Hlavní stránka |
Minulý měsíc mě vlastní internetový filtr upozornil na zajímavý text, ve vztahu ke klíčovému slovu požár – někdo si totiž na oficiálním webu Českého hydrometeorologického ústavu všimnul, jak v okolí Plzně je možné na aktuálních mapách sledovat výrazný nárůst oblačnosti, konkrétně v místě, kde právě hoří jeden objekt. Tak jsem zapátral a přečetl si oficiální zprávu:
Ve čtvrtek 12. června 2014 v 17:14 hodin vyhlásilo operační středisko poplach profesionálním i dobrovolným jednotkám z Plzně i okolí. Důvodem byl požár průmyslové haly objektu XXXX v plném rozsahu. Vyhlášen byl třetí stupeň požárního poplachu. Hydrantová síť nestíhala pokrýt obrovské množství odběru vody, hasiči doplňovali vodu z Litické přehrady, kde hasiči museli zřídit dvě čerpací stanoviště. Nasazena byla veškerá technika z Plzně i okolí. Kvůli požáru bylo nutné, aby občané obcí Dobřany, Chlumčany, Lhota, Litice a Valcha nevětrali a pokud možno nevycházeli ven, popřípadě svůj pohyb v okolí požáru omezili na nezbytně nutnou dobu. V ovzduší byly čichově zjistitelné organické látky, nejsilnější koncentrace byly naměřeny v okolí Litické přehrady. Krátce před 21. hodinou, tedy téměř po čtyřech hodinách náročného zásahu, dostali hasiči požár pod kontrolu |
Foto 1: Evidentně hoří izolace “štítové” strany, kdysi celistvé fasády
Foto 2: Na torzu fasády není patrná žádná známka po minerální izolaci
Poznámka 2: Přijde mi docela zvláštní, že zjevnou korupci se zaručeně “nehořlavým PUR” nikdo v ČR nevyšetřuje, ani trestně nestíhá. A přitom se dnes docela intenzivně šetří, kdo před Vánoci roku 2012 roznášel z Úřadu vlády (od bývalé prodavačky jednoho závodního bufetu) lístečky s tím, jakou kabelku ji mají v Praze na Pařížské ulici koupit. Když tady je všechno daleko průkaznější – někdo sepsal účelový zkušební předpis, někdo jej schválil k používání, někdo “ekvivalent druhu DP1” navrhnul do normy, někdo tuto změnu normy doporučil k vydání, v nějaké certifikované laboratoři tuto účelovou zkoušku provedli, někdo o ní sepsal protokol a jistě někdo i protokol o klasifikaci. A všichni to udělali vědomě a dokonce si za to zpravidla nechali zaplatit. A my, prostí občané, pak kroutíme nevěřícně hlavou nad tím, jak nám svým rozsahem i poměrně malý požár těchto zaručeně “nehořlavých” stavebních výrobků zaznamenávají meteo-přístroje jako hustou oblačnost. Tak, nevím …
Psal jsem o vodních SHZ minule, ale přesto volím zamyšlení na dané téma ještě jednou. Nedávno jsem jako “přes kopírák” zažil na jiném místě vlastně totéž. Kvůli překročení normové limitní plochy požárního úseku skladu, se měla provádět počítačová simulace toho, jestli navržené sprinklery dokážou požár uhasit ještě před příjezdem požárních jednotek. Přišel mi k zakázce balík výkresů konečného stavu SHZ a nespočet stránek hydraulických výpočtů. Z hlediska logistiky objektu se při světlé výšce skladové haly 9,0 m má na sebe blokově ukládat 6 ks přepravních kontejnerů, o dílčí výšce 1,2 m. Vše mělo v případě požáru uhasit vodní SHZ rychlé reakce, typu ESFR, s průtokem více než 600 l/minutu na jednu otevřenou hlavici.
Když jsem rozložil půdorys, tak v průmětu jednoho makrolonového střešního světlíku (geometricky 4 x 10 m) bylo navrženo neuvěřitelných 24 ks hlavic (blíže viz následující výsek):
Protože světlík svým provedením tvořil ve střeše dílčí akumulační prostor, tak jsem ložisko požáru v simulačním modelu posunul právě pod průmět tohoto světlíku. A do doby 300 sekund probíhajícího výpočtu se otevřelo všech 24 hlavic (tj. dodávka vody bratru 24 x 600 = 14,4 m3/minuta). A proto jsem se pana specialisty projektanta SHZ zeptal jak postupovat dále, když mám zásadní disproporci, neboť v souběžném hydraulickém výpočtu je čerpadlo i celý systém dimenzováno na max. 12 otevřených hlavic. Dostalo se mi “jasné” odborné odpovědi, cituji: “…hlavice ve světlíku jsem zahustil kvůli pojišťovně, ale nepočítám s nimi při hydraulickém výpočtu, neboť se stejně neotevřou … ”.
