Pelc logo

Hlavní stránka
Zpět

ČSN 73 0842:2014 - článek 4.1.14

Jako obvykle do naší kanceláře „uvádění normových ustanovení na pravou míru“, zaslal dotaz jeden profesní projektant. Řešil praktickou aplikaci fungl nového článku „novelizované“ ČSN 73 0842:2014 - konkrétně se tázal na 4.1.14 (dále ji uvedeno jeho plné znění):

Z textu vyplývá, že jde o normový článek korekční povahy, jenže vykazuje dvě základní vady:

Saturnin konstatoval, že článek, ve kterém je v ČSN zformulován zcela vážně míněný požadavek, aby jedna, či v součtu více jímek na močůvku nebo na kejdu (uzavřené proto, aby nepáchly široko daleko), musí při objemu nad 75 m3 tvořit vedle stáje samostatný požární úsek, vykazuje všechny znaky toho, že autorem nesmyslného nařízení je pravděpodobně subjekt, který se „tuzemskou tvorbu norem“ teprve učí v nějakém víkendovém rychlokurzu. Ze strany příslušných institucí, jenž dotčené osobě takovou „samostatnou“ tvorbu umožnily, mu to přijde stejné, jako kdyby rodiče dali svému dítěti, které se právě naučilo chodit, nabitou brokovnici a poslali jej hrát si mezi ostatní děti na pískoviště.

Poznámka: Takové návrhové detaily, že v praxi se mohou vyskytovat také neuzavřené zásobníky, nebo dílčí, uzavřené zásobníky vzdálené mezi sebou v dostatečném odstupu, přitom ze Saturninem vůbec neřešíme. Současně neřešíme zcela zásadní skutečnost, že tvorbu norem se nelze jen tak "mir nichts, dir nichts" naučit (k tomu musí být vlohy ...).

Saturnin + František Pelc