include "./data/pocet.php"; ?>
Hlavní stránka | |
Otazníky vyhlášky |
Musím se přiznat, že při volbě tří největších hloupostínovely č. 268/2011 Sb jsem opomenul formulační změnu §7. Nedozírná pitomost vylepšení původníhoznění vyhlášky mi došla až po telefonátu jednoho projektanta, který konstatoval, že neví proč kozí chlívek stojícíosamoceně na volném prostranství, nesmí mít krytinu z obyčejné lepenky či z plechu, ale výhradně klasifikace BROOF (t1):
Dříve, taktéž špatně, bylo ve "vyhlášce" deklarováno:
Střešní plášť musí být klasifikován podle české technické normy uvedenév příloze č. 1 části 6 bodu 3. Střešní plášť, který se nachází v požárně nebezpečném prostoru, nebo je hodnocenjako požárně uzavřená plocha, musí být navržen s klasifikací BROOF (t3) pro požadovaný sklon podlečeské technické normy uvedené v příloze č. 1 části 6 bodu 3. Střešní plášť, který se nenachází v požárněnebezpečném prostoru a není hodnocen jako požárně uzavřená plocha, může tvořit souvislou plochu větší než1500 m2 bez dalšího členění, pokud je navržen s klasifikací BROOF (t1) pro požadovanýsklon podle české technické normy uvedené v příloze č. 1 části 6 bodu 3. |
Dále pro úplnost uvádím poznámku, kterou jsem na internetovéadrese. pelcfrantisek.cz publikovaljiž k tehdejšímu znění §7 “vyhlášky”; kde konstatuji, že věcně se daná problematika týká případného rozděleníhořlavých střešních plášťů na plošně menší celky, což má přímou vazbu, nikoliv na šíření požáru od sousedníhoobjektu, ale na šíření od požáru se vznikem pod navrhovaným střešním pláštěm:
POZNÁMKA
Během, užívání novelizované ČSN 73 0810:2005 se ukázalo,že příslušný článek 8.4, vztahující se k hodnocení střešních plášťů podle nových evropských předpisů,nepostihuje ve své nynější formulaci všechny možné případy; zejména takové, kdy součástí střešního pláštějsou hořlavé izolační materiály, které od prostoru s požárním rizikem, které shora ohraničují, bývajíodděleny tepelně vodivými prvky (např. ocelový trapézový plech). Zmíněnou formulací rovněž nastalajistá kolize s článkem 8.15.5 ČSN 73 0802:2000 i článkem 9.14.7 ČSN 73 0804:2002, které členěnístřešního pláště v určitém kontextu vyžadují. S ohledem na osvědčené řešení a proto, aby novéustanovení nevedlo k vytváření velkých ploch s nekontrolovaným šířením požáru ve střešním plášti,bylo plánováno při nejbližší změně ČSN 73 0810:2005 ustanovení 8.4 upravit. Bohužel "vyhláška" tímto"zakonzervovala" požárně méně bezpečný stav, neboť všechny platné metodiky pro testování střešníchplášťů, které generují klasifikaci do evropských tříd BROOF, se vztahují k vyhodnocenípůsobení případného požáru na střešní plášť pouze z vnější strany (z exteriéru - od sousedníhoobjektu či požárního úseku).A takhle to na Gŕ HZS v roce 2011 spravili (asimají doménu pelcfrantisek.cz zakázanou):
Střešní plášť musí být klasifikován podle české technické normy uvedené v příloze č.1 části 6 bodu 3. Střešní plášť, který se nachází v požárně nebezpečném prostoru, musí býtnavržen s klasifikací BROOF (t3). Střešní plášť, který se nenachází v požárněnebezpečném prostoru, musí být navržen s klasifikací BROOF (t1). Při navrhovánístřešního pláště se vychází z požadovaného sklonu podle české technické normy uvedenév příloze č. 1 části 6 bodu 3. |
To, znamená - vlastně jakýkoliv střešní plášť, který se nenachází v požárněnebezpečném prostoru, musí být navržen s klasifikací BROOF (t1); a co třebanehořlavý?. Hezký den přeji zpracovatelům i všem výrobcům krytiny klasifikace BROOF (t1).
Dne 6. září 2011 vyšla ve Sbírce zákonů vyhláška č. 268/2011 Sb., která mění některá ustanovení jiného právníhopředpisu, a to č. 23/2008 Sb.o technických podmínkách požární ochrany staveb. Z publikovaného materiálusoudím, že hloupost zainteresovaných ministerských úředníků, zřejmě nezná hranic a znění “novely” je většinouještě horší, než původní “vyhláška” (a nynější ministr Kubice to podepsal, neboť mu někdo z podřízenýchjistě poradil, že je to dobré a navíc to prošlo i v Bruselu).Přitom pominu skutečnost, kdy věcným důvodem vydání “novely” bylo nesmyslné zaříznutí technickéhopokroku v jisté oblasti, což se hrubě nelíbilo jinému ministerstvu - tj. vyškrtnutí odstavce (8) § 30,tj. o zákazu vjíždění vozidel na plynový pohon do veřejných podzemních garáží. O úrovní a odborném přehledu“zpracovatelů” dále vypovídají tří vybrané příklady (kdo se chce zamýšlet hlouběji, může začít třeba tím, pročnedávno vydaná vyhláška, v rozsahu 33 paragrafů, jenž údajně prošla řádným připomínkovým řízením, potřebovalaza tak krátký čas působnosti celkem 45 změn; anebo proč se opravovaly jenom elementární chyby výchozípředlohy - třeba když se slovo čalounické” nahrazuje slovem “čalouněné” a vůbec se přitom neodstranilyjejí zásadní nedostatky?):
Poznámka:
Působím v oboru PBS již nějakou dobu anikdy jsem nepochyboval o faktu, že požárně bezpečnostní zařízení, vždy patří do kategorie “…zařízení,jejichž chod je při požáru nezbytný k ochraně osob, zvířat a majetku”. Proto nevím, kde dělám chybu,když nejsem s to pochopit genialitu navržené změny. Co však určité chápu, a přijde mi to docelatragické, když od roku 2008 až do současné doby, zadávám do vyhledávání v elektronické databáziplatných ČSN (kterou mám u ÚNMZ předplacenu), dotčenou ČSN EN 50 399 (či výchozí EN 50399) a vždysystém oznámí: “zadaným podmínkám nevyhovuje žádná norma” (byla vydána až v lednu 2012) A přitom se má jednat o zkušebnínormu, na jejímž základě je možné zatřídit kabely a vodiče do požadovaných tříd reakce naoheň (tj. D2ca, B2ca a Bca,s1,d1); a že podle nálezu Ústavníhosoudu ČR, mají všechny instituce HZS tuto databázi rovněž k dispozici, aby si občané mohli zjistitpovinností, kterou jim cestou “vyhlášky” ukládá příslušná odkazová ČSN. Docela by mě zajímalo, jakáosoba, placená z peněz daňových poplatníků, tuto část novely sepsala a zda si myslí, že tímodstranila její předchozí nedostatky?Poznámka:
Kdo alespoň občas prakticky projektoval,tomu není nutné vysvětlovat, jaké prostorové, technologické, energetické, provozní a v neposlednířadě i cenové nároky, tento požadavek vyvolá. A to nepřemýšlím o dalších návrhových souvislostech -např. proč je toto ustanovení přísnější, než u jiných objektů, ve kterých se zpravidla cíleně vyskytujevyšší počat osob s omezenou schopností pohybu, či dokonce neschopných samostatného pohybu. A užvůbec neuvažuji o zásadním opatření, kdy místo výtahu je z hlediska případné evakuace osob “stokrát bezpečnější” i levnější, deklarovat vyšší požadavky na provedení CHÚC (tj. kouřotěsné dveře + provětrávání schodiště nuceným způsobem). Tímto, na rozdíl od instalace evakuačního výtahu, by se zásadně zlepšila kvalita CHÚC (třeba vůči tomu co máme dnes - jakési “přirozené větrání” vstupními dveřmi na jedné straně a oknem ve střeše na straně druhé, což většinou generuje rovinu neutrálního tlaku zrovna uprostřed světlé výšky schodiště, takže můžeme očekávat horní polovinu schodiště zakouřenou a jaksi nevhodnou pro evakuaci osob).hořlavé látky nesmí být použity v jiných prostorech určených pro více než10 osob, pokud celková plocha použití zahrnuje více než 30 % plochy pod stropem. Hořlavé látky nesmí býtdále použity v prostoru přede dveřmi a za dveřmi, a to v ploše odpovídající trojnásobku šíře dveří,vymezené částí kruhu k ose dveří. |
A nyní můžeme s laskavým přispěním Gř HZS používat:
hořlavé látky uvedené v písmeni a) nesmí být použity podstropem i v jiných prostorech určených pro více než 10 osob, pokud celková plocha použití zahrnujevíce než 30 % plochy pod stropem. Hořlavé látky nesmí být dále použity v prostoru pod stropem přededveřmi a za dveřmi, a to v ploše odpovídající trojnásobku šíře dveří, vymezené částí kruhu k ose dveří. |
Poznámka:
Pokud pominu nový odkaz na písmeno a) stejnéhoodstavce (kde jsou uvedeny látky, které při hoření či tepelném rozkladu odkapávají nebo odpadávají)a přidání zvýrazněné formulace “pod stropem”, je zjevně matoucí ponechaní původní formulace druhévěty - pokud ji čtu, tak se týká jakékoliv hořlavé látky či jakéhokoliv prostoru (třeba i stříškynad vstupními dveřmi do rodinného domu?).Dne 2. prosince 2010 jsem obdržel definitivní potvrzení skutečnosti, že mezi ministerstvy a ostatnímiústředními úřady právě probíhá, cituji :
“…v rámci mezirezortního připomínkového řízení zasílám návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláškač. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb. Vaše řádně odůvodněné připomínky k uvedenémumateriálu lze zaslat také na e-mailovou adresueliska.kocourkova@mvcr.cz.Zároveň Vás žádám o sdělení jména a telefonického čísla Vašeho zaměstnance, který je oprávněn vypořádatVámi uplatněné zásadní připomínky" |
Pokud nahlídnete do paragrafové části návrhu zmíněné vyhlášky - tak zjistíte, že kromě vyškrtnutí odstavce (8) § 30, tj. o zákazu vjíždění vozidel na plynový pohon do veřejných podzemních garáží (co se velmi nelíbilo jinému českému ministerstvu), se po odborné stránce jedná o ryze “kosmetické” úpravy a naprostá většina koncentrovaných pitomostí v ní nadále zůstává.
V nedávné době, kdy jsem se snažil o zrušení této vyhlášky (pro její rozpor s listinouzákladních práv a svobod - nic jiného již procesně nezbývalo), se tehdy Ombudsman JUDr. Otakar Motejnejprve bránil vstoupit do celé kauzy s tím, že moje připomínky jsou jaksi ojedinělé.
Proto, pokud profesně působíte v daném oboru požární bezpečnosti staveb, a má odvahu své případnépřipomínky k technické úrovni zmíněné vyhlášky sdělit ústředním institucím, porosil bych Vás učinit tak nejpozdějido 10. prosince 2010.
Asi nebude vhodné zasílat připomínky na výše uvedenou el. adresu. Jak se mi stalo v předchozích letech, na MVČR byly připomínky předaný přímo k vyřízení zpracovatelům vyhlášky, kteří je zpravidla odmítli sdělením “…děkujeme,dále neobtěžujte!”.
Osobně budu tentokrát volit cestu přímo přes ministra vnitra ČR (přes kontaktní adresu v poslaneckésněmovně, kde v rubrice “napište mi”je uvedeno: johhr@psp.cz) adále na odbor vládní legislativy Úřadu vlády ČR, na adresuknezinek.jan@vláda.cz .
Dále následuje celé znění “vyhlášky” i jejích příloh, se zdůrazněním navrhovaných změn.