Tak jsem se raději zeptal objednatele, který k problému konstatoval, že jejich pojišťovna provedení světlíků bez hustšího rozmístění sprinklerů posuzuje jako kritickou neshodu – k tomu mi vysvětlil, že zmíněné stanovisko znamená dražší pojistku (a na to vedení společnosti slyší). Tak jsem se zeptal, zda chtějí provozovat navrhovaný sklad, anebo výhledově platit nižší pojistku. Chvíli jsme si posílali e_maily a za tři dny jsem obdržel nový, opět konečný projekt SHZ – sprinklery v něm už nebyly od sebe vzdáleny 2,5 m, ale 3,0 m, dále se o 90° otočilo vedení všech rozvodných větví systému a v průmětu inkriminovaného světlíku jsou nakonec navrženy jenom 3 hlavice.
Poznámka
: Na první pohled vše zvládnout i s výpočty za 3 dny - to je vskutku mistrovská ukázka návrhové geniality tvůrce projektu SHZ. Přitom podle firemního razítka ve výkresu šlo o českou pobočku, známé zahraniční společnosti; jenže konkrétní “projektant” SHZ byl pro údajné časové vytížení dodavatelské firmy pouhý externí spolupracovník. Jen doufám, že nekreslil někde doma na stole v obýváku a vedle v kuchyni manželka vařila oběd a pobíhaly skotačící děti (když těm sprinklerům v tuzemských normách PBS tolik upřímně věříme a typům hlavic “rychlé reakce” navíc přidáváme výraznou bonifikaci….)Postěžoval si jeden investor, že musí docela výrazně zaplatit dodavateli za zvýšení požární odolnosti ocelové konstrukce, protože příslušný HZS nesouhlasil s PBŘ stavby, ve které autorizovaný inženýr výpočtem podle ČSN EN 1993-1-2 určil požární odolnost nosných ocelových profilů na R 22 minut (návrhový požadavek byl R 15). Dále budu volně citovat (stavba totiž ještě není zkolaudována) z negativního stanoviska HZS, které nenapsal žádný nováček u Sboru, ale podle hodnosti již docela déle sloužící příslušník: “Hodnotu R 22 uvedenou v PBŘ nelze akceptovat, neboť uvádí ve výpočtu kritickou teplotu oceli posuzovaného prvku 670 °C. Dle příručky Hodnoty požární odolnosti stavebních konstrukcí podle eurokodů od Romana Zoufala se uvádí při hodnocení požární odolnosti ocelových prvků bez dalšího průkazu za kritickou teplotu u ocelových sloupů hodnota 500 °C (viz. Strana 25 uvedené příručky). Při použití tabulky 3.1 potom při součiniteli průřezu Am/V pro hodnotu 200 (konkrétní případ) vychází hodnota požární odolnosti 9 minut (R 9) než dojde k překročení mezního stavu daného pro nosnost a stabilitu uvedené nosné ocelové konstrukce…” ????
Poznámka:
Z pohledu nestranného pozorovatele mohu výše citované stanovisko zařadit jako další přírůstek do své sbírky podivností (už tam jedno dokonce mám, od stejného autora, jen s datem cca 2 roky starším). Jenže nevím, proč je stanovisko HZS zcela vadné (má snad příslušník sám, či jeho blízký příbuzný firmu na provádění dodatečných ochran OK), případně takovou firmu nevlastní, ale proč ani po letech u Sboru nerozumí standardnímu termínu “bez dalšího průkazu”. Přece:kritická teplota 500°C je v normě stanovena záměrně velmi konzervativně, a to na max. zatížení prvku (neboť taxativní normová hodnota musí pokrýt celý interval zatížení),
totéž platí pro jakési "Zoufalovy Hodnoty …” (a vůbec, proč právě Zoufalovy ????);
přitom výpočet podle platné ČSN EN 1993-1-2, je evidentním normovým postupem k prokázání požární odolnosti konkrétního prvku, ve vztahu ke konkrétním výchozím podmínkám,
podle ustanovení ČSN EN 1993-1-2 je možné pro skutečnou hodnotu zatížení prvku stanovit jinou, a to výpočtovou kritickou teplota ocelového prvku a z ní pak určit požární únosnost R (a pokud se použije max. redukční součinitel pro požární situaci, ani tento výpočet nevyžaduje speciální konzultaci se statikem)
Ve Věstníku ÚNMZ č.6/2014 je kromě jiného uvedeno:
Od 1. července začne platit ČSN EN 1846-3 (38 9301) Požární automobily - Část 3: Pevně zabudovaná zařízení – Bezpečnost a provedení; současně se zrušuje ČSN EN 1846-3 stejného názvu, k přímému používání v anglickém znění, vyhlášená v prosinci 2013.´
Od 1. července začne platit ČSN EN 1996-1-2 NA ed. A (73 1101) National Annex - Eurocode 6: Design of masonry structures - Part 1-2: General rules - Structural fire design; současně se zrušuje ČSN EN 1996-1-2 NA ed. A stejného názvu, z února 2012.
