Hlavní stránka
Zpět |
ČSN 73 0833:2010 - článek 5.5
V souvislosti s vydáním jakési opravné “vyhlášky” MV č. 268/2011 Sb., není zřejmé proč přitom nebyla odstraněna životu nebezpečná chyba v §16 výchozí vyhlášky 23/2008 Sb., jejíž druhý odstavec byl poté kompletně transplantován do článku 5.5. ČSN 73 0833:2010 (jen termín “byt” byl při opisu do normy nahrazen “obytnou buňkou”).
Poznámka: V rámci uvádění normových ustanovení na pravou míru, by Saturnin možná parafrázoval známou filmovou hlášku: ”… že, zřejmě ví, kde asi udělali soudruzi z Gř HZS chybu …” (když stále ještě profesně působí osoby, kterým jsou dobře známy okolnosti, jak se v prosinci 2000 do ustanovení ČSN 73 0833 dostala ta více než problematická věc - se samočinným požárním hlásičem EPS v předsíni bytu). Jenže dnes vůbec nechápe důvody, které vedou ke sveřepému udržování špatného stavu; a pokud prý Gř HZS skutečně šlo o blaho občanů tohoto státu, měli jim to nařídit věcně správně.
K názornému objasnění dané problematiky nechť slouží simulace FDS pro dětský pokoj běžného panelákového bytu (2+1), se vznikem požáru při spánku dvou dětí a s počáteční iniciací ve vysokonapěťové části stolního počítače; schéma modelu viz následující obrázek:
Poznámka: Strop nad bytem je fyzicky proveden, pouze pro názornost je promítán transparentně. V rámci urychlení simulačního výpočtu (bez vlivu na konečný výsledek), není dále zobrazeno vnitřní zařízení v kuchyni i v předsíni posuzovaného bytu; dále totéž u bytu sousedního, včetně zakreslení schodišťových ramen. Vznik požáru je situován na stole dětského pokoje v místě “červené tečky” a kouřové čidlo požáru pod stropem v předsíni bytu, která ústí na schodiště, je v místě “modré tečky”.
Pokud děti v noci spí a mají přitom zcela otevřené dveře z pokoje do předsíně, tak signalizace požáru skutečně probíhá podle vyhlášky - přitom je současně uvažováno s pootevřením okna pro běžné větrání pokoje (na 25% celkové plochy okna). Podle následující obrazové sekvence je požární čidlo do 40 sekund zelené (tj. aktivní, ale zatím nehlásicí nadlimitní koncentraci kouře):
Poznámka: Pohled na čidlov předsíni (viz zelená kontrolka v červeném ohraničení) je na uvedeném detailu veden ze směru od podlahy dětského pokoje, přes právě otevřené dveře do předsíně (přitom podlaha je pro účely zobrazení transparentní).
V čase 41.4 sekundy od vzniku požáru, dojde při prostupu kouře přes otevřené dveře pokoje k aktivaci požárního čidla v předsíni (viz červená kontrolka v červeném ohraničení)
Z jiného úhlu pohledu do dětského pokoje je zřejmé, že v době první signalizace požáru je spodní úroveň kouřové vrstvy ještě mimo dýchací zónu spících dětí:
Pokud někdo měl, či dosud má doma starší děti, jistě ví, že dveře do jejich pokoje bývají zpravidla zavřené - v takovém, pro denní praxi častějším případě, se pak signalizace požáru chová jaksi nevyhláškově - viz čidlo v předsíni v čase 120 sekund od vzniku požáru, které zatím nesignalizuje požár, protože do předsíně téměř žádný kouř z pokoje neproudí:
Poznámka: Pohled na čidlo v předsíni (viz zelená kontrolka v červeném ohraničení) je na uvedeném detailu opět veden ze směru od podlahy dětského pokoje; současně je vidět zavřené dveře do pokoje (viz modré ohraničení) a také “čistý” vzduch v předsíni.
Při jiném úhlu pohledu do dětského pokoje je zřejmé, že v době 120 sekund, zatím bez jakékoliv signalizace požáru, již spodní úroveň kouřové vrstvy zasahuje do dýchací zóny spících dětí (současně je z čelního pohledu vidět část kouře, který se uvolňuje přes pootevřenou část okna):
Pokud je někdo ”hnidopich” a trvá rovněž na pohledu do předsíně bytu v čase 120 sekund, vypádá situace následovně
:
Poznámka 1: Pokud bude v dětském pokoji vedle dveří zavřeno i okno, nastanou nepříznivé podmínky zakouření ještě dříve, než bylo uvedeno v předchozích sekvencích. A jak by s černým humorem podotkl Saturnin: “… možná by tím dokonce došlo k samovolnému uhasnutí požáru..!”. Jenže je třeba mít stále na zřeteli, že v pokoji spí Vaše děti.
Poznámka 2: Na Saturninovu ironii lze navázat a položit si racionální otázku - když pomineme dnešní simulační modely, kam se u původců tohoto ustanovení "vyhlášky" vlastně poděl zdravý rozum? Protože není to zase tak dávno, co jsme čidla EPS navrhovali v projektech PBS zejména do prostorů se vznikem požáru a dále do místností, kde se mohou vyskytovat spící osoby; jenže nařizovat jejich instalaci výhradně do předsíně bytu, ve které požární riziko představuje botník, či visící kabát, mi přijde zhola nerozumné !!! ( ... anebo, jak se v posledních 10-ti letech stalo v ČR témeř pravidlem, jsou v tom zcela jiné důvody... ).
František Pelc