Nález: Od Ústavního soudu, který se prezentuje jako nejvyšší, nezávislá soudní instituce v ČR, jsem očekával brilantní analýzu i nezpochybnitelné posouzení dané skutečnosti. Současně jsem předpokládal, že u Ústavního soudu je naprostou samozřejmostí aplikovat již starořímské pravidlo: "nechť je slyšena druhá strana". Přestože jsem byl navržen jako důkazní svědek, žádnou šanci jsem nedostal, a mohl jsem jen nevěřícně zírat na inscenovanou skutečnost. Senátu dne 9. června 2009 předsedal muž, jehož jsem dlouhá léta prostřednictvím televize vídal v parlamentní lavicích, vyhrazených pro sociální demokracii a jehož minulost je spojena se členstvím ve straně ještě "revolučnější". Jiný ctihodný muž v taláru, soudce zpravodaj, uvedl, že ve věci samé se nejprve dotázali ministerstva vnitra ČR a když od něj obdrželi písemný elaborát, tak se údajně rozhodli. Argumenty byly chatrné, zjevně účelové, deficit objektivity i nestrannosti se jevil zcela zřejmým, a proto označení fraška je skutečně na místě:
Ještě se Vám nezdá, že vše byla komedie, zinscenovaná pro případnou senzaci očekávající média. Pokud jsem měl čas to sledovat, tak hbitě píšící mládež "nabušila" do mobilních počítačů jim předkládaná zdůvodnění a odešla ještě před vyhlášením předsedajícího senátu, dříve politika, že je to definitivní a na věčné časy. Jednání trvalo do 16 hodin, ale již v 1550 "viselo" na internetu aktuální sdělení, že senzace se nekonala - ústavní soud přece rozhodl v zájmu státní exekutivy a otázky, které s tím souvisí, si nikdo neklade (je třeba jít lovit novou senzaci). Přitom precedens je to nebezpečný, zítra může např. vlivný výrobce zdravotnických potřeb přesvědčit úředníky jiného ministerstva ČR, že úrazů v domácnostech je ještě více než požárů - aby nám vyhláškou nařídili, že si každý občan pořídí domů lékárničku a jedenkrát ročně obmění její obsah. Zákonný předpis o institucionálním postupu ve věci zrušení odborně špatné vyhlášky nebo zrušení konkrétní technické normy, totiž v tuzemském právním systému chybí. Jistě varianta, že Ústavní soud svým nálezem zruší věcně špatnou "vyhlášku" pro její rozpor s ústavním pořádkem, je krajním řešením, ale v současné době to byla jediná cesta vedoucí ke zrušení předpisu (na to, že přijde osvícený ministr vnitra a sám "vyhlášku" zruší, prostě nevěřím).
Událost: 26.ledna 2009 tuzemská média objevila na webu "ochrance.cz" zprávu, kdy veřejný ochránce práv žádáÚstavní soud ČR o "zrušení protipožární vyhlášky". Během dne tuto informaci zařadily do zpravodajství rozhlas, internetové deníky a nakonec v hlavních zpráváchtaké televize. Jen pro informaci - na zpravodajském portálu, který je označován za nejdůvěryhodnější v ČR, se do hlasovací ankety zapojilo přes 6000respondentů a přes 80% vyjádřilo souhlas s návrhem na zrušení (zřejmě i na tuto skutečnost tiskový mluvčí Gř HZS najde vysvětlení).
Úvod
Dostal jsem z jednoho celostátního deníku písemnouotázku: "Co je vlastně cílem vyhlášky MV č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požárníochrany staveb ?" Musím přiznat, že až do této chvíle, jsem v tomto smyslu neuvažoval.Proto jsem v odpovědi nejdříve uvedl, co jsem od vyhlášky sám očekával. V oblasti navrhovánístaveb - omezení kreativity subjektů, kteří za úplatu klidně poručí větru i dešti.V oblasti provádění staveb - zavedení standardního pravidla vyspělých zemí, kdyza realizaci navržených požárně bezpečnostních řešení je zodpovědný stavbyvedoucí a nikolivprofesní projektant. V oblasti užívání staveb jsem očekával zcela jasná a nekompromisnípravidla, kdy změnou dokončené stavby a nejen takovou, co podléhá stavebnímu řízení, se nesmísnížit požární bezpečnost dotčené části objektu, zejména nedojde ke snížení bezpečnosti osob,a že nejsou přípustné jakékoliv úpravy, podle libovůle dynamických manažerů nebo snadnozbohatlých majitelů čehokoliv.
Pokud jde o prioritní cíl státu v oblasti požární bezpečnosti staveb, ten se za léta nezměnila je pořád stejný - schopnost stavebních objektů bránit v případě požáru ztrátám na životech azdraví osob, popř. zvířat a teprve následně ztrátám na majetku. Text vyhlášky však specifikujeúvodní technické podmínky požární ochrany staveb tak, že nejdříve se zabývá odstupovými vzdálenostmi,dále zdroji požární vody, vybavením stavby vyhrazeným požárně bezpečnostním zařízením, přístupovýmikomunikacemi a nástupními plochami pro požární vozidla a zabezpečením stavby, či území jednotkamipožární ochrany. Potom následuje část týkající se stavebních konstrukcí, technologických zařízení ateprve na závěr se uvádí evakuace osob a zvířat.
Nařízením instalace autonomních hlásičů kouře do předsíní bytů (údajně nových), dáleinstalací hasicích přístrojů v rodinných domech (údajně nových) a specifikací přídavnýchhořlavých látek, které lze umístit v jakékoliv chráněné únikové cestě vedoucí z objektu, se úroveňochrany osob v případě požáru téměř s jistotou nezvýší. Uvedená opatření a celá řada dalšíchustanovení vyhlášky svědčí o jiné prioritě předpisu a tou je ochrana majetku. Takže jsemnakonec odpověděl, že cíl vyhlášky vyjadřuje už samotný její název - jedná o požární ochranu staveb.
Jistě, z hlediska konkrétního postiženého subjektu, který požár ve zdraví přečká, je i minimalizacepřípadných škod důležitá. Současně nelze opomenout fakt, komu v konečném důsledku přinese omezení škodz nastalých rizikových událostí, zřejmý ekonomický efekt. Asi tomu, kdo nemusí zpětně vyplácetžádné nebo jen minimální smluvní plnění. Jenže taková plnění poskytují privátní společnosti,jejichž hlavním posláním je tvořit zisk. Tyto společnosti však mají samy, svou obchodní politikou,motivovat získané zákazníky, aby si pořídili jistá technická zařízení, která mohou přispět k ovlivněnípřípadných škod. Rozhodně tuto činnost za ně nemá svými nařízeními suplovat stát.
Pokud by stát, potažmo Ministerstvo vnitra ČR, skutečně transparentně hájilo oprávněnýzájem státu, pak by jistě potřebná vyhláška po nezbytných úvodních preambulích, začínalakapitolou o ochraně osob, kam rozhodně přísluší zařadit i následující ustanovení:
"V případech postupu podle příslušných českých technických norem, které stanoví vybavitobjekty nebo jejich dílčí prostory únikovými cestami vedoucími dvěma směry, není dovoleno seod těchto požadavků odchýlit, ani pomocí náhradních opatření." |
nebo
"V době provozu všech vnitřních shromažďovacích prostorů, nesmí být u instalovaného panikovéhokování, které odpovídá příslušné české technické normě, jeho funkce blokována, či jinak omezenamechanickým nebo elektrotechnickým zařízením". |
Rovněž případný požadavek vyhlášky na instalaci konkrétního technického prvku, má být jednoznačný.To znamená, požadované zařízení, které vykazuje předepsané výrobkové vlastnosti, musí plnit při požárusvoji funkci, bez ohledu na okolní podmínky. A nikoliv, že bude účinné pouze při souběhu jistýchpříznivých okolností.
Nedisponuji právním vzděláním, ale v dostupné literatuře se uvádí, že stanovení povinnosti v obecněplatném právním předpisu musí být přesné, správné, nezavádějící a musí dotčenému subjektudovolit, aby porozuměl povaze nařízení, které je mu ukládáno.
POZNÁMKA
Vyhláška sice ještě neplatí, ale již nynízásobují tiskoví mluvčí Hasičského záchranného sboru média stanovisky, které lze s nadsázkoushrnout takto: "Ano, babička od Červené Karkulky si nemusí pořizovat hasící přístroj, přestožejejí chaloupka je setsakramentsky špatně přístupná". Jen si nejsem z textu vyhlášky jistý, jestlinám pánové říkají pravdu? A jen tak mimochodem, nařídit babičce, aby si koupila hasící přístroj,rozhodně nepředstavuje žádné hrdinství.Z úvodní otázky je zřejmé, že problematiky, která se bude dotýkat miliónů občanů ČR, si již začalavšímat média. Dokážu pochopit postoj mluvčího Gř HZS, který je ve vyjádřeních důsledně loajální vůčísvému zaměstnavateli. Ale protože není mluvčím soukromé společnosti, nemají jeho stanoviska balamutitlaickou veřenost anebo účelově zneužívat statistické údaje, kterými právě Gř HZS disponuje. Pokud buducitovat jedno z nich: "Každý hasičský přístroj může zachránit život" - mohu pouze konstatovat, žez profesního i z laického hlediska se jedná o nebetyčnou pitomost. Nevím, od které doby rozhodlo Gř HZS,že základem ochrany osob před požáry v ČR již není jejích evakuace, ale likvidace požáru v jeho úvodní fázi.V souvislosti se změnou priorit mě eminentně zajimá, v kolika spisech o požáru za posledních pět let je v odborném požárním hodnocení uvedeno, že některá z 351 usmrcených osob v bytovém fondu domovním zemřela právě proto, že se nemohla evakuovat, protože neměla k dispozici přenosný hasicí přístroj a zejména ten s hasící schopností 34A?
§ 1 Předmět úpravyTento postup sleduje dva cíle - definice již v úvodů normy určí jasná vztahová pravidla a vnavazujících částech textu potom stačí uvádět jen příslušné názvy termínů (nemusí se vždyznovu a znovu opisovat jejich konkrétní význam), což v konečném důsledku znamená přehlednějšístrukturu jednotlivých ustanovení.
