Hlavní stránka
Zpět |
ČSN 73 0845:2012 - článek 10.1
Jako obvykle do naší kanceláře uvádění normových ustanovení na pravou míru, zaslal dotaz profesní projektant. Řešil následující problematiku:
Na území průmyslového brownfieldu je navržen jednopodlažní, samostatně stojící sklad (V. skupina provozů) o půdorysné ploše 1700 m2. Obvodové stěny objektu i střešní plášť tvoří lehká sendvičová konstrukce, vykazující požadovanou požární odolnost (s tepelnou izolací minerální vlnou). Vzhledem k faktu, že objekt není vybaven systémem SHZ, bylo nutné požárně nebezpečný prostor po stranách objektu s vjezdovými vraty zvětšit až na taxativní hodnotu 10 m.
Předmětný článek 10.1 současně platné ČSN 73 0845 dále uvádíme v plném znění:
Saturnin konstatoval, že autor tohoto textu již zřejmě zapomněl, v jaké historické souvislosti oněch limitních 6.5 metru vzniklo, anebo to napsal někdo nový, historickými souvislostmi zcela „nepolíbený“ a ještě k tomu přilepil dalších 3.5 metru. Současně mu přijde krajně podivné, pokud na jedné straně sklady s obvodovým pláštěm na bázi minerální izolace, navržené v V. skupině provozů, musí až do půdorysné plochy 2000 m2, stát nejméně 10 metrů od sebe. Ale nekonečně rozlehlé sklady, navržené dnes s tak oblíbeným obvodovým pláštěm na bázi PUR pěny (a přitom jen se zdánlivou „požární odolností“), mohou stát těsně jeden vedle druhého…???
Věrni tradicím naší kanceláře dále uvádíme věc na pravou míru:
Poznámka:
V rámci uvedení problematiky na „pravou míru“ neřešíme případ, kdy vrata, dveře, či okna, navržená v obvodové stěně skladu, mohla vykazovat odpovídající požární odolnost. Současně blíže nerozvádíme ani fakt, že izolační PUR pěny se zpravidla vznítí a intenzivně odhořívají až ve II. fázi plného rozvoje požáru, ve které případný pozitivní vliv vodního SHZ na lokalizaci požáru, anebo na eliminaci odstupových vzdálenosti je zcela zanedbatelný (problematika již svým významem přesahuje rámec tohoto formátu).Saturnin + František Pelc