Poznámka:
Nechci zrovna spekulovat o tom, proč univerzální tísňovou linku neprovozuje instituce, která má statisticky nejvíce volání (což v ČR hasiči rozhodně nejsou). Zajímá mě základní ekonomická podstata, celostátně propagované, největší krajské dotace - po zkušenostech ze své dřívější podnikatelské praxe konzervativně odhadují, že za sumu 0,6 miliardy Kč evropských dotací + cca 51 miliónů z národních zdrojů, se dala pořídit zbrusu nová výrobní hala o ploše minimálně 15 000 m2 , včetně technologie, pro přinejmenším 300 zaměstnanců, která svou produkcí mohla řadu let přispívat k vyššímu HDP státu. Nic takového však v sídelním krajském městě nebo v jeho okolí, nevidím. Jenom jakýsi přestavěný skelet, kdysi nedokončené investice družstva invalidů Meta (menší než správní budova firmy, v níž jsem dříve působil), který asi slouží jako další „call centrum“ (tj. místo přímého volání hasičům na linku 150, použijete univerzál 112 a oni vás odtud k hasičům na linku 150 přepojí). To je mi panečku dobře integrovaná bezpečnost, když už jsme v kraji jedno CTV prokazatelně provozovali!!! Stručně shrnuto - i kdyby v novém provozu měli operátoři všechny klapky na klávesnicích z ryzího zlata, nábytek potažený kořenovou dýhou, čalounění pracovních židlí z krokodýlí kůže + vycpané rajčím peřím a celou budovu v pasívním standardu i energeticky zcela soběstačnou, tak pořád mi zde velká částka z podivuhodné „loterie euromiliony“, nějak chybí … ???? Stále platí a v tuzemsku možná zvlášť, že „peníze jsou mocná čarodějka“. Když jsem 1. prosince 2016 vyhlásil v Zápisníku profesní blbost roku: „prasečák = nemocnice“, začaly se dít věci:ÚNMZ Praha zaslal o osm dnů později prezidentovi Agrární komory dopis (čj.: ÚNMZ/09203/2400/2016-003), ve kterém mu s obecným odkazem na „společné jednání zástupců Agrární komory ČR, MV Gř HZS a ÚNMZ“, předkládá společné stanovisko eráru ke zmíněné problematice.
Všechny písemné úkony v dotčené záležitosti se tímto dokumentem posunuly na vyšší úroveň řízení.
Pod průvodním dopisem je sice podepsán pouze vedoucí oddělení stavebnictví ÚNMZ, přitom adresátem již není Svaz chovatelů prasat ČR, ale Agrární komora ČR (i když o chovech prasat se v úvodní větě „Společného metodického stanoviska Gř HZS + ÚNMZ“ prokazatelně píše).
Pod „Společným metodických stanoviskem Gř HZS + ÚNMZ“, vydaného téhož dne 9.12. 2016, je na straně jedné podepsán zástupce MV ČR (zde stvrzení podpisem přešlo z pozice referent + vedoucí odboru, na náměstka generálního ředitele HZS ČR) a na straně druhé se za ÚNMZ podepsal ředitel „Sekce odborných působností“.
Oba protagonisté ve „Společném stanovisku...“ servilně sdělují, že ve stájích se již z hlediska odkapávání hmot nemusí na 10 % plochy dodržovat prokazování podle ČSN 73 0865 (i když k takovému výkladu platného ustanovení normy nemají žádnou pravomoc a navíc se zjevně vymyšlenou číselnou hodnotou, která v dotčené ČSN z principu vůbec uvedena není).
Kromě toho na závěr „Stanoviska…“ oba podepsaní státní úředníci, slibují lobbistickému spolku (hájícímu zpravidla ekonomické zájmy), že z důvodů zamezení problémů zajistí, cituji: „bude v nejbližší době zařazen do plánu technické normalizace úkol na změnu ČSN 73 0842“.
