ČSN 73 0831:2011 - článek 5.2.6
Opět nastala situace, kterou společně se Saturninem zrovna nevítáme – na základě žádosti zaslané do naší kanceláře od profesně působící osoby, bylo nezbytné přečíst si další z „inovativních“ ustanovení znásilněné ČSN 73 0831:2011 (dokonce jsme museli přečíst návrhové „perly“ ze dvou časových období).
Nejprve pro pořádek výchozí text z prosince 2001:
5.2.6 Ve smyslu 8.14 ČSN 73 0802:2000 se všechny shromažďovací prostory zařazují do skupiny U1. Požadavkům 8.14 ČSN 73 0802:2000 musí vyhovovat i shromažďovací prostory vybavené samočinným stabilním hasicím zařízením. U podlahových krytin se doporučuje použít hmot o stejném indexu šíření plamene is jaký se vyžaduje u stěn.
|
Následuje podstatná úprava článku z června 2011:

Nakonec současné znění ČSN 73 0831 ed. 2 z října Nakonec současné znění ČSN 73 0831 ed. 2 z října 2020::

Saturnin si povzdechl, že návrhové manévry ve stylu „ode zdi ke zdi“ setrvale pokračuji (připomíná to pohádkové hlášky starého krále: „…odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil“). A přidal větu, co by si o tvůrčím povědomí autorů pomyslela dnešní umělá inteligence, kdyby skutečně uměla myslet.
Abychom dostáli tradici naší kanceláře, uvádíme věc na pravou míru:
- Výchozí ustanovení umožnilo použít na povrchové úpravy stěn, podhledů nebo viditelných nosných konstrukcí tradiční prvky - např. hoblované masivní dřevo vyhovělo indexu šíření plamene po povrchu (is) nepřesahují hodnotu 50 mm/min (dokonce se tato formulace zamlouvala Stvořiteli norem, který prohlásil, že ji bude aplikovat i v jiných ČSN).
- Pak se anonymní „Van Bruselista“ pokusil převést „nepřevoditelnou“ skupinu povrchových úprav U1 na systém tříd reakce na oheň.
- Jenže všechny testy ke klasifikaci probíhají ve svislé poloze a nepostihují očekávané realizační případy (tj. stropy, podhledy, trámy apod).
- Především doplňkový parametr materiálu: „plamenné hořící kapky/částice“, normativně odzkoušený ve svislé poloze, nic nevypovídá o jeho chováni při instalaci v horizontální poloze.
- Zřejmě proto byla „převodem“ aplikovaná evropská klasifikace doplněna o formulaci, že materiály použité na povrchové úpravy stěn a stropů vnitřních shromažďovacích prostorů (ve výchozím znění bylo všech) musí mít index šíření plamene is = 0 mm/min (nikoliv is ≤ 50 mm/mim, jak pro „Podhledy“ odpovídalo odkazové ČSN 73 0802, pro skupinu U1).
- Tomuto inovativnímu požadavku vlastně vyhovují jen nehořlavé materiály.
- Proto zřejmě v roce 2020 přišla další „tichá“ úprava, která novým přílepkovým odstavcem dovolila pro nosné konstrukce na bázi dřeva téměř vše.
- Podle naší kanceláře není přitom podstatné, zda se u dřevěných nosných konstrukcí jedná o rostlé nebo o lepené lamelové dřevo (podle ČSN EN 1994-1-2 mají totiž stejnou nebo srovnatelnou rychlost zuhelnatění - blíže viz Tabulka 3.1).
- Pro obklady stěn a stropů se však současným přílepkem nic nezměnilo.
Proto v naší kanceláři nadále doporučujeme u materiálů na bázi dřeva, použitých na povrchové úpravy jakéhokoliv provedení, držet se pro vnitřní i venkovní shromažďovací prostory výchozího normativního ustanovení (tj. s limitem pro pohledové konstrukce is ≤ 50 mm/min a is ≤ 75 mm/min pro stěnové konstrukce).
Poznámka
: Problematika celoplošného zkrápění dřevěných povrchových úprav, by vyžadovalo samostatné posouzení (zatím k jeho realizaci naše kancelář žádost neobdržela).
František Pelc + Saturnin