Analogické pravidlo o vymezení "základních pojmů" obsahuje také většina obecně platných právníchpředpisů technického zaměření. Vyhláška č. 23/2008 Sb. (dále jen "vyhláška"), však mezitakové předpisy nepatří. Další možností je nahradit vymezení "základních pojmů" číselnými odkazy(poznámky pod čarou) na jiné právní předpisy. Ani tuto, již méně uživatelsky komfortní variantu,však "vyhláška" důsledně neuplatňuje. Proto není možné jednoznačně určit, jaký přesný význam, vevztahu k deklarovaným požadavkům "vyhlášky" budou mít některé používané termíny - namátkou:
stavba, zařízení staveniště, výška stavby, udržovací práce, úprava interiéru, užívání stavby, úroveňpožární ochrany dokončené stavby, stavební výrobek, hořlavý předmět, hořlavá látka, volně vedené vodičea kabely, technické zařízení k řízení evakuace, světelná signalizace požáru, prvek bezpečnostního systému,rychlý a účinný zásah jednotky požární ochrany, třída mateřské školky, jedinečný prostor památkově chráněnýchstaveb, jedinečná sbírka historických předmětů (některé bizarnosti typu "požární uzávěr prostoru", "malýzávěsný automat na jiné zboží", "hořlavý předmět ve tvaru nástěnky" apod., zatím pomíjím). |
POZNÁMKA
Pokud si někdo myslí, že jsem zbytečný pesimista,tak již 3 týdny po vydání "vyhlášky" došlo k prvnímu případu: ČSN EN 3-7 byla 29. února 2008 zrušenaa nyní je nahrazena novou technickou normou s jiným označením ČSN EN 3-7 + A1:2008-02. Kromě toho mě velmizajímá důvod, proč v příloze č. 1 "vyhlášky" není uvedena velmi potřebná ČSN 73 0821, a to nejen za sebe, ale také zaČeský normalizační institut, který toto doplnění vyhlášky včas uplatnil jako zásadní připominku se zdůvodněním, cituji: "... nezavedením bude docházet k nárůstu nákladů účastníků stavebního řízení oproti současnému stavu, a to kvůlizajišťování nadbytečných výpočtů, odborných posudků a případně zkoušek stavebních konstrukcí pro stanoveníjejich požární odolnosti". Přestože zmíněné instituci pro její překotné zavádění evropských norem zrovnanefandím, formuluje problém zcela přesně.POZNÁMKA
Použitá formulace je čítankovým příkladem stavu,kdy "vyhláška" má stanovovat cíle dlouhodobého charakteru a nikoliv konkrétní projektová řešení, častovytržená z kontextu důležitých souvislostí. Deklarace dílčí možnosti, totiž neřeší potřebné navazujícívazby, které následně v praxi vyvolají otázky: Může být součástí jednotlivé garáže také jiný prostor(dílna či příruční sklad prostředků souvisejících s provozem vozidla) i když se nebude jednat o kategorii"byt s provozovnou" ? Jaké požární riziko v prostoru garáže či případných přidružených prostor se budeakceptovat bez dalšího průkazu? Může být součástí přístřešku také nadkryté "posezení", včetně případnéhomísta pro palivo do zahradního krbu? Jak se budou pro dané případy určovat a vymezovat odstupovévzdálenosti od objektu rodinného domu, včetně případů částečného propojení garáže s domem (např.společná střešní konstrukce)?POZNÁMKA
V objektu mateřské školy, kde jsou děti pod trvalýmdohledem dospělých osob, považuji takový požadavek za zcela zbytečný. Kromě toho mám vážné pochybnosti,jak budou děti při každém východu ze "třídy" (např. na WC nebo do umývárny) otevírat, požární dveře -opatřené dnes již nezbytným samozavíračem (z cenových důvodů totiž nelze očekávat, že každé takové dveřebudou vybaveny automatickým otvíračem dveřního křídla nebo provedeny jako "zdvojené", s požární částífixovanou v otevřené poloze elektronickým zádržným systémem).POZNÁMKA
Na převzaté ČSN EN 1991-1-2 mi nejvíce vadí jejíneověřenost v praxi (často se totiž evropské normy "testují" až, po vyhlášení platnosti ve Věstníku;proto zejména ekonomicky vyspělé země EU na jejich úplnou aplikaci, nahlížejí s výraznou časovou rezervou).Důkazem kvality budiž skutečnost, že po dosazení reálných hodnot do některých rovnic v ČSN EN 1991-1-2 segenerují fyzikálně neodpovídající výsledky. A přestože jsem uvedené skutečnosti písemně urgoval jak u ČNI,tak přímo v CEN, dosud nedošlo k nápravě. Kdo má ochotu zkoušet doporučuji např. rovnice (B.19), (C.1),(C.6), (C.8) apod. Kromě toho"vyhláška vůbec neřeší postup, jak se bude tzv. "požární riziko" určené podleČSN EN 1991-1-2, aplikovat při zpracování kompletního PBŘ objektu, pokud tuzemské návrhové normyřady 73 08xx vyžadují postup, který je podmíněn standardním požárním rizikem nebo jeho dílčímisoučiniteli (např. při posuzování únikových cest, protože tuto kapitolu ČSN EN 1991-1-2 svýmzaměřením logicky neobsahuje).NA.2.1 Požární odolnost se stanoví v závislosti na druhu nosných a požárně dělicích konstrukcí,na návrhové intenzitě požáru v posuzovaném požárním úseku, výškové poloze požárního úseku, výšce budovy aužití požárně bezpečnostních zařízení a opatření takto: – pokud se pro výpočet teploty plynů zvolí nominální teplotní křivka, pak se jako časový úsek použijevětší z hodnot: ekvivalentní doba vystavení požáru stanovená podle přílohy F nebo požadovaná hodnota požárníodolnosti konstrukce podle národních technických předpisů; – pokud se pro výpočet teploty plynů zvolí modelový požár, pak se mezní požární odolnosti stanoví podlenárodních technických předpisů. |
Tato podmínka vpodstatě znamená - při stanovení požární odolnost konkrétního stavebního prvku výpočtem,ať se použije jakýkoliv způsob tepelného namáhání (tj. podle nominálních teplotních křivek nebo podlemodelů požáru), musí být výsledná vypočtená hodnota vždy vyšší, než stanoví národnípředpis - což je zatím ČSN 73 0802:2000 nebo ČSN 73 0804:2004. Podle těchto ČSN se požadovaná požárníodolnost stanoví výhradně na základě určeného stupně požární bezpečnosti (tj. i při postupu podleČSN EN 1991-1-2:2004 je nutné znát příslušný stupeň požární bezpečnosti).
POZNÁMKA
Nevím, zda tvůrci vyhlášky tuto důležitou bezpečnostnípodmínku opomenuli nebo jestli snad do doby nabytí účinnosti "vyhlášky" připravují změnu konkrétní normy.Přesto by neměli zapomenout, že rovnice pro stanovení "ekvivalentní doby vystavení účinkům požáru" jsou zhlediska exaktního vyjádření zjevnou ukázkou snahy orgánů CEN o sjednocení určité problematiky dovšepostihujícího pravidla. Takové řešení však vyžaduje řadu zjednodušení i kompromisů (vždyť v EUjsou členské státy, které dodnes ještě nedělí objekty do menších požárně vymezených částí - požárníchúseků). Proto ve výsledné rovnici (F.1), která má mít podle názvu i výsledné jednotky "časový charakter",anebo také ve výchozí rovnici (E.1), se vedle sebe vyskytují zcela nesourodé parametry - "hustota požárníhozatížení" (jako faktor požárního rizika), k tomu "druh provozu", či "součinitel plochy" (jako faktorekonomického rizika) a současně "faktor požárně bezpečnostních zařízení". Nakonec je vše korigováno "převodnímsoučinitelem tepelných vlastností konstrukcí", dále "opravným součinitelem pro některé nehořlavé materiálytvořící nosné průřezy" a nakonec "součinitelem větrání". Jistě počítačový program nemá problém vše vzájemněvynásobit - přesto se uživatel, zadávající jednotlivá data při výpočtu zcela zastaví, když nenajde korekčnísoučinitele materiálů nosných průřezů pro běžné zdivo nebo pro dřevěné prvky. Po zkušenostech s programovánímtéto problematiky a provedení srovnávacích výpočtů, docházím ke zjištění, že zmíněná evropská normanegeneruje "ekvivaletní dobu vystavení účinkům požáru", ale spíše obchodní pravidlo pojišťovacíchspolečností - "čím větší plocha - tím větší riziko mimořádné události - tím vyšší požadavky na preventivnízajištění". Místo úvah předkládám konkrétní příklad:Ekvivalentní doby vystavení účinkům požáru te,d pro různé plochy
plocha [m2] | pn [kg/m2] | qf,k [MJ/m2] | qf,d [MJ/m2] | te,d [minut] (beton) | te,d [minut] (nechr. ocel) |
25 | 15 | 251,2 | 172,4 | 11,4 | 4 |
250 | 15 | 251,2 | 352,7 | 29,6 | 17,8 |
2500 | 15 | 251,2 | 446,7 | 37,4 | 29,6 |
25 | 60 | 1005 | 1029,6 | 67,8 | 23,9 |
250 | 60 | 1005 | 1404 | 117,6 | 70,9 |
2500 | 60 | 1005 | 1778,4 | 149 | 118 |
Poznámka: Např. rozdíl mezi dobou 23,9 minuty a 118 minut u nechráněné oceli (přistejném množství hořlavých látek na jednotku plochy a stejných parametrech ohraničujícíchkonstrukcí) je fyzikálně nezdůvodnitelný. Čistě matematicky jde o toto - celkové množstvíhořlavých látek v daném prostoru se dělí půdorysnou plochou a tento podíl se následně vynásobísice jen "odmocninou plochy", která však generuje hodnotu větší než 1,0;to znamená, že zmíněnouoperací se fiktivně zvýší celkové množství hořlavých látek, které mohou při požáru produkovatteplo. |
POZNÁMKA
Uvedený požadavek považuji za velmi problematickýze dvou důvodů. Jednak proto, že se bude vztahovat k jakémusi pojmu "nadzemního podlaží", což bude zhlediska určení nejasné, a to hlavně u technologických objektů. A druhým důvodem je jakákoliv absencepožárního rizika u tohoto postupu - nechci se stát svědkem, kdy pro požární riziko nepřesahující15 kg/m2 nebo dokonce v prostorech bez požárního rizika budeme navrhovat konstrukce spřídavnou požární odolností nebo či snad zásadně konstrukce železobetonové (u některých úpravenvody, ČOV, či technologických celků pro zpracování nehořlavých hmot, je takové řešení nesprávnénejen z ekonomického hlediska).POZNÁMKA
Z hlediska zaměření "vyhlášky" se uvedená problematikatýká navrhování, provádění i užívání stavby a proto má být uvedena v části deklarující společná ustanovení(zpravidla to bývá v úvodu technického předpisu).POZNÁMKA
Zmíněná ČSN EN 13501-1určuje postup klasifikacepro "stavební výrobky" (tj. materiál, prvek, složka), včetně "stavebních výrobků" zabudovaných vkonstrukcích staveb. Nevím, však podle čeho se budou do tříd A až F klasifikovat blíže nespecifikované "stavební konstrukce". Kromě toho klasifikace do jednotlivých tříd se provádí výhradně podle výsledků k tomu předepsaných zkoušek. V případě zařazení do tříd A2, B, C, D a dále pro určení doplňkové klasifikace s1, s2 a s3 se využívá testů podle ČSN EN 13823 "Zkouška jednotlivým hořícím předmětem". Tato zkušební norma však standardně platí pro zkoušení rovinných vzorků. "Vyhláška" však taxativně požaduje klasifikaci u všech stavebních výrobků. Jenže postupy jak transparentně se budou, do doby, než se připraví odpovídající zkušební metodiky, testovat vůči reakci na oheň také "nerovinné" výrobky - "vyhláška" vůbec nestanoví. Obecná informace uvedená v poznámce u Předmětu normy ČSN EN 13823, cituji: "Zacházení s některými druhy výrobků, např. lineárními stavebními výrobky, (potrubí, větrací potrubí, kabely atd.) mohou vyžadovat zvláštní pravidla", rozhodně není potřebná výchozí metoda.POZNÁMKA
Během, užívání novelizované ČSN 73 0810:2005se ukázalo, že příslušný článek 8.4, vztahující se k hodnocení střešních plášťů podle novýchevropských předpisů, nepostihuje ve své nynější formulaci všechny možné případy; zejména takové,kdy součástí střešního pláště jsou hořlavé izolační materiály, které od prostoru s požárním rizikem,které shora ohraničují, bývají odděleny tepelně vodivými prvky (např. ocelový trapézový plech). Zmíněnouformulací rovněž nastala jistá kolize s článkem 8.15.5 ČSN 73 0802:2000 i článkem 9.14.7 ČSN 73 0804:2002,které členění střešního pláště v určitém kontextu vyžadují. S ohledem na osvědčené řešení a proto,aby nové ustanovení nevedlo k vytváření velkých ploch s nekontrolovaným šířením požáru ve střešnímplášti, bylo plánováno při nejbližší změně ČSN 73 0810:2005 ustanovení 8.4 upravit. Bohužel "vyhláška"tímto "zakonzervovala" požárně méně bezpečný stav, neboť všechny platné metodiky pro testování střešníchplášťů, které generují klasifikaci do evropských tříd BROOF, se vztahují k vyhodnocení působenípřípadného požáru na střešní plášť pouze z vnější strany (z exteriéru - od sousedního objektu či požárníhoúseku).POZNÁMKA
Kromě toho, jak bylo uvedeno v předchozímv námitce k § 6 "vyhlášky", pro stavební výrobky komínů, kouřovodů nebo jejich částí se projejich zařazení do tříd reakce na oheň A2, B, C, D se využívá testů podle ČSN EN 13823"Zkouška jednotlivým hořícím předmětem", kdy zkušební norma standardně platí pro zkoušení rovinnýchvzorků, což některé speciální komíny a zejména kouřovody zpravidla nebývají.POZNÁMKA
Kromě problematického zařazení každého výrobku,tvořící stavební konstrukci, do odpovídající třídy reakce na oheň, "vyhláška" pozapomněla, že blízkokomínů nebo kouřovodů se nemají vyskytovat také "zařizovací předměty". Podotýkám, že všenepostihuje ani kategorie "technická zařízení" v § 9 "vyhlášky", protože podle platné odkazovéČSN 061008 (z prosince 1997) se požadavky podle této ČSN vztahují na vlastní tepelné zařízení ajeho kouřovod jen do určité délky (dosud je limit - 1,5 m).POZNÁMKA
Na rozdíl od zmíněného ustanovení "vyhlášky"tuzemské ČSN 73 0802:2000 v kapitole 12 nebo ČSN 73 0804:2002 v kapitole 13, tento pojem specifikujíjednoznačně, cituji: "vodiče a kabely jsou vedeny volně bez další ochrany, takže uložení a ochrana vodičůa kabelů neodpovídá stanoveným požadavkům". Za odpovídající provedení se považuje jejich uložení nebochránění prvky s definovanou kvalitou i požární odolností (tj. omítky požadované tloušťky, překrytídeskovými nehořlavými materiály, protipožárními nástřiky). Další možností "volného vedení bez dalšíochrany" je skutečnost, že elektrické rozvody jsou provedeny z vodičů nebo kabelů, které samy vykazujípředepsané funkční vlastnosti (např. jsou po stanovenou dobu provozuschopné i v podmínkách požáru).K zásadní změně, která postihne celou řadu staveb, a to nejennávrhově ale hlavně nákladově, došlo u samotné odkazové přílohy č. 2. V rámci připomínkovéhořízení (v srpnu 2006) i při vypořádání připomínek (v září 2006) bylo předkládáno tabulkovéznění, ve kterém určené "Druhy vodičů nebo kabelů" byly rozděleny do tří skupin S, B, F, u kterýchbez dalšího bližšího určení bylo specifikováno, cituji:
S – kabel se sníženou hořlavostí (s omezeným šířením požáru) B – kabel bezhalogenový (netoxický) s omezeným vývinem kouře F – kabel funkční při požáru (se stanovenou požární odolností) |
Dne 26. října 2006 však Komise Evropských společenství vydala ve věci klasifikace reakcestavebních výrobků na oheň, rozhodnutí č. 2006/751/ES, která se týká samostatných třídreakce elektrických kabelů na oheň. Kromě vlastního textu rozhodnutí, obsahuje materiál taképřílohu, kde se vůbec poprve stanovují jednotlivé "třídy reakce elektrických kabelů na oheň",dále jejich "zkušební metody, příslušná "kritéria klasifikace" a také možné "doplňkové klasifikace".