Poznámka:
Soudím, že jde o téměř dokonalou formu korupce, kdy za úpravu ČSN, ve smyslu toho, aby dobře šlapal Váš byznys, zaplatíte z cizího, tedy z přebytkového státního rozpočtu (kupříkladu příspěvkem na činnost HZS…). Současně mě na celé kauze zaráží ještě jedna skutečnost – jak reprezentanti téměř ústředního eráru, dnes nijak neskrývají projevy korupce a svá stanoviska k ní formulují jazykem, jako by všichni lidé, kterých se dopady jejich konání profesně dotýkají, měli jen o něco málo větší inteligenci, než vykazuje právě trefená kulečníková koule. Dne 12. prosince 2016 jsem e-mailem obdržel oficiální oznámení o změně názvu a sídla společnosti – konkrétně, že Hasil a.s. Ostrava se od 31.12. 2016 mění na: ASSA ABLOY Door Czech Republic a.s., se sídlem Dolní Měcholupy, Praha 10. Téhož dne jsem na stejné téma ještě obdržel obrázek: „smutný příběh.jpg“: Kromě běžných konzultačních rad (neboť šlo o registrovaného zákazníka na mém webu), již více jak 15 let, nemám s touto firmou nic společného. Přesto, mi přijde paradoxní současné směřování firmy, která blahé paměti již v minulém století:vlastními výrobními kapacitami produkovala dřevěné, ocelové i hliníkové požární dveře + stěny (s alternativami výplní – plné x kazetové x prosklené),
vyráběla prosklené požární stropy a požární střešní světlíky,
měla v nabídce také multifunkční požární dveře (v kombinacích variant: požár x kouř x zvuková izolace x odolnost proti vloupání),
celý sortiment pokrývala vlastními protokoly o zkouškách požární odolnosti,
při až 400 zaměstnancích vykazovala produktivitu práce na hlavu, a to cca 4 x větší, než se kterou se dnes chlubí erárem investičně dotované nadnárodní firmy, jejichž montovny právě v kolonii Česká republika působí,
ve vybraných regionech svážela zaměstnance na ranní i odpolední směnu firemním autobusem,
poskytovala 13-tý plat “na dovolenou” a 14-tý plat “k Vánocům”,
ve výrobních provozech hradila obědy,
měla systém bezúročných půjček pro zaměstnance,
provozovala prodejnu potravin v obci, kde měla výrobní závod,
platila zaměstnancům i jejich rodinným příslušníkům některá preventivní očkování.
Poznámka:
Ve věcné souvislosti se obecně zamýšlím nad faktem, zda rozvoji firem svědčí, dnes tak preferované „managerské“ řízení (kdy přišedší borec o výrobní podstatě svěřeného podniku nic neví, ale „umí“ snižovat náklady; a pokud za dva roky dosáhne svého limitu, tak odejde snižovat jinam a na jeho místo přijde jiný „snižovatel“, který má limity úspor posunuty ještě níže – tj. v ideálu „nic nevyrábět“). Pak se nesmíme divit, když výsledným produktem takového řízení zůstane zmar a spol. Hasil: již nemá závod v Bělotíně, ani závod v Němeticích, ani dvě montážní střediska, ani správní budovu v Porubě a zrovna prodává poslední výrobní závod v Ostravě, s propouštěním 43 zaměstnanců. Tím si současně zruší vlastní výrobu dřevěných i kovových dveří a zbytkovou výrobu hliníkových výplní otvorů (tj. montáž ze systémových komponentů), přesune do pronajatých prostor. Ostatní sortiment nová firma bude pouze nakupovat a obchodovat s ním. Tento stav mi přijde analogický pravidlům „pyramidové hry“, kdy všichni budou sedět v kancelářích a klikáním tlačítek obchodovat (jenže, kdo bude výchozí produkt vyrábět, když je primárně spojen s náklady; a co když dojdou výrobci i v jihovýchodní Asii …. ???). Možná se najde další obchodník „managerského typu“, co již nemá žádné zaměstnance (jen lidi na IČ), který „uchopí na zemi ležící“ značku HASIL a bude pod ní dále obchodovat, se zatím ještě někde vyráběnými požárními dveřmi … Se začátkem roku jsou spojeny různé prognózy – proto uvedu krátkou profesní predikci pro následující rok 2017:Nic není tak velká pitomost, aby to dnes někdo formou přílepku neprosadil do novelizace požární normy.
