Pelc logo

Hlavní stránka
Zpět

ČSN 73 0833:2010 - článek 3.10

Původně se jednalo o vážně míněnou žádost o výklad článku 3.10 novelizované ČSN 73 0833:2010. Jenže při posouzení všech skutečností nešlo seriózní výklad či komentář k danému problému podat a tak nezbylo, než aby se situace chopil Saturnin.

Specifikace:

Předmětem projektu je 4 podlažní obytný dům (budova skupiny OB 2), který má požární výšku 12 m. Ve fázi zpracování PBŘ nevíme, zda investor bude mít ve 3 a 4. NP bytového domu mladé rodiny s malými dětmi do 3 let nebo zda se zde nebudou vyskytovat osoby starší 60 let. Takže vyvstává otázka, jak se vyrovnat s ustanovením nového článku a nové vysvětlující poznámky v ČSN 73 0833:

3.10 V budovách OB2 mohou být i obytné buňky pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace (viz poznámka 16 ČSN 73 0802:2009), aniž by šlo o obytné buňky sociální péče s větším počtem než 12 osob, které se požárně posuzují podle ČSN 73 0835. Požární zajištění těchto budov musí odpovídat.kapitole 5, zejména článkům 5.2.4, 5.3.2 a 5.3.5.

POZNÁMKA   Kromě obytných buněk mohou být v těchto budovách požární úseky souvisící nebo navazující s provozem těchto buněk, včetně různých služeb, garáží apod. Zvýšené požární zajištění těchto objektů nevylučuje využití obytných buněk jak pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace, tak pro zdravé osoby. Předpokládá se, že podle 3.10 bude nejméně polovina osob s omezenou schopností pohybu a orientace, takže nejde o nahodile se vyskytující starší osoby apod. Pokud v budově skupiny OB2 budou kromě buněk jak pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace i další běžné obytné buňky apod., bude nejméně příslušná část budovy navržena podle 3.10.

Kromě budov podle tohoto článku je třeba počítat i u běžných obytných buněk skupiny OB2 se stárnoucími osobami a s jejich omezenou schopností pohybu a orientace i v případě požáru; doporučuje se proto zejména u více podlažních budov skupiny OB2 zajistit bezpečnou evakuaci i stárnoucích osob.

V žádosti o výklad se dále uvádí: “ Pokud počítáme s tím, že v jednotlivých obytných buňkách budou 1-2 dotčené osoby (tj. malé děti nebo osoby starší 60 let), musíme dodržovat ustanovení článku 3.10; přitom v realizační praxi to vlastně znamená, že v každé budově pro bydlení (od 6 m a výše), musí být instalován evakuační výtah. Přitom není zřejmé, proč najednou máme mít evakuační výtahy od 6 m požární výšky, když do září 2010 postačoval jeden EV až od požární výšky 30 m (…a přitom se nezměnila zemská přitažlivost a ani podle statistiky enormně nepřibylo požárů bytových domů …). Můžeme sice v PBŔ napsat, že zde dotčené osoby nebudou, ale vzniká problém, že pokud zde následně budou, je to špatně - jak se to vlastně řeší?

Jen pro celkové doplnění - odkazové články 5.2.4, 5.3.2 a 5.3.5 jsou závazné a v praxi znamenají omezení požární výšky ve vazbě na konstrukční systém objektu, dále jde o korekci použití nechráněné únikové cesty pro max. 9 obytných buněk a současně pro požární výšku objektu h ≤ 6 m; poslední odkaz se týká nutnosti zřídit alespoň jeden evakuační výtah, pokud se obytné buňky s výskytem výše uvedených osob nacházejí ve výškové úrovni hp ≥ 6 m.

Saturnin, by možná konstatoval, že formulace samotného článku i celá poznámka jsou natolik neuchopitelné, že slovy jiného klasika - vznik takto pomýlené myšlenky mohlo způsobit snad jen "náhlé hnutí mysli v šestinedělí". Pak by praktičtěji dodal, že za pětinásobné snížení výškového limitu pro instalaci evakuačního výtahu zřejmě může stav, kdy v současné Takové Normální Komisi č. 27 pro požární bezpečnost staveb, dva členy, co uměli programovat simulační modely, nahradily paní ze “Svazu invalidů” a z “Ředitelství silnic a dálnic”. Prý by bylo nejlepší, když už dnes máme v TNK 27 opravdové znalce, aby někdo z dotčených zašel na stavbu a při kontrolním dnu si o všem pěkně popovídal s investorem.

Poznámka:   To, jak se v průběhu užívání stavby s lety mění věková struktura obyvatel, můžeme analogicky přirovnat k průběhu venkovních teplot v jednom kalendářním roce (např.: klesne v nějakém dnu v roce teplota pod 0°C , anebo stoupne v některém dnu přes +15°C a bude takových dnů alespoň polovina ?). A pokud v bytovém domě o požární výšce  h ≥ 6 m nebude evakuační výtah, jistě se v Katastru nemovitostí bude krásně vyjímat zápis pro zátěž ve tvaru: “ V objektu nebo v jeho příslušné části nikdy nesmí současně bydlet více jak 6 osob, mezi které se započítávají děti ve věku 3 - 6 let nebo osoby starší 60-ti let, anebo osoby se sníženou sluchovou schopností vnímání, dále osoby se sníženou pohyblivostí, popř. odkázané na částečnou pomoc jiných osob (např. invalidé”). A už vidím zaměstnance Katastrálního úřadu, jak takovou zátěž budou do listů vlastnictví radostně a ochotně zapisovat.

František Pelc