Pelc logo

Hlavní stránka
Zpět

ČSN 73 0802:2009 - článek 10.2.2

Mimořádně poprosil naši kancelář pro “uvádění normových ustanovení na pravou míru” jeden docela zoufalý občan, který u řadové zástavby rodinných domů, řeší v rámci dobrých sousedských vztahů, problémy vzniklé s novou přístavbou, která má konstrukci druhu DP2 (dřevěný rošt + desky Cetris) obloženu dřevěnými palubkami tl. 19 mm.

Pro srovnání je uveden nejdříve v plném znění dotčený článek původní ČSN 73 082:2000:

10.2.2 V požárně nebezpečném prostoru mohou být umístěny jiné objekty pouze tehdy,

  1. jsou-li jejich obvodové stěny, umístěné v požárně nebezpečném prostoru, bez požárně otevřených ploch a mají nehořlavé povrchové úpravy (Q = 0 podle rovnice (16); u dodatečného zateplení obvodových stěn (viz 8.4.11) musí povrchové úpravy vykazovat index šíření plamene is = 0 podle ČSN 73 0863;

  2. je-li jejich střešní plášť, umístěný v požárně nebezpečném prostoru, bez požárně otevřených ploch a je-li proveden v souladu s požadavky 8.15.2.

Stejná opatření se požadují, zasahuje-li do požárně nebezpečného prostoru jiný požární úsek téhož objektu.

Následuje novelizované znění podle současné ČSN 73 0802:2009:

10.2.2 V požárně nebezpečném prostoru mohou být umístěny jiné objekty pouze tehdy,

  1. jsou-li jejich obvodové stěny, umístěné v požárně nebezpečném prostoru, bez požárně otevřených ploch a druhu DP1 nebo mají povrchové úpravy z výrobků třídy reakce na oheň A1 nebo A2 (Q = 0 podle rovnice (16)); u zateplení obvodových stěn (viz 8.4.11) musí povrchové úpravy vykazovat index šíření plamene is = 0 podle ČSN 73 0863;

  2. je-li jejich střešní plášť, umístěný v požárně nebezpečném prostoru, bez požárně otevřených ploch a je-li proveden v souladu s požadavky 8.15.2.

Stejná opatření se požadují, zasahuje-li do požárně nebezpečného prostoru jiný požární úsek téhož objektu.

POZNÁMKA Do povrchových úprav podle bodu a) se započítávají výrobky nejméně v tloušťce 20 mm.

Tak jsme mu se Saturninem sdělili, ať zůstane klidný (neboť, co je “napsáno” v normě, se již dále nemusí prokazovat). Doba totiž vyspěla a dnes je v ČSN řady 73 08xx možné skutečně všechno – přitom k tomu někdy stačí použít jedinou spojku nebo (kolik případných sousedských sporů se tímto zároveň vyřešilo, či již vůbec nikdy nevzniknou). Saturnin pak zejména ocenil formulační efektivitu použitého větného členu (který umožňuje nekonečně mnoho aplikaci) a rovněž kvitoval, jak k legalizaci toho, kdy vedle jakéhokoliv typu zateplování, bude nyní zaručeně nehořlavý také dřevěný obklad, až do tloušťky 19,999 mm; stačí jen vhodně zvolená věta ve vysvětlující poznámce u příslušného článků.

Pokud však máme příslušnou věc uvést na pravou míru, lze v obecné souvislosti konstatovat, že současnou novelizací přípustné řešení (tj. pro stavební konstrukce, které se vyskytují v požárně nebezpečném prostoru a současně mají vnější povrch hořlavý), pak je bráněno přenesení požáru mezi objekty pouze tehdy, když ve výchozím objektu nikdy nedojde ke vzniku požáru.

Poznámka 1: S ohledem na výsledky simulačních modelů i vůči poznatkům z průběhů některých požárů v řadových zástavbách, jsme tazateli doporučili, aby se on i jeho sousedé preventivně vyhýbali zahradnímu grilováni.

Poznámka 2: K nekonečnému výčtu “na věčné časy” zlegalizovaných variant provedení lze zařadit např. : dřevěný obklad na podmínkám konstrukcí druhu DP1 “vyhovujícím” polystyrénovém zateplení, dále sendvičové panely s PUR izolací, dřevěný obklad na již zmíněné konstrukci druhu DP2, ale de facto i na DP3 …. (další tvůrčí možnosti necháme na fantazii čtenáře - např místo dřeva "zaručeně nehořlavé plasty" ...).

Poznámka 3: Pro zvídavé je dále uvedeno video, s ukázkou chování dřevěného obkladu tl. 19.99 mm v čase 0 - 30 minut normového požáru. Testovaný povrchový obklad je instalován na nehořlavé obvodové stěně, situované v požárně nebezpečném prostoru jiného objektu (pro názornost je měřítko tloušťky obkladu zvětšeno a rozděleno na "kostičky" výpočtové mřížky - přitom je evidentní, jak v čase cca 390 sekund, kdy došlo k překročení teploty vznícení dřeva 350°C, začíná dřevo hořet a odhořívání obkladu trvá až do 30 minuty simulace). A pak věřte ČSN, že prokazatelně nedojde k přenesení požáru ...? v čase

 

František Pelc