Příloha č. 2 "vyhlášky" upustila od dřívějšího členění (jehož vliv na nákladovost stavebMV ČR v "odůvodnění návrhu vyhlášky" hodnotilo - bez případného vlivu na státní rozpočet)a místo něj má dodatečně "zapracovány" konkrétní parametry již v intencích rozhodnutí komise ES č.2006/751/ES. V publikovaném znění "vyhlášky" se "Druhy vodičů nebo kabelů" člení do třískupin I, II, III, u kterých se dále specifikuje, cituji:
I – kabel B2ca II – kabel B2ca,s1,d0 III – kabel funkční při požáru (se stanovenou požární odolností) |
POZNÁMKA
Opět jsme konfrontování se skutečností, kdysotva EU stanovila nějaká pravidla, v ČR už je okamžitě chceme používat. Záměnu parametrů u kabelů z dřívějšíhopožadavku S za B2ca bude třeba možné, po provedení ověřovacích zkoušek,alespoň nějak přijatelně zdůvodnit. Ale záměnu parametrů u kabelů dřívějšího požadavku B zaB2ca, s1, d0 (s nejpřísnějším doplňkovým kritériem tvorby kouře i planoucíchkapek/částic) lze kvalitativně přirovnat ke skutečnosti, kdy jízdní kolo, nevyměníme za rychlejijedoucí motorku, ale přímo za tovární závodní speciál. Jaké kabely ve skupinách I až III budemepo 1.7. 2008 podle "vyhlášky" navrhovat do realizačních projektů, když zatím neplatí definitivnízkušební pravidla? Kolik budou takové kabely stát a nabízí je vůbec někdo ve svém standardnímvýrobním sortimentu (doufám, že ne pouze společnost, se sídlem v ekonomicky vyspělé zemi EU,která zcela náhodou "sponzorovala" tvorbu nové evropské normy pro danou oblast)? Jen pro informaci -stále totiž není definitivní, jaká pravidla budou platit pro zkoušení - např. v rozhodnutí 2006/751/ESuváděné scénáře podle prEN 50399-2-1 a prEN 50399-2-2 již nejsou zcela aktuální, neboť v roce 2007 seobě připravované EN sloučily do jediné prEN 50399:2007 a ta zatím prochází fází hlasování. Vedlezmíněných kriteriálních požadavků, budí v příloze č. 2 pochybnosti také vzájemné slučování některýchpožadavků - proč např. kabely, co musí být funkční při požáru (tj. vyhovují ve fázi II - etapa plnéhorozvoje požáru), ještě musí splňovat třídu reakce na oheň B2ca (tj. vyhovovat ve fázi I -etapa rozvoje požáru) a k tomu vůbec neprocházejí únikovými cestami nebo požárními úseky vybranýchdruhů staveb?POZNÁMKA
Klasický případ ustanovení, jak pro jakýkoliv předmět nelze "otrocky" nahradit termín "hořlavá látka" třídou reakce na oheň B až F (navíc "hořlavá látka" je stále základní pojem, který je specifikován jinou vyhláškou MV ČR, a to č. 246/2001 Sb.), případně bylo možné tento termín doplnit určitou přípustnou hranicí danou fyzikálním parametrem, který se dá snadno zjistit (např. spalné teplo nepřesahující 3 MJ/kg). Jen pro zopakování uvádím, že klasifikační ČSN EN 13501-1 platí pro "stavební výrobky" (a nikoliv obecně pro "výrobky" - např. zařizovací předměty, vybavení interiérů apod.). Stejné zaměření má nejčastější výchozí zkušební ČSN EN 13823, která navíc, jak již bylo několikrát uváděno, standardně testuje "rovinné" stavební výrobky.POZNÁMKA
V požadovaném označení snad chybí jen "biometricképrvky" a "rodné číslo zhotovitele". A přitom by stačilo uvést údaj o požární odolnosti, výrobce systémua případně výrobní číslo. Požadavek na uvedení "firmy, adresy a jméno zhotovitele" je zřejmým signálemk tomu, že montáž bude vyhrazena jen určitým subjektům. Sice se jedná o výrobek, který podléhá"certifikaci", ale proč by jej nemohl podle kvalitního návodu instalovat každý, kdo to technickyzvládne (vždyť se tak děje u celé řady "certifikovaných" výrobků). POZNÁMKA Nevím, jestli si zpracovatelé "vyhlášky" vůbec uvědomili, jak zavádějící je instalovanídalších hořlavých předmětů v chráněné únikové cestě tímto hokynářským způsobem. Proč opomenuli zřejmáfyziologická i fyzikální pravidla (tj. limitní koncentrace 400 mg/m3 oxidu uhelnatého, přikrátkodobém působení a eliminaci vzniklého rizika ředěním, či větráním)? Jen pro informaci uvedu, že evakuaciosob po chráněné únikové cestě je možné pokládat za bezpečnou, pokud zplodiny hoření v jejím prostoru se budouvyskytovat v koncentraci nejvýše 1-2 % (tj. vyžaduje se zředění 50 až 100 x). Pokud situaci ověříme výpočtem azvolíme půdorysnou plochu přirozeně větraného schodiště ve 2. - 8. NP (kam budou stoupat teplejší zplodiny z přízemí)např. 20,0 m2, vychází při standardní světlé výšce jednoho podlaží hsi = 3,0 m objem schodištěV = 20 · 8 · 3 = 480 m3; k překročení nejvyššího přípustného limitu zředění dochází již při spálení cca 2 kghořlavých látek (podrobnější vysvětlení lze nalézt v komentáři k článku 9.3.3 ČSN 73 0802 těchtointernetových stránek; výpočet předpokládá, že spálením 1 kg hořlavých látek vznikne cca 5,0 m3plynných zplodin a jejich zředění alespoň na 2% koncentraci). Je evidentní, že v tomto případě "vyhláška"zhoršuje současnou návrhovou kvalitu chráněných únikových cest. |
POZNÁMKA
Není totiž ideální, když například všechny zablokovanévýchody se uvolní teprve při vyhlášení požárního poplachu. Jednak reakční doba samočinného hlásiče EPS bývázpravidla v intervalu 60-120 sekund, která navíc může být prodloužena nastaveným zpožděním vyhodnocovacíústředny. Na druhé straně paniková situace, vyvolaná vznikem front před východy, může vzniknout téměřbezprostředně (podle matematických simulací i v době do 10-ti sekund); tato doba je totiž při výskytuvětšího počtu osob přímo úměrná vzdálenosti, ve které se osoby od východu skutečně nacházejí.POZNÁMKA
Zavedení procenta požárně otevřených ploch vtechnických normách řady ČSN 73 08xx odpovídalo době zpracování, kdy v roce 1975 neměla technickáveřejnost přístup k personální výpočetní technice. Proto se přijalo jisté zjednodušení, aby bylo možnévyužít tabulkových hodnot a neposuzovat každou sálavou plochu. Škoda, že si zpracovatele "vyhlášky"neuvědomili, že tím jak formulovali §15 odstavec (2), lze podle "procenta" spočítat odstup jenompro celkový průmět sálavé plochy, ve které budou dílčí sálavé části tvořit pouze zcela požárněotevřené plochy, navíc se stejnou hodnotou intenzity sálání tepla a zjištěný výsledek platí výhradněpři postavení sálavé a příjmové plochy v poloze rovnoběžné.POZNÁMKA
Povaze nařízení, které je mi jako projektantuukládáno, nerozumím ani z uvedeného odkazu. Zákon č. 68/2007 Sb. uvedený v odkazové poznámce č. 4 podčarou, má pouze jeden odstavec, kterým se ruší písmeno e) v § 15 odst.1 zákona č. 183/2006 Sb. Pokudnahlédnu do zmíněného § 15 zjistím, že se týká pouze problematiky vymezení speciálních stavebních úřadů(pro letecké stavby, dráhy, silnice a vodní díla). Proto přesně nevím, co se odkazem ve "vyhlášce"myslelo; jest-li i v těchto stavbách se vymezuje odstupová vzdálenost nebo se má pouze jednat oodstupové vzdálenosti u "zařízení" podle jiného ustanovení zákona č. 183/2006 Sb., a to konkrétněpodle §3 odst. 2, kde se uvádí, cituji: "zařízením pro účely tohoto zákona se rozumí informační areklamní panel, tabule deska či jiná konstrukce a technické zařízení, pokud nejde o stavbu podle§ 2 odst. 3."POZNÁMKA
Za poměrně nestandardní považuji také skutečnost, žezpracovatelé "vyhlášky" zapomněli do písmenných odrážek, specifikujících jednotlivá zařízení proúčinný zásah, zařadit k přístupovým komunikacím, nástupním plochám, či zásahovým cestám, taképroblematiku zásobování požární vodou.U formulace zmíněného požadavku se jednak zapomnělo na dost zásadní termín: "určená propříjezd požární techniky" a současně pro projektovou praxi chybí jasné vymezení odkud ahlavně až kam, se bude limitních 50 metrů měřit.
POZNÁMKA
Další případ taxativního vymezení požadavku bez zváženíjeho případného dopadu. Jednak zmíněný požadavek je velmi přísný pro objekty, u kterých se nemusízřizovat "nástupní plocha" (tj. není nutné zajíždět s technikou až k objektu a hasit výhradně za pomocívýškové techniky), protože hasiči si dnes s sebou, ve výjezdovém cisternovém automobilu, jistě vezoualespoň 100 m hadic. Hlavně však přístupové komunikace nerozlišují mezi "místní komunikací" (tj. sloužíke spojení jednotlivých nemovitostí s ostatními pozemními komunikacemi) nebo mezi "účelovou komunikací"(která může být v uzavřeném prostoru, nemusí být veřejně přístupná a slouží k potřebě vlastníka připropojení dílčích objektů). V územní dispozici často vůbec nemusí být volné místo na zřízení smyčkovéhoobjezdu nebo obratiště - vycouvání požární techniky po ukončení zásahu je zpravidla ekonomicky méněnáročné a z pravděpodobnostního hlediska využití bude rozhodně i efektivní.U formulace zmíněného požadavku se opět zapomnělo na dost podstatnou záležitost, a to odkud a kam se bude limitní výška stavby měřit (namátkou ve spodní části uvádím - např. od terénu, či od místa příjezdu nebo od určité úrovně podlaží; oproti tomu nahoře - např. k hřebenu střechy, či k nejvyššímu místu stavby nebo k určité úrovni podlaží).