Od 1. července na začne platit k přímému použití anglické znění ČSN EN 14043 (38 9331) Výšková požární technika - Automobilové žebříky se současnými pohyby - Požadavky na bezpečnost a provedení a zkušební metody+); EN 14043:2014; současně se zrušuje ČSN EN 14043+A1 stejného názvu, vydaná v září 2009.
Od 1. července na začne platit k přímému použití anglické znění ČSN EN 14044 (38 9332) Výšková požární technika - Automobilové žebříky s postupnými pohyby - Požadavky na bezpečnost a provedení a zkušební metody+); EN 14044:2014; současně se zrušuje ČSN EN 14044+A1 (38 9332) stejného názvu, vydaná v září 2009.
Od 1. července na začne platit k přímému použití anglické znění ČSN EN ISO 15791-1 (64 0405) Plasty - Vývoj a používání požárních testů ve středním měřítku pro výrobky z plastů - Část 1: Obecný návod; EN ISO 15791-1:2013; ISO 15791-1:2014; současně se zrušuje ČSN EN ISO 15791-1 analogického názvu, vyhlášená v únoru 2005.
Od 1. července na začne platit k přímému použití anglické znění ČSN EN 1634-1 (73 0852) Zkoušení požární odolnosti a kouřotěsnosti sestav dveří, uzávěrů a otevíravých oken a prvků stavebního kování - Část 1: Zkouška požární odolnosti dveří, uzávěrů a otevíravých oken+); EN 1634-1:2014; současně se zrušuje ČSN EN 1634-1 stejného názvu, vydaná v dubnu 2009.
Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 33/0062/14 Elektrické instalace nad AC 1 kV - Část 1: Všeobecná pravidla; (přejímané mezinárodní dokumenty: EN 61936-1/A1:2014 + IEC 61936-1/A1:2014; zpracovatel Ing. Jaroslav Bárta - ENERGONORM Praha 15).
Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 33/0063/14 Výbušné atmosféry - Část 14: Návrh, výběr a zřizování elektrických instalací (přejímané mezinárodní dokumenty: EN 60079-14:2014 + IEC 60079-14:2013; zpracovatel Fyzikálně technický zkušební ústav Ostrava –Radvanice).
Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 34/0046/14 Zkoušení požárního nebezpečí - Část 2-11: Zkoušky žhavou/horkou smyčkou - Zkouška hořlavosti konečných výrobků žhavou smyčkou (přejímané mezinárodní dokumenty: FprEN 60695-2-11:2013 (LVD2) + IEC 60695-2-11:2014; zpracovatel SVÚOM Praha).
Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 38/0018/14 Požární hadice - Izolované zploštitelné hadice pro stabilní systémy (přejímaný mezinárodní dokument: FprEN 14540; zpracovatel ÚNMZ Praha).
Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 38/0019/14 Požární hadice - Tvarově stálé hadice pro stabilní zařízení (přejímaný mezinárodní dokument: FprEN 694; zpracovatel ÚNMZ Praha).
Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 38/0020/14 Požární hadice - Tvarově stálé hadice a hadice s koncovkami pro čerpadla a automobily (přejímaný mezinárodní dokument: FprEN 1947; zpracovatel ÚNMZ Praha).
Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 73/0059/14 Zkušební metody pro stanovení příspěvku k požární odolnosti konstrukčních prvků - Část 2: Svislé ochranné membrány (přejímaný mezinárodní dokument: FprEN 13381-2 ; zpracovatel ÚNMZ Praha).
Je možné se přihlásit do připomínkového řízení k úkolu technické normalizace č. 73/0060/14 Zkušební metody pro stanovení příspěvku k požární odolnosti konstrukčních prvků - Část 1: Vodorovné ochranné membrány (přejímaný mezinárodní dokument: FprEN 13381-1 ; zpracovatel ÚNMZ Praha).
Hlavní stránka | Minulý zápisník |