Ručka.jpg(1 kb) Měl jsem upřímnou snahu uvést alespoň jednu profesní pozitivní zprávu (původně o tom, jak za účasti primátora metropole, otevřeli novou hasičskou zbrojnici pro SDH) – jenže při prohlížení fotogalerie z akce se ukázalo, že přímo v prostoru garáže mají instalováno topidlo na tuhá paliva (konkrétně, teplovzdušná kamna Falco Eco 30 kW):

Poznámka: Docela by mě zajímalo, zda byl na kolaudaci objektu přítomen také zástupce HZS? Případně, jestli na místě požil tradiční chlebíček a pak bez výhrad se vším souhlasil?. Anebo se již v takových objektech přestal vykonávat státní požární dozor („u hasičů přece nehoří“) a striktně se uplatňuje pochybná „kategorizace“ staveb – drobné, jednoduché, vyhrazené (pro kamarády) a zbytek (na ten se občas podíváme…)?

Ručka.jpg(1 kb) Kdo byl první únorový týden na beskydském Ondřejníku, nemohl přehlédnout (nejen podle hluku a výfukových zplodin), jak hasiči našeho kraje razoviteho zvyšovali „uhlíkovou stopu“. Za plného turistického provozu zde v rámci výcviku účelově přidávali do statistik motohodiny pro generalisimovy oranžovo-růžové hračky; možná současně s cílem zbavit tažný stroj + pásový přívěs usazeného prachu (nejen daňový poplatník aby zaplakal…).

Jistě, pod křídly projektu: „Zvýšení připravenosti HZS k řešení a řízení rizik, způsobených změnou klimatu“, se může „schovat“ nákup čehokoliv. Přesto by mě zajímalo jak „efektivní“ byla útrata 2 x 5 milionů korun a kolikrát od dubna 2019 tyto „pasáky“ vyjely z garáže?

Poznámka: V souvislosti s klimatickou změnou se dá očekávat spíš oteplení než ochlazení. Přitom v sousedním Rakousku, kde hasičské vybavení často a docela pozorně sleduji, jsem nic takového nespatřil (navíc Alpy jsou panečku jinačí hory než Beskydy…)?

Ručka.jpg(1 kb) Dne 3. března uplyne rok od skutečnosti, kdy jsem písemně (jako zpracovatel dotčené části ČSN 73 0831) požádal příslušné ministerstvo (MPO ČR), aby sjednalo nápravu, ve věci normativní legalizace „trestného činu obecného ohrožení“ – spočívající ve faktu, že nyní v jedné řadě sedadel hlediště vnitřního shromažďovacího prostoru může být navrženo až 130 sedadel!!!???

Ministerstvo mi následně 25. března odpovědělo (formou sdělení pro občana slaboduchého), že ve věci konsenzu a nestrannosti zasahovat do samotného procesu tvorby ČSN, předávají věc k přímému vyřízení pověřené instituci ÚNMZ, jakožto zakladateli České agentury pro standardizaci (tj. subjektům, které celou patálii spáchaly). Bohužel tímto alibistickým sdělením jakákoliv činnost v dané záležitosti zcela ustrnula (možná proto, že jsem v podání zdůraznil, že mě neuspokojí sdělení ÚNMZ nebo referentů z jeho organizačních složek, že znění dotčené normy je správné, neboť jej schválila TNK 27).

Je více než smutné, zejména v souvislosti se stavem provedení hledišť při letošní zimní olympiádě (nedávno proběhla v největším uměle zasněženém pracovním táboře světa), že jsme se v ČR vrátili ke vskutku „bolševickému“ přístupu vůči ochraně osob v případě panikové situace:

Poznámka: Jistě, nic se nestane v případě jednoho přítomného diváka, anebo u zcela prázdného hlediště. Bohužel, diváků bývá zpravidla více a mě na celé záležitosti znepokojuje, v jaké pozici se ocitá běžný profesní projektant, kterému obecně platný právní předpis, s odkazem na příslušnou ČSN, ukládá, aby při projektování hledišť postupoval podle normových ustanovení???

Ručka.jpg(1 kb) V souvislosti s renesancí instalací fotovoltaiky na střechách stávajících budov, jsem obdržel žádost o technickou pomoc, cituji:

„Jedná se nám o rozsáhlou instalaci fotovoltaických panelů, které mají být umístěny na střeše skladové haly. Konkrétně na neprůhledných, šikmých stranách u 22 ks šedových světlíků, se sklonem k jihu. V každé kolmé stěně světlíku je pás prosklení 2,3 x 112 metru, u kterého z pohledu požární bezpečnosti hrozí, podle stanoviska HZS xxxx, riziko šíření požáru. V příloze přikládám řez střechou. Dokázal byste na základě tohoto zadání spočítat minimální bezpečnou vzdálenost od světlíkových oken, pokud by to vůbec vyšlo?"