Profesně
nenízřejmé, proč byla za limit zvolena právě hranice 60 m. Podle technických podkladů výrobce, které využívámv souvislosti s požadavkem článku 4.8 ČSN 73 0873:2003 se prokázalo, že současná výjezdová cisternovávozidla jsou standardně vybavena čerpadly, které dopraví vodu v požárním potrubí do výšky objektupřesahující 60 m (podobnost viz např. komentář k článku 4.8 ČSN 73 0873 těchto internetovýchstránek). Z průsečíků charakteristiky čerpadla a přípustných otáček pohonu pro čerpadlo(max. 3500 ot/min) vyplývá, že pro dodávku vody je využitelná dopravní výška čerpadla nejméně hdč = 1,3 MPa; při požadavku na zajištění přetlaku na výtoku z proudnice (0,4 MPa) a odečtení všech tlakových ztrát v požárním potrubí při hašení jedním proudem C 52 (0,04 MPa), stále zbývá nějakých 85 m výšky.V případě stanovení objemu nádrže se jedná o vytržení části ustanovení ČSN 73 0873:2003 zkontextu souvislosti. Dobu 30 minut, po kterou má zdroj požární vody, zajišťovat předepsané množství,jsem v této ČSN stanovil na základě vyhodnocení, že do této doby se ve většině lokalit ČR mohou zasahujícíjednotky soustředit v takovém počtu, aby další vodu pro požární zásah zajistily prostřednictvím svýchoperativních postupů (např. dálkovou nebo kyvadlovou dopravu vody). Jaká varianta se zvolí,když ve výškovém objektu dojde po půl hodině zásoba vody v horní nádrži a požár bude nadále probíhatna podlaží mimo dosah čerpadel požární techniky (tj. přes 85 m)? Nehledě k tomu, že striktněpožadovaná nádrž v co nejvyšší části objektu bude pro zajištění příslušných hydraulickýchparametrů, nutných pro zásah z požárního potrubí ve vertikální poloze mezi 0-45 metrů pod hladinou nádrže,vyžadovat instalaci posilovacího čerpadla, včetně zajištění jeho provozu pro případ požáru. O co jednoduššía operativnější z hlediska vedení požárního zásahu (místo taxativního vynesení nádrže na střechu stavbynebo do nejvyššího podlaží) může být ve spodní části objektu instalace třeba i nezavodněné zásobnínádrže o objemu 3-5 m3 s potrubním vývodem na fasádě objektu, která bude průběžně doplňovánapožární technikou; mezi nádrží a požárním potrubím pak bude osazeno vícestupňové nebo šoupátkové čerpadlo,které svými technickými parametry zajistí dopravu vodu po celou dobu zásahu do výškové úrovně, která je zhlediska zásahu potřebná.
Návrhově
sestriktní požadavek na umístění nádrže v co nejvyšším místě výškového objektu projeví zejména při statickémposouzení. Pro ilustraci přídavného zatížení zvolím administrativní objekt o půdorysu 1200 m2 a 20 nadzemních podlaží standardní konstrukční výšky. Zásoba vody pro tento případ činí 35 m3vody, což např. představuje ocelovou ležatou válcovou nádrž o průměru 2,5 m a délce 8 m. Celková hmotnostcca 45 tun (voda … 35 tun, vlastní hmotnost nádrže 7 tun, čerpadla + armatury + náhradní zdrojcca …3 tuny) si vyžádá dimenzování nosné konstrukce celého objektu (zpravidla ocel) ozhruba +20 % (vůči řešení bez nádrže). A to zatím neuvažuji dynamické buzení, která se přenášído celého objektu při účinku silného větru (rychlost 12 m/s a vyšší). Tento dynamický účinek nastavbu se rovněž musí vyhodnotit a nalézt příslušné kompenzační řešení (dosud v ČR nebylo takové řešenírealizováno). Jen pro časové srovnání uvádím - dynamický účinek přídavné nádrže v nejvyšším podlažíobjektu se při silném větru projeví v desítkách případů za každý rok, ale pravděpodobnost vzniku rozvojepožáru v objektu činí podle získaných statistických údajů pro administrativní plochy jednou za cca 42 let.Nákladově
sestriktní požadavek na umístění nádrže v co nejvyšším místě výškového objektu projeví v již zmíněném vyššímstatickém i dynamickém zajištění (cena zavisí na výšce objektu, navýšení tak může klidně dosáhnout řádu desítek miliónů Kč), dále cenou vlastní nádrže (1m3 ocelové nádrže v rozpočtověpoložce nepřijde rozhodně méně než 10 000,-Kč). K tomu se přiřadí očekávané provozními náklady nazajištěni nádrže před zamrznutím v zimních měsících, chemická ochrana vody v nádrži před biologickýmznehodnocením a pravidelné revize, či zkoušky.Závěrem konstatuji - náklady nereálné, efekt nezajištěný, profesně neopodstatněné a navíc striktněvyžadováno, nepřipouštějící jinou alternativu.
POZNÁMKA
Jako zpracovatel ČSN 73 0873 jsem byl požádán ovydání odborného stanoviska vztahu této normy vůči zmíněnému požadavku vyhlášky; neboť v rámcirozpracovaného projektu pro stavební povolení, územně příslušný HZS již trvá na vybudování nádržena střeše objektu. Při rozhodování o akceptování nabídky, jsem se nejprve telefonicky dotázalpracovníka, kterého jsem podle organizační struktury GŘ HZS považoval za kompetentního ve věcizajištění požárního zásahu. Velmi mě překvapila jeho reakce, že se na tvorbě zmíněného ustanovenínijak nepodílel (formulačně, konzultacemi, připomínkami). Jistě, takové tvrzení se nedá ověřit.Přesto mám obavu, že skuteční autoři tohoto ustanovení si špatně vyložili americký akční film,ve kterém viděli studiovou fikci, prezentující uhašení požáru z nádrží v nejvyšším podlaží objektu,po jejich destrukcí trhavinou. Realita je zpravidla jiná - zmíněné nádrže ve vyšších podlažích totižslouží pro dodávku vody do sprinklerových hasicích zařízení, a ty jsou podle základní definicenavrženy pro detekci a uhašení požáru vodou v jeho počátečních fázích, nebo pro udrženípožáru pod kontrolou, aby jeho uhašení mohlo být dokončeno jinými prostředky”. Jistě se objeví názory,že takové řešení je dobré. Očekávám je spíše ve skupině osob, kteří v nadstandardních velitelskýchvozech jezdí na místo zásahu, aby pak promluvili do všude přítomné televizní kamery.V této souvislosti mne spíše zaráží odůvodnění zmíněného ustanovení pro rodinné domy.Např. generální ředitel HZS ČR (v Č.j. PO-3167/C-2007 ze dne 2. ledna 2008) cituji: "Vyhláškouzavedený požadavek na vybavení rodinného domu přenosným hasicím přístrojem je pouze reakcí na celkovýstatisticky doložený negativní trend nárůstu požárů v bytovém domovním fondu a s nimisouvisejícími úmrtími". Nebo ministr vnitra ČR (Č.j. MV-33849-3/MV-2008 ze dne 17. dubna 2008)cituji: "Ministerstvo vnitra při zpracování vyhlášky č. 23/2008 Sb., v ustanovení §13 odst. 1 a následněv příloze č. 4 reagovalo, obdobně jako jiné státy, na negativní trend nárůstu úmrtí, zraněnía vysokých škod , které byly v předcházejících letech způsobeny požáry, a to především v domácnostech,včetně rodinných domů".
Porovnejme zmíněná konstatování se základními statistickými údaji o požárech v bytovém fondudomovním za posledních pět let v ČR:
Rok | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 |
Počet požárů | 2963 | 2616 | 2614 | 2631 | 2652 |
Usmrceno osob | 66 | 74 | 74 | 79 | 58 |
Zraněno osob | 447 | 420 | 424 | 398 | 473 |
Přímá škoda | 223*106 Kč | 265*106 Kč | 279*106 Kč | 323*106 Kč | 335*106 Kč |
V případě počtu požárů, usmrcených a zraněných osob, však žádný statisticky doložený negativnítrend není zřejmý. V případě dílčí kategorie "přímá škoda", se jedná o statisticky máloprůkazný prvek, protože na rozdíl od předchozích tří sledovaných položek je zatížen řadou subjektivníchfaktorů.
POZNÁMKA
Buď zmínění činitelé MV ČR neznají vlastnístatistiky nebo námi vědomě, jako svéprávnými občany, zcela pohrdají. Obojí je pro výkon významnéstátní funkce špatné. Dovolím si jednu malou úvahu - původně jsem skutečně očekával nárůst počtupožárů; příčinu jsem shledával ve skutečnosti, že v českých domácnostech se v posledním obdobívýrazně zvýšil počet přístrojů "vypínaných" dálkovým ovládáním, které však po celých 24 hodinzůstávají pod napětím (v tzv. "spícím režimu"), dále různých rychlovarných konvic bez tepelnépojistky anebo sortiment osvětlovacích těles vybavených trvale napájenými transformátory. Spíšev prioritě řešení tohoto problému (vůči původcům tohoto rizika) jsem očekával zájem státu. Nikolivv tom, že u nového rodinného domu se nařídí povinná instalace hasicího přístroje. Přitom, kdo neviděloheň pouze v kamnech nebo v počítačové hře a alespoň občas se dostane ke skutečnému požáru ví, žezpravidla hoří v těch domácnostech, kde si s pořádkem a dodržováním základních požárních pravidel přílišhlavu nedělají (tito občané si "hasičák" stejně nikdy nepořídí). Takže povinná instalace přístrojů budetakový "kolektivní trest" nových stavebníků - kdo si přesto chce chránit svůj majetek, může si na základěvlastního uvážení vhodný přístroj kdykoliv dobrovolně zakoupit.O inflaci počtu přenosných hasicích přístrojů svědčí i dalšífakta - v roce 1996 požadovala vyhláška MV ČR č. 21/1996 Sb., jeden přístroj na plochu 400 m2;za pět let v roce 2001 nová vyhláška MV ČR č. 246/2001 Sb. snížila tuto plochu o polovinu na 200 m2.Jak se projevil efekt návrhového zvýšení počtu přístrojů o 100% na celkovou statistiku požárnosti vČR, si může z následující tabulky udělat závěr každý sám.
Rok | Počet požárů | Usmrceno osob | Zraněno osob | Přímá škoda [Kč] |
1996 | 21539 | 118 | 1037 | 1,35*109 |
1997 | 21540 | 135 | 1026 | 1,23*109 |
1998 | 24041 | 96 | 1123 | 1,90*109 |
1999 | 20858 | 105 | 934 | 2,09*109 |
2000 | 20919 | 100 | 975 | 1,43*109 |
2001 | 17285 | 99 | 881 | 2,05*109 |
2002 | 19132 | 109 | 942 | 3,73*109 |
2003 | 28937 | 141 | 1112 | 1,84*109 |
2004 | 21191 | 126 | 918 | 1,67*109 |
2005 | 20183 | 139 | 914 | 1,63*109 |
2006 | 20540 | 144 | 919 | 1,93*109 |
2007 | 22394 | 130 | 1023 | 2,16*109 |
POZNÁMKA
Kromě výrazného růstu přímých škod v roce 2002 (jeden rok po výraznémsnížení limitní plochy na jeden přístroj) se žádný statisticky příznivý efekt zvýšení počtu přenosnýchhasících přístrojů v ČR neprojevuje; smutný paradox vystihuje asi nejlépe staré arabské přísloví:"Psi štěkají a karavana jde dál". Otázku, jaká byla skutečná motivace zavedení zmíněných požadavkůsi raději nepokládám.POZNÁMKA
Dvojí formulace téhož požadavku v jednom předpisu(a k tomu pouze ob jeden paragraf) nesvědčí o důsledném přístupu jednak zpracovatelů "vyhlášky" a takéúdajné "řady odborníků" z oblasti požární bezpečnosti staveb, se kterými bylo znění konzultováno.U termínu "vyhrazené požárně bezpečnostní opatření" není uveden specifikační odkaz. Pokud se májednat u termín používaný v jiné vyhlášce MV č. 246/2001 Sb., tak může jít o zařízení: EPS, dálkovéhopřenosu, pro detekci hořlavých plynů a par, stabilní a polostabilní hasicí zařízení, automaticképrotivýbuchové zařízení, zařízení pro odvod kouře a tepla a konečně jinak dále nespecifikované požárníklapky.