Setrvale platí nečinnost ve věcech, které by akutní řešení vyžadovaly.
Místo správného řešení, pořád stačí přinést správný papír.
Akce: „Požární dveře s deklarovanou odolností 7 minut“ spí věčným spánkem.
Nedaří se zastavit invazivní nástup plastů ve stavebnictví ČR.
Flexibilní jedinci volají po neomezené velikosti požárního úseku skladu.
Skupina zkušených čínských specialistů se pokusí o resuscitaci padlých plošin BUMAR.
Ve statistice požárnosti nadále nebudeme sledovat, zda efektivně fungovala instalovaná aktivní PBZ.
Epidemie „zářívě-červené“ (tj. oranžovo-růžové) barvy se bude přesouvat do dalších krajů ČR.
Při přepřáhání na Gř HZS se, v dobré snaze zlepšit personální stav ústřední požární prevence, narazí na ochranné mantinely služebního zákona.
Dramaturgie pořadu „Mluvte se mnou – nemluvte do zdi“, plánuje zařazení aktuálního tématu, zda „příslušník má pod uniformou nosit slipy nebo trenky“.
Při vzniku mimořádné události budeme nadále čekat až v postiženém objektu současně začne hořet; dokonce i v čase teroristických útoků (páchaných bezprostředně za humny ČR), stále budou tuzemské východy, řádně označené mezinárodním symbolem EXIT, blokovány proti okamžitému otevření ryze českou specifikou, a to systémem EPS.
Na rozdíl od akce EET (kdy fixní i provozní pořizovací náklady jdou masochisticky k tíži každého sledovaného subjektu), se pro zlepšení kontrolní činnosti v oblasti PO, zváží zavedení projektu EPP (Elektronická Požární Prevence), kdy místo fyzických kontrol na místě, pořídíme z euro-dotací do vybraných objektů soustavy kamer a budeme tak stav PO sledovat online, přímo ze služebních kanceláří (současně se elektronického systému využije i pro stanovení nápravných opatření, ukládání případných pokut a jejich výběr).
Utratíme více společných financí za termokamery, aby zasahující hasiči mohli při požárech zateplených fasád, anebo sendvičových panelů sledovat, kde jim to vlastně hoří (zda, jako kdysi, směrem nahoru nebo, jako dnes, také do stran a zpravidla i směrem dolů).
Možná oceníme také hlavního „polyuretanáře“ v ČR medailí „Za rozvoj PO“.
V reakci na zrušení školních bufetů se sladkostmi, zvážíme v rámci další novelizace vyhlášky, možnost instalovat do prostorů CHÚC také prodejní automaty na zeleninové svačinky a ve víceletých gymnáziích preventivně i automatů na kondomy.
Plánuje se vydání nové řady hasičských pohádek.
Poznámka:
Stále však věřím, že se dočkáme příznivějších události. K tomu Vám všem přeji hodně zdraví, zdaru i zdravého rozumu. Ve Věstníku ÚNMZ č. 12/2016 je kromě jiného uvedeno:Od 1. ledna 2017 začne platit ČSN EN 81-73 (27 4003) Bezpečnostní předpisy pro konstrukci a montáž výtahů - Zvláštní použití výtahů pro dopravu osob a osob a nákladů - Část 73: Funkce výtahů při požáru; (současně se zrušuje ČSN EN stejného označení i názvu ze srpna 2016).
Od 1. ledna 2017 začne platit ČSN EN 50244 ed. 2 (37 8371) Elektrická zařízení pro detekci hořlavých plynů v obytných budovách – Návod pro výběr, instalaci, použití a údržbu; (s účinností od 2019-03-14 se zrušuje ČSN EN 50244 stejného názvu z prosince 2000).
Od 1. ledna 2017 začne platit ČSN EN 16724 (72 7108) Tepelněizolační výrobky pro použití v budovách - Pokyny pro montáž a upevnění pro zkoušení reakce na oheň vnějších tepelněizolačních kompozitních systémů (ETICS); (současně se zrušuje ČSN EN stejného označení i názvu z července 2016).
Od 1. ledna 2017 začne platit ČSN 73 4201 ed. 2 Komíny a kouřovody - Navrhování, provádění a připojování spotřebičů paliv.