Na příchozí e-mail jsem odpověděl, že kromě kompletních výkresů je nutné znát také míru požárního rizika v prostoru pod střechou. Z komunikace vyplynulo, že pisatel je obchodně-technický zástupce realizační firmy (nikoliv profesní projektant), a proto mi následně poslal výkres půdorysu haly a místo PBŘ fotky vnitřního prostoru skladu:

Poznámka: Vzhledem ke skutečnosti, že stanovení odstupové vzdálenost je výhradní záležitostí II. fáze požáru, nechápu proč územně příslušný HZS vyžaduje vymezení odstupové vzdálenosti vůči novým instalacím na střeše, když samotná střecha a zejména její nosné konstrukce (nechráněná ocel + dřevo) nemají ve fázi plně rozvinutého požáru odpovídající požární odolnost? Anebo je snad něco takového dnes zapsáno v korupčních přílepcích, či změnách současných ČSN 73 08xx…?

Ručka.jpg(1 kb) V minulém roce jsem v rámci Zápisníku několikrát psal o požárech, při kterých si místní hasiči pěkně „zacvičili“ (ve III. nebo IV. stupni poplachu), a to při likvidaci požárů objektů, kde obvodové nebo střešní pláště, byly vyplněny zaručeně nehořlavou izolací z polyuretanové nebo fenolické pěny. U nedávného miliardového ohně v Ml. Boleslavi, zatím Gř HZS avizovaná vyšetřovací komise žádné bližší podrobnosti k izolacím zničených továrních hal veřejně nesdělila (i když z pořízených fotek při zásahu je spojitost více než zřejmá). Přesto můžeme z několika indicií usoudit, kdo se řadí mezi „proponenty“ firmy, na jejichž hořících produktech si mohou naši hasiči tak „krásně a dlouho užívat“.

V inzertní části časopisu Stavebnictví (č. 09/2020) propagovala spol. Kingspan neskutečné výhody fasádní izolace, provedené deskami z fenolické pěny. Zde mimo jiné napsali, cituji: „ … nevyžadují další protipožární opatření v podobě požárních pruhů z minerální vlny, kde by se tato kombinace z tepelně technického hlediska jevila jako absurdní“ (sice reklama, přesto by se dalo namítnout - a co takhle neabsurdní hledisko vůči podmínkám II. fáze plného rozvoje požáru).

Následně v témže časopise (č. 11/20), tentokrát již v neinzertní části, vyšel článek od M. Párové a V. Kratochvíla (pro přehlednost oba uvádím bez titulů), kde odborné veřejnosti „nabízejí“ izolační desku od výše uvedené společnosti (Kingspan), dále cituji „…Kooltherm K5 je možné dle testování a klasifikace ze strany PAVÚS a.s., použít jako tepelně izolační materiál ucelené sestavy vnějšího zateplení (ETICS) pro objekty s požární výškou h ≤ 22,5 m“ (bohužel v pražských kancelářích PAVÚS již „od stolu“ vyhlásili za báječně nehořlavé celou řadu materiálů, u kterých v praxi na jejich hašení pomalu nestačila ani všechna voda z přehrady…).

Nakonec můžeme na webu dohledat, jak jistá spol. Kraso avizuje na svých webových stránkách - „Nové vydání knihy“:

Poznámka1: Už slyším námitky - to je určitě zcela náhodná spojitost. Stejně tak, jako je krystalicky čisté, když příslušník ve služebním poměru provozuje pod křídly státu vlastní podnikatelskou aktivitu v témže oboru (dopředu oponuji - netuším, že by nějaký příslušník dopravní policie provozoval sám, anebo se svou rodinnou, třeba soukromou detektivní kancelář)???

Poznámka2: Možná si kladete otázku, zda není takový příspěvek zbytečný – není, ani náhodou, pokud se chapadla „chobotnice“ rozrůstají. V tomto případě totiž nejde o řadového příslušníka HZS, který si občas něco „přivydělá“ zavážením turistů autobusem na Jadran. Zmíněný příslušník je současně: „Hasičem roku 20xx“, předsedou TNK 27 a dokonce za odbornost PBS členem akreditační rady České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (tj. stejná absurdita, jako kdyby člověk, který si pravidelně čistí zuby, zastupoval praktikující zubaře v České lékařské komoře).

Ručka.jpg(1 kb) Ve Věstníku ÚNMZ č. 2/2022 je kromě jiného uvedeno:


Hlavní stránka Minulý zápisník