POZNÁMKA
Celý druhý odstavec je však úplně zbytečný -odkazová ČSN 73 0835:2006 v příloze č. 1 se v tomto smyslu dotýká pouze "požárních klapek v nechráněnémvzduchotechnickém potrubí" a dále "zařízení EPS". Obě specifikovaná zařízení se v ČSN 73 0835 závazněvyžadují (buď vždy, bez ohledu na průřez, anebo od určitého počtu osob). Doporučení uvedená v této norměpouze specifikují, že pokud musí být zařízení EPS instalováno, tak se samočinnými hlásiči v objektu majívybavit všechny požární úseky obsahující požární riziko.Jedno skutečně mají obě zařízení společné - tím je absence stálé služby (případně zařízenídálkového přenosu) u vyhodnocovací jednotky tohoto zařízení.
POZNÁMKA
Jedná se o zásadní názorový obrat zpracovatelů"vyhlášky", neboť v době poslední revize ČSN 73 0835:2006, jsem již o tomto typu zařízení pro "domys pečovatelskou službou" uvažoval. Navržená alternativa byla zamítnuta, včetně řešení s ústřednou"na vzdáleném místě", zajišťující více objektů. Nedostatečnou specifikací, a to zejména u "autonomníchhlásičů kouře", může toto zařízení u uživatelů vyvolat ničím neopodstatněný pocit vyššího bezpečí, že sejim nic nemůže stát. Často opakuji, že tvůrce technického předpisu nemůže být optimista; pravděpodobnostje nezpochybnitelná - negativní situace nastane, je jen otázkou času v jakém časovém úseku. Pokud státpředepisuje povinnou instalaci určitých zařízení, měl by vedle očekávaného přínosu, definovat požadavkyna zařízení tak, aby eliminoval jeho případné nedostatky, zejména když:POZNÁMKA
Výše uvedené funkčnípožadavky na zařízení jsou dnes již technicky možné a nepředstavují nadstandardní řešení. Vedle tohoinstalace autonomních hlásičů požáru pouze v nových objektech rozhodně nepřinese očekávaný statistickýefekt. Při celkovém počtu dokončovaných nových rodinných domů (nyní cca 13000 ročně) to znamená za 10 let,ani ne 10% podíl instalací, vůči celkovému počtu rodinných domů (nyní cca 1406000). A to navíc nepočítám,kolik z cca 1550 požáru ročně vzniklých v rodinných domech, připadá na objekty s datem užívání do 10-ti let.POZNÁMKA
V této souvislosti je účelné objasnit fakta,jak vlastně spojitost s umístěním požárního hlásiče v předsíni bytu vznikla. V roce 2000 jsme v rámcisubkomise SC1 Projektování požární bezpečnosti staveb při TNK 27 projednávali připravovanou změnu Z1 ČSN73 0833 (GŘ HZS na jednáních tehdy zastupovala Ing. Karlovská). V rámci přípravných prací navrhlzpracovatel změny Z1 také úpravu článku 4.3.4, kde žádal přítomné členy o posouzení možnosti zvýšenípožární výšky objektu s jedinou chráněnou únikovou cestou typu C až na hodnotu 60 m. Argumentoval tím,že zejména v Praze se připravují developerské projekty výškových bytových domů typu "kondominia" (tj. strvalou stalou službou u východu z objektu). Jako adekvátní opatření k prodloužení výšky objektu projedinou únikovou cestu zpracovatel navrhoval, s ohledem na stálou službu v objektu, instalaci zařízeníEPS, a to zejména samočinné hlásiče požáru v nebytových prostorech s požárním rizikem a dále v prostoruchráněné únikové cesty. Při diskusi o možném umístění hlásičů i v jednotlivých bytech jsme si byli vědomizásadní kolize požadavku na pravidelné zkoušení požárních hlásičů a ústavního práva občanů "kdy není dovolenovstoupit do bytu bez souhlasu toho, kdo v něm bydlí". Proto nakonec vzniklo řešení, instalovat alespoňhlásiče v předsíních bytů (jednak pro možnost, aby případný kontrolující personál nemusel procházetbytovou jednotkou a dále pro možnost, že z hlásiče v předsíni lze vyvést krátkou zkušební trubičkupřímo do prostoru před bytem a zkoušející pracovník by nemusel do bytu vstupovat vůbec). Byli jsmesi vědomi nestandardního postupu tohoto řešení a proto je v konečném znění změny Z1 ČSN 73 0833příslušná část ustanovení formulována v doporučeném tvaru, cituji "popř. v předsíních bytů". Jenlituji, že toto ustanovení bylo, bez zvážení předchozích souvislostí, závazně převzato do nynějšívyhlášky č. 23/2008 Sb. a pouze změna formulace, kdy "předsíň" je nahrazena textem "v části bytuvedoucí směrem do únikové cesty", na tom vůbec nic nemění.POZNÁMKA:
Z praktického hlediska není zcela zřejméco se má vlastně značit - dveře i schodiště bývají zpravidla součástí chráněné únikové cesty.Termínem "východy z nich" se myslí východy "z chodeb vedoucí k nim" (tj. vstupy do chráněnýchúnikových cest) nebo východy z chráněných únikových cest? Je řada budov pro ubytování, které však mají jen nechráněnou únikovou cestu - je škoda, že "vyhláška" jednoznačně nepožadují potřebné viditelné označení ve dne i v noci také u nich. Současně si myslím, že toto ustanovení, vedle nově projektovaných objektů, patří také do části užívání staveb.POZNÁMKA
Z hlediska časového rozložení musí evakuační výtah přijet nejdříve do zvoleného podlaží (časová ztráta pro rozjezd, jízdu rychlostí 1 m/s do např. 4. NP a dojezd výtahu činí cca 12 - 15 sekund), musí se otevřít dveře (časová ztráta u samočinně jednostranně posuvných dveří činí cca 6 sekund), část osob nepřesahující přípustnou přepravní kapacitu musí nastoupit (časová ztráta cca 3 - 5 sekund), dveře výtahu se musí zavřít (časová ztráta cca 6 sekund), výtah se znovu rozjede, konstantní rychlostí sjede do přízemí a kde se zastaví (časová ztráta 12-15 sekund), musí se otevřít dveře (časová ztráta cca 6 sekund) a osoby mohou vystoupit (časová ztráta cca 3-5 sekund). Celkový výsledek pro evakuaci zpravidla 6-ti osob v jednom výtahu představuje dobu cca 48 - 58 sekund. Pro srovnání - při dvaceti osobách se nevznikne ve schodišťovém prostoru větší hustota osob než D = 1 osoba/m2, což pro běžně mobilní osoby představuje rychlost pro překonání jednoho podlaží po schodech dolů cca 10 sekund a do přízemí to ze 4. NP bude všem 20-ti osobám ve schodišti trvat cca 30 sekund. Proto bychom na původní princip, k čemu mají sloužit evakuační výtahy neměli zapomínat.POZNÁMKA
Protože výchozí zkoušky, na které se odkazuje ČSN EN 1101,se provádějí na zkušebních vzorcích ve vertikální poloze, očekával jsem od vyhlášky také ustanovení, jakpohlížet na textilie instalované v horizontální poloze nebo v pozicích mezi vertikální a horizontálnípolohou.POZNÁMKA:
Předpokládám, že okna v obvodové stěně, kterárovněž patří mezi požárně dělicí konstrukce, se mohou nadále navrhovat bez požární odolnosti a hodnotitpřitom jako požárně otevřená plocha, se všemi odpovídajícími důsledky.POZNÁMKA:
Toto regulační ustanovení považuji za málopromyšlené, což jej předem řadí za velmi kontroverzní. Pro návrhovou praxi chybí ve smyslu tohotopožadavku jednoznačně definovat pojem "povrchová stavební úprava konstrukce" (případně, co se do nímusí či nemusí, zahrnovat) a také blíže upřesnit, kterých konstrukcí se to týká (zřejmě jen stěn,stropů či podhledů), protože případný klasifikační odkaz (minimálně BFL) pro podlahy neníuveden, přestože odkazová ČSN 73 0831 se v některých formulacích týká i podlah. Nerad bych se totiž vpraxi setkal např. se zimním stadiónem, který bude mít všechny "povrchové stavební úpravy konstrukcí"klasifikace B, ale průsvitná štítová stěna, hodnocená jako výplň otvoru, bude z hořlavého makrolonu;nebo s tím, že se mezi pohledovým prvkem a stavební konstrukcí vytvoří vzduchová mezera a instalovanéprvky již budou hodnoceny jako příznivěji posuzovaný dekorační materiál.POZNÁMKA:
Toto výrazně regulativní opatření má řadunedostatků. Jednak terminologicky - použitý výraz "požární odolnost střechy" (zatím máme dvěnávrhově rozdílné kategorie: "nosná konstrukce střechy" a "střešní plášť"), dále nový výraz "nosnákonstrukce zajišťující stabilitu stavby" (dosud máme "požární stěny a stropy", "obvodové stěny zajišťujícístabilitu objektu" a "nosné konstrukce uvnitř požárního úseku, které zajišťují stabilitu objektu"). Dalšímproblém je materiálový - s ohledem na další souvislosti se tímto téměř vylučuje použití dřevěných neboocelových konstrukčních prvků. A konečně evakuační - únikové trasy a započitatelné východy musí býtrozmístěny a navrženy v takovém množství, aby vyprázdnění shromažďovacího prostoru proběhlo vždy vprvní fázi rozvoje požáru (tj. cca do doby 10 výjimečně 15 minut), což je vždy v době, kdy teplota vnitřního prostoru (tj. oblaku kouře a zplodin hoření pod stropem) ještě není unikajícím osobám nebezpečná. Požární odolnost konstrukce však musí vyhovovat tepelnému namáhání až druhé fáze požáru (tj. v době v době po celkovém vzplanutím), kdy teploty v prostoru přesahují 600°C, což jsou již podmínky se životem osob zcela neslučitelné.POZNÁMKA:
Zmíněná ustanovení takříkajíc "zabíjejí" technickýpokrok a navíc vůbec nedělají žádný návrhový, či uživatelský rozdíl mezi relativní objemovou hmotnostípoužitého plynného paliva vůči hmotnosti okolního vzduchu (např. vodík či zemní plyn ve srovnání spropan-butanem).POZNÁMKA
Naprostá většina vodních sprinklerových stabilníchhasicích zařízeních nákladově patří mezi "milionové" položky. Kromě toho vůbec není členěno, zda se jednáo garáž volně stojící, vestavěnou, nadzemní či podzemní a také není určeno, od kolika obsluhovaných vozideltento požadavek platí (jak je ustanovení formulováno - tak již zřejmě od jednoho kusu vozidla). Uvedenýmustanovením se současně eliminuje možnost návrhu a instalace polostabilního hasicího zařízení, které jsmejako přípustnou efektivní variantu zavedli při poslední novelizaci ČSN 73 0810:2005; důvodem je skutečnost,že návrhová evropská norma EN 12845 pro vodní stabilní hasicí zařízení, zcela vychází z předpisů, kterésestavila zájmová skupina pojišťovacích společností, kdy tato skupina u zmíněných hasicích zařízení místonávrhu odpovídajícího energetické bilanci podle fyzikálních zákonů, spíše sleduje vlastní komerční zájmy(aby jim vznikla co možná nejmenší škoda, při případném vyplácení pojistného plnění).POZNÁMKA:
Vyhláška připouští dokonce 20 dětí a právě ty sevzhledem ke svému věku 3 - 6 let se řadí do kategorie osob s omezenou schopností pohybu.POZNÁMKA:
Jestliže, přídavná klasifikace d0 vycházíze zkoušky pouze svisle orientovaného vzorku ze zkoušky podle EN 13823 (při pozorování v čase600 sekund nejsou indikovány žádné plamenně hořící kapky). Při zkoušce podle ČSN 73 0856 se zkoušívzorek více nepříznivým způsobem - jednak ve vodorovné poloze, dále se hodnocení provádí po celou dobu tepelného namáhání (tj. 15 minut, při konečné teplotě cca 817°C) a kromě "odkapávání hořících kapek" se hodnotí také "odkapávání nehořících kapek" a také "odpadávání hořících či nehořících částí" zkoušené konstrukce. Je tedy zřejmé, že přídavná klasifikace d0 nemůže nahradit zkoušku podle ČSN 73 0556, ale opačně je to možné. Kromě toho v tomto ustanovení dochází jisté kolizi s výchozí ČSN 73 0804:2002, neboť v současné době se stáje běžně navrhují s membránovou konstrukcí a pro materiál pláště se požaduje hořlavost C1, což podle převodní tabulky v ČSN 73 0810:2005 má odpovídat třídě reakce na oheň C a nikoliv D.POZNÁMKA:
Pokud se "vyhláška" na takovém prostoruzabývá sklady pyrotechnických výrobků, je jen škoda, že nepamatovala např. na zákaz umisťováníprodejních míst (tj. příležitostných skladů) zábavní pyrotechniky ve shromažďovacích prostorechobchodních center, případně také ve všech maloobchodních prodejných, s různým sortimentem zboží,o prodejní ploše přesahující např. 500 m2.POZNÁMKA:
Pro běžnou projektovou praxi obsahují zmíněnáustanovení řadu nevyjasněných termínů: již samotná "stavba památkově chráněná" a její průkazné vyhlášení,dále "jedinečný prostor" nebo "prostor s jedinečnými sbírkami historickýchpředmětů" či "jedinečná dřevěná stavba" a v této souvislosti i "části touto stavbou dotčené".Odkazová ČSN 73 0834 totiž rozděluje podle závažnosti změny staveb do tří skupin. Z tohoto pohledu simyslím, že změna stavby skupiny I (tj. vlastně udržovací a renovační práce), má být z požadavků § 26vyjmuta. Pokud ne, pak se může stát, že sjednocení obchodních výloh a výměna oken v městské památkovérezervaci bude důvodem k instalaci elektrické požární signalizace ve všech upravovaných objektech(nebo snad budeme licitovat, že částí dotčenou změnou stavby je pouze obvodová stěna, ale žádný vnitřníprostor; v této souvislosti pak nechci domýšlet jiné příklady související pouze s výměnou podlah, či sodvětráním zavlhlého prostoru). Na druhé straně § 26 odst. 1a) zavádí pro památkové objekty precedens,že u vyhodnocovacího zařízení elektrické požární signalizace, nemusí být stálá služba a ani dálkovýpřenos informací (viz formulace, cituji: "nebo hlásiče požáru v elektrické zabezpečovací signalizaci").POZNÁMKA:
Problematika již byla oponována v předchozí části.Jen trochu postrádám smysl zdvojení požadavku "jedinečná sbírka historických předmětů", která se má chránitstabilním hasicím zařízením podle § 26 odst. 1b) a také podle § 27 odst.1b).POZNÁMKA:
Jistě, zpracovatelé "vyhlášky" mají na MV ČR přístupk podrobné statistice požárů. Osobně mám z minulých dob svého působení u HZS velmi neblahé vzpomínky narozsáhlý požár dokončovaného výrobního objektu, vedoucí až k jeho zřícení; a to nedomýšlím v jakém tempuse dokončují stavby v současné době.POZNÁMKA:
V základních normách pro požární bezpečnost staveb vždydeklarujeme jednoznačnou zásadu, kdy případnou změnou stavby, nesmí dojít ke snížení požárníbezpečnosti celého objektu. Neznám důvod proč tvůrci vyhlášky změnili toto pravidlo (když jej používaliještě ve znění rozeslaném do meziresortního připomínkového řízení) za zcela zavádějící formulaci "bylazachována úroveň požární ochrany", odpovídající době navržení a uvedení stavby do provozu. Navíc snavazujícím přechodným ustanovením, že u stávajících objektů se do 6-ti požaduje upravit podmínky požárníochrany pro užívání staveb (tj. na úroveň dřívějšího stavu). Pro hlubší zamyšlení nad problémem uvádím, žeaž do 14.11. 1975 byla úroveň požární ochrany únikových cest z "veřejných budov" vyjádřena požadavky, žebudovy do pěti podlaží smějí mít jen jedno schodiště, dveře se mají otevírat ve směru úniku a nesmějí mítprahy (nic o tom kudy cesty mají vést, z čeho mají být provedeny a co na nich může či nemůže být). Na základětéto "úrovně požární ochrany" se rozhodně nezbavíme "tržišť a nákupních středisek" ve vstupních prostorechzdravotnických zařízení. Vždyť bylo možné požít např. formulaci: "Stávající únikové a komunikační prostorymusí zůstat trvale volné a jejich využití k jiným účelům musí být prokázáno ve vztahu k úrovni současnýchpožadavků"; případně po důkladném uvážení použít ještě preciznější formulaci.POZNÁMKA:
Ustanovení odkazové přílohy č. 6 část A zhlediska možné instalace dalších hořlavých látek v prostoru chráněné únikové cesty jsem již oponoval u§ 10. Kvůli absenci vymezení pojmu "Úprava interiéru" (tj. co do ni patří a nepatří) nebude aplikacečásti B přílohy č.6 rozhodně jednoznačná. Např. požadavek B.1a), cituji: "Hořlavé látky nebolátky, které při hoření nebo tepelném rozkladu odkapávají nebo odpadávají nesmí být použity". Nenístanoveno žádné zkušební kritérium a tak se dá obecně konstatovat, že téměř všechny termoplastickélátky při hoření odkapávají. Rovněž dispoziční termín "nad místy kudy unikají osoby" lze přiřaditkterékoliv pochůzí ploše v prostoru pod stropem/střechou. Tím se požadavek bude v podstatě týkat celéřady hořlavých látek, instalovaných ve výši cca 2 m nad podlahou, co vlivem gravitace a tepelnéhopůsobení mohou odkapávat nebo odpadávat na unikající osoby (tj. ze stropů a také z vyšších částí stěn,neboť hořící částice odkapávají či odpadávají v rozptylu 0-20°od svislice) - výčtem lze jmenovat částiplastového nábytku, plastových zařizovacích či dekorativních předmětů, plastových folií nebo úprav částístěn, stropů či podhledů materiály na bázi plastů; pokud však není stanoveno žádné výchozí zkušebníkritérium, odpadává při hoření v určitém stupni také dřevo, např. z obložení stropů či stěn. Velmizavádějící a nedomyšlený je rovněž bod B.1b) - nedovoluje použít "hořlavé látky" (tj. jakékoliv) vjiných prostorech (není specifikováno jakých) určených pro více než 10 osob, pokud celková plochapoužití (není specifikováno čeho) zahrnuje více než 30% plochy pod stropem (nelze z toho určit,zda přímo pod stropem nebo v celém průmětu pod stropem). Kromě toho deklaruje, že "hořlavé látky"(tj. jakékoliv) nesmí být použity v prostoru (tj. od podlahy až ke stropu) přede dveřmi a za dveřmi,a to v ploše odpovídající trojnásobku šířky dveří (není určeno jestli světlé či skladebné šířky),vymezené částí kruhu k ose dveří (tj. u každých dveří). Nad praktickým dopadem tohoto ustanovení setéměř bojím zamýšlet (např. u dveří skladebné šířky 800 mm + 200 mm dřevěná zárubeň, by z obou stran,v půlkruhu do 3 m nesměla být dřevěná podlaha, koberec či "lino" a 1m od zárubně by u stěny nesměl státani nábytek; a to vůbec neuvažuji s požárními dveřmi, klasifikace např. EI1, které jsouodzkoušeny dokonce k osazení do dřevěné příčky). V případě části C musím jako autor ČSN 73 0873, pro systémy instalované po roce 1995, rozhodně odmítnout ustanovení C.1b) cituji: "v uzamčené hydrantové skříni, pokud je v bezprostřední blízkosti viditelně umístěno zařízení umožňující otevření". Hadicové systémy pro prvotní zásah podle EN 671-1 a EN 671-2 jsou koncipovány jako "protipanikové" zařízení. Skříň je možné uzamknout, ale současně musí být skříň trvale vybavena zařízením pro okamžité otevření v případě nouze, které smí být chráněno průhledným snadno rozbitným materiálem (tedy žádné otevírání klíčem či jiným přídavným prostředkem instalovaným v blízkosti skříně, pokud dojde k nutnosti zařízení použít).POZNÁMKA:
Jistě by šlo novelizovat ustanovení někdejších právních předpisů o požární ochraně v tom smyslu, že zařízení, které nejsou odzkoušeny, aby mohly být provozovány "bez dozoru" musí být mechanicky vypnuty od zdroje elektrického napájení.POZNÁMKA:
Platná ČSN 73 0834:2000 neobsahuje žádné ustanovenítýkající se "udržovacích prací", neboť se z principu týká výhradně změn staveb, které podléhají"stavebnímu nebo kolaudačnímu řízení" (podle tehdy platného "stavebního zákona"). Současně neníjednoznačně specifikováno podle jakého předpisu má být u změn dokončených staveb instalace zařízeníautomatické detekce a signalizace vyžadována.POZNÁMKA:
Pominu skutečnost, jak se každý dotčený subjekt,který má vazbu ke konkrétní nemovitostí, bude seznamovat s dřívější úrovní požární ochrany. Zkusím tona několika příkladech udělat sám, třeba u objektů realizovaných v období od 31.3. 1959 do 1.9 1986 (kdyje mi úroveň požární ochrany dostatečně známá). Pokud uživatel vyměnil bytové jádro v provedení 2x umakarta mezitím polystyrén, za nehořlavou obezdívku, jistě zachoval dřívější úroveň požární ochrany.Problematičtější se již jeví výměna dřevěných oken za plastová (ve sledovaném období se okna vyrábělas jen s dřevěnými či kovovými rámy), které z hlediska toxicity případných zplodin hoření byly na jistěbezpečnější úrovni (plastové rámy jsme totiž vzali "na milost" až pozdějšími úpravami předpisů). A coteprve dodatečné zateplení objektů izolacemi na bázi expandovaného polystyrénu. Nejen vůči danémuobdobí, ale dokonce i dnes je kontaktní zateplovací systém (s vnitřní izolací polystyrénem)klasifikován jako celek třídou reakce na oheň B (tj. přispívá požáru i podle nejnovějších metodik).Tyto systémy jsme vzali na "milost" až po řadě jednání a kompromisů na všech stranách. Pochopitelnězateplení vyhovuje tehdejší úrovni z hlediska prostupu tepla konstrukcí, ale z hlediska požáru jerozhodně na úrovni horší, jednak přispívá k rozvoji požáru po vnější fasádě, ve které jsouokna (ve srovnání s klasickou nehořlavou obvodovou stěnou) a současně svými izolačními vlastnostmizvyšuje v případě požáru vnitřní teplotu v hořícím prostoru, a tím může přispět k dřívější ztrátěúnosnosti a stability stávajících konstrukcí. Formulace "o zachování úrovně požární ochrany knějakému datu změnit" nebo úpravě k tomuto datu není dnes prakticky realizovatelná.POZNÁMKA:
Z toho, jak je formulována druhá věta ustanoveníB.1b) přílohy č. 6 "vyhlášky" bych se nerad sekal s celostátní akcí odstraňování koberců se zádveří budov a gumových rohožek před vstupy do objektů.Právní hledisko |
Tvorbu a úroveň zpracování "vyhlášky" vcelku výstižně charakterizuje nedávné mediální vyjádřeníuznávané advokátní autority - údajně jsme stále více konfrontováni ze skutečností, že právo jeběžně aplikováno laiky v oblastech, kde není takový postup správný (např. lidová normotvorbaúředníků ústředních orgánů státní správy); v tomto trendu se pak neustále vytváří nesmyslnémnožství právních předpisů nevalné úrovně, majících zpravidla přísně regulační povahu.
