Hlavní stránka
Zpět |
|
ČSN 73 0831:2001 Shromažďovací prostory - komentář k článku 5.2 |
Hasičský záchranný sbor kraje,
územní odbor …
V Ostravě 2004-05-11
Věc: ČSN 73 0831 – konzultační stanovisko
V souvislosti se schvalováním projektové dokumentace jednopodlažního objektu, kde převážnou část dispozice tvoří vnitřní shromažďovací prostor, bylo specifikováno několik dotazů:
Stanovisko - není to možné. Ocelový plech je sice konstrukční prvek druhu D1, ale samotný nemá dostatečné izolační vlastnosti, aby v místě jeho bezprostředního styku s polyuretanovou pěnou, bylo v požadovaném časovém useku 15 minut splněno kritérium Izolace I (nárůst teploty max. o 140°C vůči počáteční), a to ani podle "křivky pomalého hoření", jejíž užití pro teplotní analýzu konstrukce dovoluje článek 5.2.4 ČSN 73 0831:2001
POZNÁMKA
Současně sděluji, že kromě izolačního kritéria musí být splněno také kritérium celistvosti E; u sendvičových konstrukcí, obsahující vnitřní izolace z plastů, neznám lepší průkaz celistvosti - než zkoušku požární odolnosti.Stanovisko - pro svislé konstrukce není předchozí požadavek závazný, ale je v článku 5.2.4 ČSN 73 0831:2001 uveden v doporučující formě (např. pro obvodové stěny, které nejsou umístěny v požárně nebezpečném prostoru jiného objektu či požárního úseku, lze popsané sendvičové panely použít). Tyto stěny však není možné klasifikovat jako konstrukční části druhu D1, a proto nesmí tvořit ohraničující konstrukce požárních úseků nebo prostorů bez požárního rizika, kterými mohou vést únikové cesty ze SP a také k oddělování požárních úseků případných vícepodlažních vestavků, dispozičně umístěných v rámci objektu, který se celkově posuzuje jako jednopodlažní
POZNÁMKA
Použití sendvičových panelů s hořlavou izolací se musí správně posoudit také při třídění objektů z hlediska konstrukčních systémů (článek 7.2.8 ČSN 73 0802:2000) a pokud "nemají" zkouškou stanovenu požární odolnost, rovněž při vymezení požadovaných odstupových vzdáleností.Stanovisko - ano lze. U jednopodlažních objektů s vnitřním shromažďovacím prostorem, není v ČSN 73 0831:2001 pro tento typ prosvětlení stanoveno další omezení (jejich vliv na požární zajištění daného objektu se standardně posoudí při vymezení odstupových vzdáleností )
Stanovisko - z předloženého dotazu není jednoznačně zřejmá funkce společné chodby a proto jsou dále uvedeny možné varianty provedení:
POZNÁMKA
V nynějšíČSN 73 0831:2001 je uplatněn princip požárně + kouřotěsně oddělovat vlastní shromažďovací prostory, od únikových cest neobsahující požární riziko, které dále pokračují v jiném požárním úseku; v případě únikových cest, vedoucích stejným požárním úsekem SP, je pravidlo kouřotěsnosti dveří zatím v doporučené formě. Zároveň platí princip, že současně nevznikne požár ve dvou stavebně oddělených požárních úsecích.Stanovisko - není to nutné. Článek 5.3.6.5 se týká provedení dveří na únikových cestách. V praxi to znamená, že všechny dveře, předělující navrženou únikovou trasu, mají evakuovaným osobám umožnit průhled na druhou stranu, pro rychlou zrakovou orientaci, zda úniková cesta dále pokračuje i za těmito dveřmi.
František P E L C
spoluautor ČSN 73 0831:2001