Od 1. ledna 2017 začne platit změna Z1 ČSN EN 13501-4+A1 (73 0860) Požární klasifikace stavebních výrobků a konstrukcí staveb - Část 4: Klasifikace podle výsledků zkoušek požární odolnosti prvků systémů pro usměrňování pohybu kouře; (výchozí norma z února 2010).
Od 1. ledna 2017 začne platit změna Z4 ČSN 73 4201 Komíny a kouřovody - Navrhování, provádění a připojování spotřebičů paliv; (výchozí norma z října 2010).
Od 1. ledna 2017 začne k přímému použití platit anglické znění ČSN EN 13501-2 (73 0860) Požární klasifikace stavebních výrobků a konstrukcí staveb - Část 2: Klasifikace podle výsledků zkoušek požární odolnosti kromě vzduchotechnických zařízení; (jejím vyhlášením se zrušuje ČSN EN stejného označení i názvu z února 2010).
Od 1. ledna 2017 začne k přímému použití platit anglické znění ČSN EN 13501-4 (73 0860) Požární klasifikace stavebních výrobků a konstrukcí staveb - Část 4: Klasifikace podle výsledků zkoušek požární odolnosti prvků systémů pro usměrňování pohybu kouře; (jejím vyhlášením se zrušuje ČSN EN stejného označení i názvu z února 2010).
Od 1. ledna 2017 začne k přímému použití platit anglické znění ČSN EN 13501-5 (73 0860) Požární klasifikace stavebních výrobků a konstrukcí staveb - Část 5: Klasifikace podle výsledků zkoušek střech vystavených vnějšímu požáru; (jejím vyhlášením se zrušuje ČSN EN stejného označení i názvu z února 2010).
Od 1. ledna 2017 začne k přímému použití platit anglické znění ČSN EN 15269-5+A1 (73 0868) Rozšířená aplikace výsledků zkoušek požární odolnosti a/nebo kouřotěsnosti sestav dveří, uzávěrů a otevíravých oken včetně jejich prvků stavebního kování - Část 5: Požární odolnost prosklených, závěsových a otočných dveřních sestav a otevíravých oken, v kovovém rámu; (jejím vyhlášením se zrušuje ČSN EN stejného označení i názvu ze srpna 2014).
Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 34/0048/16 Elektrická požární signalizace - Část 5: Hlásiče teplot - Bodové hlásiče; (přejímaný mezinárodní dokument: FprEN 54-5 – zpracovatel ÚNMZ Praha).
Ukončení platnosti ČSN EN 60695-11-2:2004 (34 5615) Zkoušení požárního nebezpečí - Část 11-2: Zkoušky plamenem – Zkouška předsměšovaným plamenem o jmenovitém výkonu 1 kW - Zařízení, uspořádání ověřovacích zkoušek a návod.
Ukončení platnosti ČSN EN 50267-1:1999 (34 7104) Společné metody zkoušek pro kabely v podmínkách. požáru - Zkoušky plynů vznikajících při hoření materiálů z kabelů - Část 1: Zkušební zařízení.
Ukončení platnosti ČSN EN 50267-2-1:1999 (34 7104) Společné metody zkoušek pro kabely v podmínkách požáru - Zkoušky plynů vznikajících při hoření materiálů z kabelů - Část 2-1: Postupy - Určení obsahu kyselinotvorných halogenových plynů.
Ukončení platnosti ČSN EN 50267-2-2:1999 (34 7104) Společné metody zkoušek pro kabely v podmínkách požáru - Zkoušky plynů vznikajících při hoření materiálů z kabelů - Část 2-2: Postupy - Určení stupně kyselosti plynů během hoření materiálů kabelů měřením pH a vodivosti.
Ukončení platnosti ČSN EN 50267-2-3:1999 (34 7104) Společné metody zkoušek pro kabely v podmínkách požáru - Zkoušky plynů vznikajících při hoření materiálů z kabelů - Část 2-3: Postupy - Určení stupně kyselosti plynů během hoření materiálů kabelů stanovením váženého průměru pH a vodivosti kompositních materiálů.
Hlavní stránka | Minulý zápisník |