S žádostí o profesní názor na "vyhlášku" jsem tentokrát neoslovil svého právního zástupce(vedle práva je totiž současně vysokoškolsky vzdělán také v oblasti požární ochrany).Pro větší nadhled jsem zvolil někoho "mimo dotčený obor". V prvním případě právníka z ministerstva,které má aplikaci práva přímo v "popisu práce". Ve druhém případě pak krajský úřad, právníka naodboru "územního plánování a stavebního řádu". Ke cti oslovených svědčí, že ačkoli nemuseli, takbyli ochotni se věcí zabývat a dokonce jsem zásadní stanoviska obdržel písemně. Některá rozhodněstojí zato:
Samotná "vyhláška" v § 1 odst. 1 jako svůj předmět označuje “technické podmínky požární ochrany pronavrhování, provádění a užívání stavby”. Zda se vyrovnává se zákonným účelem stanovení těchto podmínek(z hlediska vhodnosti jednotlivých nařízení), event. jestli z tohoto účelu vybočuje, je spíšeotázkou posouzení odborníky na požární ochranu. Pokud by takové posouzení vyznělo v neprospěch "vyhlášky", byla by "vyhláška" nebo její jednotlivá ustanovení v rozporu s čl. 79odst. 3 Ústavy. Podle uvedeného ustanovení mohou ministerstva vydávat právní předpisy pouze na základěa v mezích zákona.
Podle čl. 4 odst. 1 Listiny základních práv a svobod mohou být povinnosti ukládány toliko na základězákona a v jeho mezích a jen při zachování základních práv a svobod. Stanovení povinnosti vynaložitfinanční prostředky (např. pořízení hasicího přístroje nebo autonomního hlásiče kouře) proto musí být opřeno o zákon a nelze takovou povinnost stanovit vyhláškou.K uložení této povinnosti nemá MV zákonnou oporu, což je v rozporu s ústavním pořádkem. Vestejném smyslu se rovněž posuzují případy, kdy "vyhláškou" se ukládá povinnost provést do šesti měsíců jistéúkony u dokončených staveb, jejichž užívání bylo započato před datem 1. 7. 2008.
Obdobně lze poukázat na další použité pojmy, např. “výška stavby”. Protože "vyhláška" nestanovípodle jakých hledisek se výška stanoví, lze dospět výkladem k protichůdným závěrům. "Vyhláška" v tomto směru porušuje princip právní jistoty (mnohokrát zdůrazňovaný např. Ústavním soudem) aLegislativní pravidla vlády – podle čl. 2 odst. 1 Legislativních pravidel vlády musí být právní předpiskoncipován přehledně a formulován jednoznačně, srozumitelně, jazykově a stylisticky bezvadně.
Aplikací § 32 odst. 1 a odst. 3 dojde k absurdní situaci. Nové – a nejasné – podmínkymusí být splněny u stavby, u níž bylo “započato s užíváním” v minulosti (požaduje § 32 odst.1). Oproti tomu u stavby, u níž užívání v minulosti nezapočalo, se nové podmínky neuplatní(dovoluje § 32 odst. 3).
Laikovi, který se prokousal až na konec této pasáže se může jako příznačná nabízetotázka: "Jde tady vůbec o právo, anebo jen o zájmy …?".
Připomínkové řízení |
V rámci posuzování obsahu "vyhlášky" z právního hlediska,jsem obdržel kopie materiálů, které se týkaly průběhu připomínkového řízení. Pro informaci dáleuvádím některé podstatné skutečnosti:
POZNÁMKA
V této souvislosti je vhodné připomenoutstanovisko (čj. PO-2132/C-2007 ze dne 7. září 2007), ve kterém mi generální ředitel HZS sděluje,cituji: "Proces příjímání této právní úpravy probíhal nejen v naprostém souladu s legislativnímipravidly vlády, nýbrž z pohledu k jimi stanoveným povinnostem, zcela nadstandardním způsobem. Jedním znepovinných připomínkových míst byl také Český normalizační institut a členové TNK 27, jímž jste bylpředsedou a jejímž řádným členem jste dosud". K rozhodnému datu (srpen 2006) je z uvedenéhovýroku pravdivá pouze skutečnost, že jsem v té době byl řádným členem TNK 27. Jejíhozasedání dne 17. srpna 2006 jsem se však ze zdravotních důvodů nezúčastnil. A tak u jedinéhobodu programu zasedání mohu vycházet pouze ze zápisu, který schválil předseda TNK Ing. Zoufal, CSc.,cituji: "Zástupce GŘ HZS ČR Ing. Kaiser rekapituloval průběh zpracování vyhlášky o technickýchpodmínkách požární ochrany staveb. Ing. Špaček informoval o zásadní připomínce ČNI, aby byl v §5návrhu vyhlášky uveden odkaz na ČSN 73 0821. V rámci diskuse členové TNK 27 navrhovali změny v návrhuvyhlášky, přičemž je ponecháno na zpracovateli jejich akceptace". Úsudek, jak ve zbývajícímpracovním dnu (pátek 18. 8. 2008) zpracovatel naložil s připomínkami členů TNK 27, když následujícípondělí (21.8. 2006) rozeslal do resortního připomínkového řízení návrh vyhlášky veznění z 31. 7. 2006, si může každý udělat sám.V kontextu servilního sdělení, kdy je ponecháno na zpracovateli jak naloží s připomínkami,vnímám skutečný význam "připomínkové řízení" k návrhu vyhlášky v rámci TNK 27 Požární bezpečnoststaveb i jeho "naprostý soulad" s legislativními pravidly vlády.Ministerstvo průmyslu a obchodu (zásadní připomínka)
K předloženému návrhu Vám sděluji, že nemohu souhlasit s vydáním vyhlášky v tétopodobě. Je velmi obsáhlá, až nepřehledná, v přílohách je uvedeno velké množství podrobností a detailů. Obsahuje řadu odkazů na ČSN i další předpisy. Tím zavádí do českého právního řádu technické předpisy nad rámec zmocnění § 24, odst. 3, zákona č. 186/2006 Sb., o změně některých zákonů souvisejících s přijetím stavebního zákona a zákona o vyvlastnění. |
Ministerstvo dopravy (zásadní připomínka)
Vyhláška č. 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti vozidel a o technickýchpodmínkách provozu vozidel na pozemích komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, stanoví v ustanovení § 19 odst. 1 písm. e), že při provozu a obsluze vozidel poháněných zkapalněným ropnýmplynem (dále jen "LPG") nebo stlačeným zemním plynem (dále jen "CNG") musí provozovatelédodržovat podmínku, že je zakázáno vjíždět do uzavřených skladovacích, garážních a obdobných prostorů, u nichž není výslovně povolen vjezd vozidel poháněných LPG nebo CNG. Z toho vyplývá předpoklad existence veřejných garáží, které jsou technicky uzpůsobeny k zajištění bezpečného provozu vozidel poháněných plynnými palivy. Rozvoj alternativních pohonů je do budoucna perspektivní z hlediska ekologického i ekonomického.Ustanovení návrhu vyhlášky o technických podmínkách požární ochrany staveb však stanoví: “V podzemníhromadné garáži určené pro veřejné užívání nelze parkovat vozidla s pohonem na plynná paliva.”Toto ustanovení nedává prostor vlastníku stavby učinit technicky realizovatelná opatření (např. detektoryplynu, výkonné odsávání, vyhrazené části garáží pro vozidla na plynový pohon), která by míru požárníbezpečnosti týkající se vozidel na plynový pohon posunula pod hranici, kterou splňují vozidla provozovanána kapalná paliva. Vzhledem k perspektivě budoucího vývoje (např. palivové články s vodíkem jakozdrojovým palivem) se jeví vhodnější stanovení podmínek zabezpečení staveb pro možné používání vozidly naplynná paliva než striktní zákaz jejich vjezdu do výše uvedených prostor. |
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy (zásadní připomínka - první odrážka)
Ministerstvo práce a sociálních věcí (zásadní připomínka - druhá odrážka)
Hospodářská komora ČR (některé z připomínek)
Na závěr "Vypořádání zásadních připomínek" je uvedeno stanovisko, cituji: "Všem výše uvedenýmpřipomínkám bylo vyhověno a byly zapracovány do textu návrhu vyhlášky".
POZNÁMKA Předchozí výrok není možné považovat za pravdivý(pokolikáté už?), protože v textu "vyhlášky" ani v jejích přílohách konkrétní ČSN 73 0821 uvedena není.Kromě zmíněných příkladů bude jistě velmi zajímavé prokázat, jak požadavky provedení volně vedených kabelů s klasifikačním požadavkem B2ca případně B2ca,s1,d0 nezatíží státní rozpočet.Na závěr opět slovo právníka:
Ministerstvo vnitra se připomínkami zabývalo a původní návrh podstatně upravilo se závěrem, že nadálepřetrvává rozpor u zásadních připomínek uplatněných Ministerstvem průmyslu a obchodu aMinisterstvem dopravy. Připomínkové řízení proběhlo v září 2006 a vyhláška byla schválena dne 29.1.2008. Je otázkou,zda s ohledem na dostatečný časový prostor nebylo na místě zásadně přepracovaný původní návrhnezaslat do nového připomínkového řízení. Izolované vyhovění připomínky bez účasti dalších připomínkovýchmíst je v rozporu s Legislativními pravidly vlády, neboť taková změna původního návrhuvylučuje uplatnění eventuální připomínky dalších připomínkových míst. |
POZNÁMKA
O tom, jak se návrh vyhlášky podstatně upravil,uvedu jeden příklad za všechny - vůči návrhu rozeslaného do připomínkového řízení byly zrušenynázvy kapitol (např. Část II "Technické podmínky požární ochrany při navrhování stavby" se vztahovala na § 2 až § 27). Současně jsem se snažil zjistit na příslušných ministerstev, proč byla vyhláška vydána i přes jejich zásadní rozpor. Většinou se od té doby vyměnili pověření kontaktní pracovníci, případně byla reorganizována celá oddělení. Jeden z pamětníků však sdělil, cituji: "Při projednávaní připomínek ze zástupci GŘ HZS bylo presentováno, že motivem vydání "vyhlášky" MV je skutečnost, že pracovníci GŘ HZS nemohou při tvorbě českých technický norem vždy uplatnit svůj postoj v plném rozsahu". Česká technická norma se však vydává, aby byla "v míře prospěšná všem"; neplatí snad totéž pravidlo i pro technický právní předpis. Pokud ministr vnitra připojil svůj podpis k "textovému prefabrikátu", který spáchala část úředníkům, jím řízeného útvaru, a vše se vydává za obecné blaho, které se navíc zaštítí osvědčenou formulkou "že je to v zájmu EU" - tak se mi zdá, že je něco obecně špatně.Pokud technickou veřejnost zajímá "historie" pak sedá doložit, že připomínky k vyhlášce asi nejvýstižněji zformulovalo poslední skutečně věcnéjednání TNK 27 k této problematice (proběhlo 22. června 2004). K návrhu bylo konstatováno,že pokud GŘ HZS a MV mocensky prosadí "vyhlášku" jako záměnu předpisu MMR č. 137/1998 Sb., měla bybýt nová vyhláška kvalitnější a vyvarovat se chyb dosud platného předpisu (zatím tomu taknení). Tehdejší stanovisko TNK 27 je shrnuto do následujících bodů:
POZNÁMKA
Z textu "vyhlášky" je zřejmé, že nic z výšeuvedeného se následně nestalo. Docela by mě zajímalo oficiální oznámení, kdo je personálně původcemkonkrétních ustanovení "vyhlášky" a dále skutečnost, se kterými uznávanými autoritami v oblasti PBS,byla vyhláška projednána nebo kteří se ztotožňují s jejím obsahem. Možná pak nemusí velmi zkušený adlouholetý příslušník HZS v oblasti stavební prevence konstatovat, cituji: "Nám je za novou vyhláškuhanba".Hlavní stránka |