nadále platit stav, že pokud si zaplatíte, tak administrativní zaměstnanci příslušných Autorizovaných Osob (co třeba výrobě požárních dveří a jejich kontrole rozumějí asi tak, jako já pěstování kakaových bobů), vám vydají orazítkovaný „papír“ na cokoliv. Přitom nikdo ze zainteresovaných neměl odvahu k činu, co vždy následuje při výskytu maléru v automobilovém průmyslu (tj. od termínu tuzemské výroby první „cinknuté“ dřevotřískové desky, která nahradila odzkoušenou desku zahraniční výroby, stáhnout u podvádějících firem všechny dveře z trhu i ze všech staveb, kam mezitím dodávali ...).
Poznámka:
Osobně však preferuji jiný případ. Není sice tak aktuální, neboť pitomé ustanovení dnes již z textu příslušné normy zmizelo. Jenže právě letos se nakonec ukázalo, jaké astronomické škody napáchal. Jedná se o přiznání generálního dodavatele stavby, že máme v Praze „supertunel, dokonce Bentley mezi tunely“. Podle všech indicií hlavně proto, že byl v oblasti požárního větrání vyprojektován podle ustanovení jako vystřižených z hlášek brouka Pytlíka , kterého v reálném světě skvěle zastoupil tvor, s občanským příjmením Bebčák (na jehož erární plat my všichni daňoví poplatníci společně přispíváme). Jen nevím přesně, kolik miliard se zbytečně vyhodilo za tu vozovku, vedoucí v tunelu po průběžném mostě nad dvěma větracími a jedním kabelovým kanálem (přitom místo toho by možná stačilo udělat více průrazů do druhé trouby …).
Ve Věstníku ÚNMZ č. 11/2015 je kromě jiného uvedeno:
Od 1. prosince ledna 2015 začne k přímému použití platit anglické znění ČSN EN 12845 (38 9211), EN 12845:2015
Stabilní hasicí zařízení - Sprinklerová zařízení - Navrhování, instalace a údržba (jejím vyhlášením se zrušuje ČSN EN 12845+A2
stejného názvu z října 2009). Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 38/0011/15 Požární ochrana
- Slovník - Část 3: Elektrická požární signalizace (přejímaný mezinárodní dokument: ISO 8421-3:1989 – zpracovatel Asociace Gremium alarm Praha).
Hlavní stránka
Minulý zápisník