Pelc logo

Hlavní stránka
Zpět

ČSN 73 0804:2010 - článek 7.2.5.1

Zařazením mezi články obvyklého číslování 7.2.5 a 7.2.6, vypadá označení 7.2.5.1 ČSN 73 0804:2010 jako fungl nové. Ve skutečnosti však představuje recyklací původního znění článku 7.2.5 ČSN 73 0804:2002, doplněné o možnost bonifikace také pro DHZ či PHZ. A skutečně zásadní inovací představuje až poslední odstavec:

Pokud je v požárním úseku SHZ – jako vysoce účinné samočinné stabilní hasící zařízení (quick response sprinklers – viz VdS CEA 4001) lze počítat s hodnotou ∆c2 = 0.45 a to bez ohledu na časové pásmo zásahu.

Saturnin sice pochází ze staré školy, přesto si "vygoolil" to vysoce účinné stabilní hasicí zařízení, navíc specifikované v závorce dnes módním anglickým názvem - a získal za dvě sekundy neuvěřitelných 255000 odkazů. Následně prošel prvních 100 odkazů, ale nikde nenašel nic bližšího o vysoké účinnosti SHZ. Takže do internetového vyhledávače zadal i druhý odkaz na "Vds CEA 4001". Získal sice jen 103000 výsledků, ale ani zde neviděl nic konkrétního k oné "vysoké účinnosti SHZ". Sice připustil, že byl docela málo trpělivý, neboť neprozkoumal všechny odkazy. Přesto mi kladl základní otázku - jak může praktický uživatel poznat, co tím Stvořitel normy vlastně myslel? A ještě dodal, že to musela být docela zásadní myšlenka, když tomu bez ohledu na časové pásmo hasebního zásahu přidal bonifikaci 50% vůči předchozímu stavu.

Poznámka: Nevím jak teď, když se kolem tvorby ČSN 73 08xx pohybují výhradně lidé, co bytostně hájí "státní zájmy". Ale ještě docela nedávno byl metodický postup tvorby ČSN takový, že požadovaný parametr byl buď definován přímo v normě (sloužila k tomu kapitola "Termíny a definice"), anebo jeho definice byla uvedena v jiné normě, ale takový postup musela příslušná ČSN řádně avizovat (k tomu sloužila kapitola "Citované normativní dokumenty"). Přitom termín "vysoce účinné stabilní hasicí zařízení" v ČSN 73 0804:2010 definován není a odkazový dokument Vds CAE 4001 rovněž takovou definici nemá a dokonce ani není normou (jde o technický předpis pojišťovacích společností, který pod stále stejným číselným označením byl v posledních 15-ti letech nejméně 4 x novelizován).

Abych Saturnina uklidnil, řekl jsem mu, že se podívám do svého "Lexikonu kouzel" (což je velmi tlustá bichle, vydaná americkou NFPA), kterou mi kdysi doporučil ke koupi sám Stvořitel norem - jak jsem později zjistil, on tam při svém čarování s texty, docela často hledal inspiraci. A skutečně, bingo !

Termín "quick response sprinklers" se tam nachází v sekci 6, kapitole 13, která se zabývá problematikou sprinklerů rychlé odezvy (v originále "Fast responze sprinkler"). V této části chytré knihy je nejdříve specifikováno "měření citlivosti sprinklerů". Přitom rozsahy citlivosti sprinklerů jsou založeny na vzájemné vazbě dvou parametrů. Jednak "indexu časové odezvy" (dále uváděno zkratkou z prvních písmen anglického textu - RTI) a dále faktorem vodivosti (v originále značeno - Conduktivity). Přitom z textu vyplývá, že parametr RTI (m ·s)0,5 je měřítkem teplotní citlivosti, která vyjadřuje vlastnost, jak rychle může sprinklerová hlavice absorbovat ze svého okolí teplo, které je nutné k její aktivaci. Na druhé straně parametr C (m ·s)0,5 představuje index ztráty tepla na ohřátí tělesa hlavice a také potrubí v jejím okolí. Vzájemnou závislost obou parametrů pak vyjadřuje grafický nomogram, ze kterého pro sprinklery rychlé odezvy musí splňovat hodnotu RTI ≤ 50 (m ·s)0,5 a současně hodnotu C ≤ 1,0 (m ·s)0,5.

Poznámka Jen pro zpřesnění uvádím, že shodná kritéria pro sprinklery rychlé odezvy, při standardní orientaci, obsahuje nomogram na obrázku 2, převzatý do ČSN EN 12259-1 změnou A2 z října 2004.
Kromě rychlé odezvy jsou v nomogramu specifikovány také kategorie "speciální odezva" (s RTI = 50 - 80 a faktorem vodivosti C = 0,0 - 1,0) a "standardní odezva" (RTI = 80 - 200 a faktorem vodivosti C = 0,0 - 2,0).

Takže výchozí kritéria citlivosti hlavic SHZ již máme dohledány. Zbývá se vrátit do zmíněné kapitoly chytré knihy a seznámit se s jednotlivými typy sprinklerů rychlé odezvy, kde se uvádí:

Pokud máme se Saturninem uvést na pravou míru text "vysoce účinné samočinné stabilní hasicí zařízení" + dodatečnou specifikaci "quick response sprinklers", znamenalo by to pro výrobní objekty a sklady (na které se vztahuje ČSN 73 0804), použít sprinklery typu ESFR (případně typ "velká kapka") + vždy vybavené provozním mechanismem s rychlou odezvou na okolní teplotu.

Poznámka Vůbec nezávidím, běžným uživatelům ČSN 73 0804:2010, až budou při projektování podle článku 7.2.5.1, shánět u dodavatelů či výrobců podrobnosti k parametru RTI, či k faktoru vodivosti C. Ze zkušeností při programování simulačních modelů (kde jsou tyto hodnoty potřebné), kontaktuji dnes zejména výrobce, a ti v obavě před prvním výstřelem ve "válce" za dosažení mety citlivosti RTI = 0,0 (m ·s)0,5, většinou nesdělí vůbec nic, anebo napíšou, že v obchodně technickém prospektu přece K_faktor hlavice uvádějí. Pokud nemohu k zařízení doložit konkrétní hodnotu garantující rychlou odezvu hlavice na okolní teplotu, logicky není možné zvýšený normový bonus pro součinitel "c" započítat.

František Pelc