Pelc logo

Hlavní stránka
Zpět

ČSN 73 0810:2016 - článek 6.2.1 a prostupy VZT

V naší kanceláři jsme se již k novelizaci tohoto kontraproduktivního ustanovení (které si podle našeho soudu zformulovali bez navazujících souvislostí sami dodavatele požárních ucpávek, aby jejich byznys ještě lépe „šlapal“) podrobně vyjadřovali . Následující text se týká dílčí problematiky, a to prostupů VZT zařízení požárně dělicími konstrukcemi.

Konkrétně jsme obdrželi žádost k osvětlení této problematiky od profesního projektanta, který konstatoval, že se v poslední době dostává do sporu s některými projektanty vzduchotechnických systémů ohledně zřízení těsnění kolem VZT potrubí. Jeho názor i vyjádření většiny schvalujících HZS (ti uvádějí, že tak jsou požadavky uvedeny v příslušné ČSN) značí, že je nutné dodržet ustanovení 6.2.1 ČSN 73 0810:2016, a proto se u VZT potrubí musí zřídit atestovaná ucpávka podle ČSN EN 13501-2+A1:2010. Někteří projektanti VZT se však odkazují na znění čl. 4.2.3 ČSN 73 0872, podle kterého stačí dozdění ze stejných materiálů a se stejnou požární odolností jako je požárně dělící konstrukce, kterou prostupuje VZT potrubí.

Saturnin prohlásil, že v tomto případě nechce být rozhodčím v utkání „kdo má pravdu“, neboť pravidla této hry jsou více než cinknutá. Současně konstatoval, že osobně by chtěl poznat alespoň jeden bláhový subjekt, který by chtěl testovat na požární odolnost plechové VZT potrubí, s neuzavřeným koncem potrubí uvnitř i vně zkušební pece a očekával od takového provedení pozitivní výsledek…???

Při uvedení věci na pravou míru připomeneme i nezbytné historické souvislosti:

Poznámka: Nakonec Saturnin povolil, když konstatoval, že pravdu mají v tomto případě projektanti vzduchotechniky – podle zásad ČSN 73 0872 řádně dotěsnit vnější povrch prostupu a na potrubí osadit požární klapku, nejlépe uzavíranou kouřovými čidly systému EPS nebo jiným stejně citlivým zařízením.

František Pelc + Saturnin